Nečekané zjištění: Uran může umožnit vznik zcela nových materiálů

09:02 | Ne Ro | Diskuze

Prvek uran se v očích široké veřejnosti omezuje výhradně na úzkou oblast jaderných elektráren a jaderných zbraní. Vědci z University of Manchester jsou ale přesvědčeni o tom, že možnosti využití uranu jsou daleko širší. Těmto vědcům se totiž podařilo objevit, že uran je schopen reagovat a vytvářet celou řadu nečekaných sloučenin s pozoruhodnými vlastnostmi.

Ilustrativní obrázek
Foto: sparkle motion

Nečekané zjištění

Vědci z University of Manchester ve Spojeném království objevili, že uran může vstupovat do chemických reakcí, z nichž vycházejí zajímavé sloučeniny. Některé z těchto sloučenin mají potenciál vyřešit současné problémy s energií a nakládáním s odpady, případně jsou použitelné ve farmaceutickém průmyslu.

Vědecký tým, vedený profesorem Stevem Liddlem, šéfem Katedry anorganické chemie University of Manchester, zveřejnil svůj objev ve vědeckém časopise Nature Communications. Nutno přiznat, že k objevu došlo - jak už to bývá - spíše náhodou, a to v rámci výzkumného programu, který běží již více než deset let. Během experimentů totiž vyšlo na povrch, že uran je schopen reakcí, jaké byly dosud připisovány pouze prvkům přechodných kovů. Toto zjištění lze dobře využít v praxi. Vypadá to, že uran je prvkem s jedinečnými vlastnostmi. Dokáže se totiž chovat jako lanthanoid i jako přechodný kov. Další výhodou uranu je i to, že na rozdíl od mnohých přechodných kovů, je ho momentálně daleko větší množství k dispozici. V tuto chvíli totiž "sedíme" na stovkách tun ochuzeného uranu, který je vedlejším čili odpadním produktem při procesu obohacování uranu.

Řada možností pro využití ochuzeného uranu

Po dlouhá desetiletí lidé používali uran jak v jaderné energetice, tak i pro výrobu jaderných zbraní. Výsledkem této činnosti je, že množství ochuzeného uranu, který máme k dispozici, neustále roste. Nyní Liddle a jeho vědecký tým přicházejí díky svému objevu s řešením, jak s tímto odpadním produktem naložit a jak zbavit lidi přesvědčení, že uran je jen problematickým prvkem.

Liddle doufá, že se díky objevu jeho vědeckého týmu podaří nejen odstranit tento negativní předsudek vůči uranu, nýbrž že spolu s ním najde využití i odpadní produkt jaderných elektráren - vyhořelé jaderné palivo. Ve výsledku bychom za několik málo let od implementace vědeckého objevu do praxe mohli snížit množství vyhořelého jaderného paliva na zlomek současného množství.

Formou tiskové zprávy University of Manchester profesor Liddle objasnil, že jeho objev může vést i ke vzniku nových účinných léčiv a nových plastů, které by byly v přírodě jednoduše rozložitelné. Plastové odpadky obrovským způsobem znečišťují naši planetu. Globálně se použije více než 297,5 miliónů tun plastů. Naštěstí se v současné době už intenzivně řeší recyklace plastových odpadů. Určitě by však pomohly třeba plastové lahve, které by byly eco-friendly apod.

Pomineme-li oblast plastů, uran by šlo podle Liddla využít i v řadě dalších sloučenin potažmo oblastí. Velice zajímavé jsou třeba magnetické vlastnosti uranu, čehož by šlo neotřelým způsobem využít v různých magnetických zařízeních. Otázkou zatím zůstává, zdali je uran schopen vytvořit molekuly podobné čpavku. Cílem rozhodně není nahradit současné průmyslové procesy, ale lépe porozumět průmyslovým reakcím natolik, aby šly energeticky vylepšit a aby vznikalo menší množství odpadních produktů.

Objev, který chemici z University of Manchester učinili, je zatím ve své rané fázi. Vědci odhadují, že prozkoumání nového využití uranu v praxi zabere minimálně tak pět let času. Podle Liddla jde o skutečný průlom v oblasti chemie a může zabrat i roky, než se opravdu podaří zjistit vlastnosti nových sloučenin, natož je začlenit do praxe. V tuto chvíli stojíme teprve na samém začátku, uzavírá Liddle.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Írán chce ekonomické návrhy, jež vyváží odstoupení USA od dohody

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes výrazně roste v reakci na vypovězení jaderné dohody s Íránem

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes oslabuje kvůli rekordním úrovním těžby v USA

Ilustrativní obrázek

Cena ropy posiluje kvůli obavám z možného přerušení íránských dodávek na trh

Ilustrativní obrázek

Negativní dopady marihuany na činnost mozku mizí už po 72 hodinách, tvrdí nejnovější studie

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po slovech Donalda Trumpa, který označil dohodu o íránském jaderném programu za „šílenou“

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.