Nebankovní půjčka bude bezpečnější, zemětřesení přežil jen zlomek poskytovatelů

15:34 | Mar Ve | Diskuze

Na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru začala Česká národní banka od 1. prosince loňského roku dohlížet nad trhem se spotřebitelskými úvěry. Nově nastavená pravidla způsobila zemětřesení na trhu nebankovních půjček, kde se dříve pohybovaly desítky tisíc často velmi pochybných poskytovatelů. Nyní jich zůstalo pouze několik stovek.

Foto: W4T

Bez licence a kapitálu ani ránu

Čistka trhu nebankovních půjček je jedním z hlavních cílů nového zákona a zdá se, že se ho podaří naplnit. Dříve mohl v Česku poskytovat spotřebitelský úvěr prakticky kdokoliv, stačil k tomu pouze živnostenský list. Na trhu působilo dle odhadů přibližně 55 000 poskytovatelů a zprostředkovatelů, jejichž denním chlebem byla často právě nebankovní půjčka s někdy až lichvářskými parametry. Nově ČNB podmínila aktivitu získáním licence, k čemuž je nezbytné prokázat splnění jistých podmínek, jako např. důvěryhodnost, odbornou způsobilost, nebo počáteční kapitál ve výši 20 milionů korun.

Pokračuje pouze zlomek

Všichni poskytovatelé, kteří chtěli pokračovat ve své činnosti, měli tříměsíční lhůtu na podání žádosti o licenci. Včas, tedy do konce února, obdržela ČNB 109 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 346 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 17 žádostí o akreditaci. Nyní probíhá patnáctiměsíční lhůta, během které ČNB rozhodne o udělení licence. Do té doby mohou všichni žadatelé nadále vykonávat činnost.

Našlo se však také několik opozdilců, kteří podali žádost až po uplynutí tříměsíční lhůty. Celkem jde o 2 žádosti o licence od nebankovních poskytovatelů a 34 žádostí o licence od samostatných zprostředkovatelů. Ti teď na trhu nemohou působit až do případného udělení povolení.

Už teď je tak jasné, že z několika desítek tisíc poskytovatelů zůstane na trhu pouze zlomek a nebankovní půjčka se tak stane bezpečnější, jelikož zmizely pravděpodobně především podezřelé a neseriózní nabídky.

Pochybné nabídky za hranicí zákona

Nová regulace logicky přináší riziko přesunutí pochybných nabídek do šedé zóny. Nebankovní půjčka s lichvářskými parametry tak bude pravděpodobně nadále dostupná za hranicí zákona. Spotřebitelé by se měli mít před podobnými nabídkami na pozoru a případné nezákonné jednání nahlásit na policii či České obchodní inspekci. Seznam regulovaných poskytovatelů a zprostředkovatelů si můžete prohlédnout v evidenci ČNB.

Půjčka a affiliate

Na trhu v současné době existuje také řada firem, které poskytují nebankovní půjčku nepřímo, resp. ji nabízejí prostřednictvím partnerství. ČNB pamatovala i na toto a dle právního výkladu nyní regulaci Zákona o spotřebitelském úvěru nepodléhá pouhé poskytování obecných informací o produktech spotřebitelského úvěru, nebo obdobných informacích o poskytovatelích nebo zprostředkovatelích za předpokladu, že účelem takové činnosti není napomáhat uzavření nebo plnění ze smlouvy o spotřebitelském úvěru.

Hranice mezi zprostředkováním spotřebitelského úvěru a pouhou marketingovou činností, která Zákonu o spotřebitelském úvěru nepodléhá, je však velmi nejasná. Zprostředkováním je například také poskytování informací o vlastnostech konkrétního produktu (úroková sazba, výše měsíčních splátek), případně rozbor produktů se závěrečným doporučením za účelem uzavření smlouvy ke konkrétního produktu.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ESSOX nabízí vyřízení půjčky na spotřební zboží pomocí SMS

Ilustrativní obrázek

Vánoční dárky: třetina lidí si na ně půjčuje, 5% je nekupuje vůbec

Ilustrativní obrázek

Jak mohou studenti získat peníze na studium?

Ilustrativní obrázek

Z nuly na 4 mld. půjčených peněz za tři roky

Ilustrativní obrázek

Licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů získalo 84 firemČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste popáté v řadě, tahounem indexu banky

Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 5.6.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.