Nebankovní firmy letos poskytly klientům více peněz

12:42 | Redakce W4T | Diskuze

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí 2018 poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 52,1 miliardy Kč, což je o 4,6 procenta meziročně více.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

ČTK o tom dnes informovala ČLFA. O 2,7 procenta kleslo financování podnikatelských investic leasingem či úvěry, naopak o 6,5 procenta stouplo financování domácností úvěry či leasingem a o 14,7 procenta financování provozu firem factoringem.

"Proti vývoji v loňském roce jsme pozorovali příznivější výsledek ve financování domácností. Je to důkaz přetrvávající silné spotřebitelské důvěry, kterou stimuluje dobrá kondice české ekonomiky i historicky nízká nezaměstnanost," uvedl Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA. Ta sdružuje 41 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkového objemu bylo 44,19 miliardy Kč určeno na financování firemních investic a provozu a 7,9 miliardy korun na financování zboží, služeb a investic pro domácnosti. Důvodem statistického poklesu financování podnikatelských investic byla podle asociace změna metodiky vykazování u jedné velké členské společnosti. Na 30 procent firemních investic se uskutečnilo prostřednictvím operativního leasingu.

Soukromým osobám poskytli členové asociace prostřednictvím spotřebitelských úvěrů 6,96 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 5,9 procenta. Pomocí spotřebitelského leasingu to bylo 0,94 miliardy korun, tedy o 11,9 procenta více než loni. Souhrnný objem obchodů v rámci spotřebitelských úvěrů byl rozložen mezi revolvingové úvěry (1,90 miliardy korun), neúčelové půjčky (1,39 miliardy) a financování hmotného majetku (3,67 miliardy).

Nejvíce kontraktů členské firmy ČLFA jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly v prvním čtvrtletí 21,33 miliardy korun, z toho 11,59 miliardy bylo určeno na pořízení 29.503 nových osobních vozů. Objem peněz určených na nová osobní vozidla tak vzrostl o 3,6 procenta, počet těchto automobilů se zvýšil o 7,5 procenta. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 43,5 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR během úvodního čtvrtletí roku.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Z nuly na 4 mld. půjčených peněz za tři roky

Ilustrativní obrázek

Objem pohledávek inkasních agentur loni stoupl o 3,3 miliardy Kč

Ilustrativní obrázek

Do začátku června musí mít všichni poskytovatelé nebankovních půjček licenci ČNB

Ilustrativní obrázek

Equa bank: Trh firemních úvěrů v roce 2017 rostl o 4,8 procenta

Ilustrativní obrázek

Čína ke konci roku umožní zahraničním investorům volnější přístup na svůj finanční trh

Ilustrativní obrázek

Růst objemu poskytnutých podnikových úvěrů v eurozóně se v únoru snížil, konstatuje ECBČti více
Ilustrativní obrázek

Zpráva z akciového trhu: Mzdy v ČEZ vzrostou o 6 %

Ilustrativní obrázek

Barclays snížila výhled růstu ekonomiky USA pro 1Q, důvodem zavření vlády

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy na pozadí solidních výsledků firem v USA posilovaly, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.1.2019

Ilustrativní obrázek

Zajímavé investiční příležitosti

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se ve středu obchoduje v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.