Po nedávném zrušení mezinárodních sankcí již Írán obnovil těžbu 500 000 barelů denně a další metou je nyní podle státní informační agentury Shana zvýšení objemu těžby v oblasti Severní Azadegan, které by mělo přinést dalších 250 000 barelů denně.
Íránský ministr pro ropu Bijan Zangeneh nedávno označil saúdskoarabské návrhy na zmrazení produkce ropy za „špatný vtip,“ přičemž uvedl poměr absolutní denní produkce obou zemí a nedávné rapidní navyšování těžby ze strany Saúdské Arábie, která nese na aktuální přesycenosti globálního trhu s ropou značný díl viny. Írán by podle něj začal uvažovat o zastropování produkce teprve po dosažení úrovně z doby před zavedením sankcí, což jsou zhruba 4 miliony barelů ropy denně.
Podle aktuálního šestiletého plánu rozvoje končícího rokem 2021 by měla íránská produkce ropy dosáhnout úrovně 4,6 milionu barelů denně. Íránské plány si však vyžádají značné investice do těžební infrastruktury odhadované až na 40 milionů USD, na které si již brousí zuby i velké zahraniční korporace. Podle íránského ministerstva pro ropu připadá až 75 % dnešní produkce země na ropná pole, která se pomalu blíží vyčerpání.
S ropou je úzce svázán také zemní plyn. Do konce tohoto roku plánuje Írán zprovoznit těžbu v lokalitě Jižní Pars, které představuje největší dnes známé naleziště na světě s odhadovanými více jak 50 biliony krychlových metrů komodity. Těžba zemního plynu by podle plánů měla do poloviny roku 2018 vzrůst na 1,1 miliardy krychlových metrů denně. Hlavními odběrateli íránského zemního plynu jsou nyní Irák, Pákistán a Omán.