Následující mapy ukazují rychlost stárnutí populace USA a Evropy

10:41 | Ne Ro | Diskuze

Očekává se, že počet obyvatel Spojených států, starších 65 let, v příštích třiceti letech vzroste na 88 miliónů.

Foto: Public Domain

Největší ohrožení budoucího blahobytu tzv. vyspělého světa by mohlo přijít odněkud, odkud to nečekáme. Lidé ve vyspělých zemích se dožívají stále vyššího věku, a přitom po sobě nezanechávají dostatečný počet dětí. S rozvojem nových technologií a medicíny se lidé, obzvláště v tzv. vyspělých zemích světa, v průměru dožívají stále vyššího věku. Tato skutečnost nicméně s sebou přináší i řadu výzev. Jakmile obyvatelstvo stárne, rostou výdaje na sociální stát a zdravotnictví a mění se taky určitým způsobem ekonomika i města. Následují dvě animované mapy, ukazující vývoj stárnutí populace USA a Evropy v jednotlivých letech, a to včetně výhledu do možné budoucnosti. Z těchto map lze třeba vyčíst, že v roce 2060  bude průměrný věk obyvetel většiny zemí Severní a Latinské Ameriky přes 40 let.

Zdroj: UN World Population Prospects

Zdroj: UN World Population Prospects

Očekává se, že počet obyvatel Spojených států, starších 65 let, v horizontu příštích 30 let vzroste ze současných 48 miliónů na 88 miliónů, zatímco během téhož období míra porodnosti podobným způsobem neporoste. Společnost Kimberly-Clark Corp., která vlastní mj. i značku Huggies, viní právě nízkou porodnost v USA a Jižní Koreji z vlažných tržeb z dětských plen. Aperion Care, provozovatel zařízení asistované péče pro seniory, letos předpověděl, že minimálně ve 14 spolkových státech USA v nejbližší době dojde k nárůstu nákladů na péči o staré lidi. 

Aktuální data Bank of America Global Wealth & Investment Management and U.S. Trust udávají, že výdaje na federální úrovni USA do programů zdravotní péče za posledních deset let konstantně rostly. Stárnutí populace dopadne též na zaměstnavatele, kteří budou potřebovat stále více mladých (jenže kvalifikovaných!) pracovníků, kterých se jim ovšem nebude dostávat. Penzijní systém bude víc a víc zatěžován, zatímco stále menší počet mladých lidí do něj bude přispívat.

Střední věk Japonců už dnes činí 46,9 a tamní ministr financí tuto skutečnost považuje za jednu z příčin ekonomické stagnace země během posledních let, čímž jakoby naznačil, že by si staří Japonci měli s umíráním pospíšit.

Delší život může být zanedlouho totiž medem jen pro ty, kteří jsou dostatečně bohatí na to, aby mohli, kupříkladu z pasivního příjmu jako třeba z dividend, týt ze zbytku stále chudší a stárnoucí populace vyspělých zemí. Současný stav vyspělých zemí je něco jako časovaná bomba. A mladí z Afriky či z Blízkého východu to v Evropě ani v USA rozhodně nevytrhnou. Nejsou (až na naprosté výjimky, které jsou demograficky irelevantní) schopni zařadit se do pracovního procesu vyspělých ekonomik. Jednak jsou obecně naprosto nekvalifikovaní, jednak navíc obrovskou bariéru tvoří jejich odlišná, někdy dokonce se Západem neslučitelná kultura, z níž pocházejí. A jakýkoli zvyk je jak známo železnou košilí, které se jen těžko zbavuje. Je to tak trochu závod s časem. Nekvalifikovaných i části kvalifikovaných lidí totiž s postupující robotizací a automatizací výroby ve vyspělých zemích za několik let beztak nebude potřeba. A tak nastane zásadní problém. Co s lidmi? Rázem jich bude nikoli málo, nýbrž jaksi přespříliš. Pracovně neuplatnitelných. Může to pak totiž dopadnout i tak, že nepotřební se pro firmy stanou nejen staří, ale i ti zbylí mladí. Tak se nechme překvapit!

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se prohlubuje

Ilustrativní obrázek

Americká ekonomika roste podle očekávání Fedu

Ilustrativní obrázek

Čínská ekonomika po zavedení cel zpomalila víc, než se čekalo

Ilustrativní obrázek

Dohoda o brexitu stále není na obzoru

Ilustrativní obrázek

Summit EU finální rozřešení brexitu nepřinese

Ilustrativní obrázek

Důvěra německých finančních trhů v tamní ekonomiku klesáČti více
Ilustrativní obrázek

Avast: Summit Partners prodal 5,5% podíl

Ilustrativní obrázek

Poptávka po úvěrech v eurozóně je vysoká, vyšší sazby ale podmínky utahují

Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

Německé akcie končí pondělní obchodování s oslabením

Ilustrativní obrázek

Společnost Hasbro vydala výsledek svého hospodaření za 3Q FY 2018

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled: Zasedání ECB a data o HDP a inflaci v USA

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.