Následující mapy ukazují rychlost stárnutí populace USA a Evropy

10:41 | Ne Ro | Diskuze

Očekává se, že počet obyvatel Spojených států, starších 65 let, v příštích třiceti letech vzroste na 88 miliónů.

Foto: Public Domain

Největší ohrožení budoucího blahobytu tzv. vyspělého světa by mohlo přijít odněkud, odkud to nečekáme. Lidé ve vyspělých zemích se dožívají stále vyššího věku, a přitom po sobě nezanechávají dostatečný počet dětí. S rozvojem nových technologií a medicíny se lidé, obzvláště v tzv. vyspělých zemích světa, v průměru dožívají stále vyššího věku. Tato skutečnost nicméně s sebou přináší i řadu výzev. Jakmile obyvatelstvo stárne, rostou výdaje na sociální stát a zdravotnictví a mění se taky určitým způsobem ekonomika i města. Následují dvě animované mapy, ukazující vývoj stárnutí populace USA a Evropy v jednotlivých letech, a to včetně výhledu do možné budoucnosti. Z těchto map lze třeba vyčíst, že v roce 2060  bude průměrný věk obyvetel většiny zemí Severní a Latinské Ameriky přes 40 let.

Zdroj: UN World Population Prospects

Zdroj: UN World Population Prospects

Očekává se, že počet obyvatel Spojených států, starších 65 let, v horizontu příštích 30 let vzroste ze současných 48 miliónů na 88 miliónů, zatímco během téhož období míra porodnosti podobným způsobem neporoste. Společnost Kimberly-Clark Corp., která vlastní mj. i značku Huggies, viní právě nízkou porodnost v USA a Jižní Koreji z vlažných tržeb z dětských plen. Aperion Care, provozovatel zařízení asistované péče pro seniory, letos předpověděl, že minimálně ve 14 spolkových státech USA v nejbližší době dojde k nárůstu nákladů na péči o staré lidi. 

Aktuální data Bank of America Global Wealth & Investment Management and U.S. Trust udávají, že výdaje na federální úrovni USA do programů zdravotní péče za posledních deset let konstantně rostly. Stárnutí populace dopadne též na zaměstnavatele, kteří budou potřebovat stále více mladých (jenže kvalifikovaných!) pracovníků, kterých se jim ovšem nebude dostávat. Penzijní systém bude víc a víc zatěžován, zatímco stále menší počet mladých lidí do něj bude přispívat.

Střední věk Japonců už dnes činí 46,9 a tamní ministr financí tuto skutečnost považuje za jednu z příčin ekonomické stagnace země během posledních let, čímž jakoby naznačil, že by si staří Japonci měli s umíráním pospíšit.

Delší život může být zanedlouho totiž medem jen pro ty, kteří jsou dostatečně bohatí na to, aby mohli, kupříkladu z pasivního příjmu jako třeba z dividend, týt ze zbytku stále chudší a stárnoucí populace vyspělých zemí. Současný stav vyspělých zemí je něco jako časovaná bomba. A mladí z Afriky či z Blízkého východu to v Evropě ani v USA rozhodně nevytrhnou. Nejsou (až na naprosté výjimky, které jsou demograficky irelevantní) schopni zařadit se do pracovního procesu vyspělých ekonomik. Jednak jsou obecně naprosto nekvalifikovaní, jednak navíc obrovskou bariéru tvoří jejich odlišná, někdy dokonce se Západem neslučitelná kultura, z níž pocházejí. A jakýkoli zvyk je jak známo železnou košilí, které se jen těžko zbavuje. Je to tak trochu závod s časem. Nekvalifikovaných i části kvalifikovaných lidí totiž s postupující robotizací a automatizací výroby ve vyspělých zemích za několik let beztak nebude potřeba. A tak nastane zásadní problém. Co s lidmi? Rázem jich bude nikoli málo, nýbrž jaksi přespříliš. Pracovně neuplatnitelných. Může to pak totiž dopadnout i tak, že nepotřební se pro firmy stanou nejen staří, ale i ti zbylí mladí. Tak se nechme překvapit!

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Příští týden na akciových trzích: Hospodářské výsledky, Macron v USA, ECB, setkání prezidentů Jižní a Sevení Koreje

Ilustrativní obrázek

Americký ministr financí zvažuje návštěvu Číny

Ilustrativní obrázek

Důvěra evropských spotřebitelů zůstává vysoká

Ilustrativní obrázek

Polská průmyslová produkce zpomalí, ceny průmyslových výrobců ale porostou

Ilustrativní obrázek

FED se v takzvané Béžové knize obává dopadů obchodní politiky USA

Ilustrativní obrázek

Americký dolar dnes na devizových trzích posiluje. Těží z poklesu obav investorů z obchodní válkyČti více
Ilustrativní obrázek

Donald Trump silný dolar nechce

Ilustrativní obrázek

Americké akcie klesly, Apple odepsal přes čtyři procenta

Ilustrativní obrázek

Uplynulý týden na finančních trzích: Začátek výsledkové sezóny, námluvy Trumpa s KLDR a růst výnosů na dluhopisech

Ilustrativní obrázek

Výhled pro měnové páry EUR/CHF a NZD/CAD podle forex analytiků TD Bank

Ilustrativní obrázek

Twitter zablokovala na své síti reklamu ruské kyberbezpečnostní společnosti Kaspersky Lab

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů na ropu v USA v tomto týdnu dále rostl

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.