Následující mapy ukazují rychlost stárnutí populace USA a Evropy

09.11.2017 10:41 | Ne Ro | Diskuze

Očekává se, že počet obyvatel Spojených států, starších 65 let, v příštích třiceti letech vzroste na 88 miliónů.

Foto: Public Domain

Největší ohrožení budoucího blahobytu tzv. vyspělého světa by mohlo přijít odněkud, odkud to nečekáme. Lidé ve vyspělých zemích se dožívají stále vyššího věku, a přitom po sobě nezanechávají dostatečný počet dětí. S rozvojem nových technologií a medicíny se lidé, obzvláště v tzv. vyspělých zemích světa, v průměru dožívají stále vyššího věku. Tato skutečnost nicméně s sebou přináší i řadu výzev. Jakmile obyvatelstvo stárne, rostou výdaje na sociální stát a zdravotnictví a mění se taky určitým způsobem ekonomika i města. Následují dvě animované mapy, ukazující vývoj stárnutí populace USA a Evropy v jednotlivých letech, a to včetně výhledu do možné budoucnosti. Z těchto map lze třeba vyčíst, že v roce 2060  bude průměrný věk obyvetel většiny zemí Severní a Latinské Ameriky přes 40 let.

Zdroj: UN World Population Prospects

Zdroj: UN World Population Prospects

Očekává se, že počet obyvatel Spojených států, starších 65 let, v horizontu příštích 30 let vzroste ze současných 48 miliónů na 88 miliónů, zatímco během téhož období míra porodnosti podobným způsobem neporoste. Společnost Kimberly-Clark Corp., která vlastní mj. i značku Huggies, viní právě nízkou porodnost v USA a Jižní Koreji z vlažných tržeb z dětských plen. Aperion Care, provozovatel zařízení asistované péče pro seniory, letos předpověděl, že minimálně ve 14 spolkových státech USA v nejbližší době dojde k nárůstu nákladů na péči o staré lidi. 

Aktuální data Bank of America Global Wealth & Investment Management and U.S. Trust udávají, že výdaje na federální úrovni USA do programů zdravotní péče za posledních deset let konstantně rostly. Stárnutí populace dopadne též na zaměstnavatele, kteří budou potřebovat stále více mladých (jenže kvalifikovaných!) pracovníků, kterých se jim ovšem nebude dostávat. Penzijní systém bude víc a víc zatěžován, zatímco stále menší počet mladých lidí do něj bude přispívat.

Střední věk Japonců už dnes činí 46,9 a tamní ministr financí tuto skutečnost považuje za jednu z příčin ekonomické stagnace země během posledních let, čímž jakoby naznačil, že by si staří Japonci měli s umíráním pospíšit.

Delší život může být zanedlouho totiž medem jen pro ty, kteří jsou dostatečně bohatí na to, aby mohli, kupříkladu z pasivního příjmu jako třeba z dividend, týt ze zbytku stále chudší a stárnoucí populace vyspělých zemí. Současný stav vyspělých zemí je něco jako časovaná bomba. A mladí z Afriky či z Blízkého východu to v Evropě ani v USA rozhodně nevytrhnou. Nejsou (až na naprosté výjimky, které jsou demograficky irelevantní) schopni zařadit se do pracovního procesu vyspělých ekonomik. Jednak jsou obecně naprosto nekvalifikovaní, jednak navíc obrovskou bariéru tvoří jejich odlišná, někdy dokonce se Západem neslučitelná kultura, z níž pocházejí. A jakýkoli zvyk je jak známo železnou košilí, které se jen těžko zbavuje. Je to tak trochu závod s časem. Nekvalifikovaných i části kvalifikovaných lidí totiž s postupující robotizací a automatizací výroby ve vyspělých zemích za několik let beztak nebude potřeba. A tak nastane zásadní problém. Co s lidmi? Rázem jich bude nikoli málo, nýbrž jaksi přespříliš. Pracovně neuplatnitelných. Může to pak totiž dopadnout i tak, že nepotřební se pro firmy stanou nejen staří, ale i ti zbylí mladí. Tak se nechme překvapit!

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Návrh daňové reformy v USA prošel Sněmovnou reprezentantů, nyní je na řadě Senát

Republikánský senátor kritizuje daňovou reformu USAČti více

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují díky OPECu

Volkswagen plánuje investice v souhrnné výši 70 miliard eur

Ekvádor nebude od OPEC požadovat výjimku z dohody o omezení produkce ropy

Tencent vede další kolo investic do čínského startupu se zaměřením na robotiku

Akcie Barnes & Noble posilují o 16 % v reakci na možné stažení titulu z burzy

Cena bitcoinu dnes posílila na nové absolutní maximum

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.