Komodity nemají slibné vyhlídky. NASA vyšle sondu k asteroidu 16 Psyche a bude se těžit

13:46 | wa pe | Diskuze

Odhaduje se, že všechen nikl a železná ruda, ze které se skládá 16 Psyche, by na Zemi stály 10 000 trilionů USD. Nicméně dovedete si představit co udělají ceny komodit, kterých už nebude nedostatek? Těžba z asteroidů je podle NASA plně v možnostech dnešní vědy a techniky. 

Foto: Public Domain

Jedna z vedoucích vědkyň mise na 16 Psyche, Lindy Elkins-Tantonová si nedávno položila otázku, co by se stalo se světovou ekonomikou, pokud bychom byli schopni veškeré na asteroidu dostupné suroviny dopravit na Zemi. Je třeba si uvědomit, že celkové roční HDP Země je přibližně jen 78 bilionů USD. „I kdybychom byli schopni urvat si pořádnou část asteroidu a přitáhnout ji sem, co byste učinili? Schovali byste jej a začali kontrolovat globální nabídku stejně jako je tomu dnes v případě diamantů, nebo byste se rozhodli navždy vyřešit otázku nedostatku kovů?“ Zajímavou paralelu nabízí španělská ekonomika v 16. století, kdy masivní dovoz zlata z Nového světa způsobil v zemi překotnou inflaci, která na dlouhou dobu poškodila tamní řemesla a zemědělství.   

16 Psyche nabídne odborníkům z NASA vůbec první příležitost k průzkumu kovového asteroidu, prozatím se setkávali především s tělesy z hornin a ledu. Původně měla mise odstartovat v roce 2023, po nalezení ekonomičtější trajektorie přiblížení se však vědci rozhodli pro start o rok dříve s předpokládaným dosažením cíle v roce 2026. Výprava k asteroidu 16 Psyche je jedním z mnoha současných projektů, které mají šanci přitáhnout pozornost veřejnosti k možnosti těžby komodit ve vesmíru. 

Vizualizace asteroidu 16 Psyche. zdroj: NASA.gov Video

V minulém roce se o totéž pokusil někdejší výzkumník NASA, Dr. Phil Metzger, který ve své zprávě konstatoval, že lidstvo je schopno za současného stavu vědy a techniky zahájit těžbu mimo planetu Zemi například na Měsíci. Soběstačná a lukrativní lunární kolonie by podle něj mohla po vynaložení počátečních investic do několika let přinést další nemalé prostředky na vesmírný výzkum. Jediné, co dnes chybí k zahájení úspěšné těžby je podle něj přesvědčení lidí, že je něco takového skutečně možné. Přesvědčovat patrně nemusí vládní špičky Lucemburska, které ustanovily potřebný právní rámec a zřídily vlastní fond, jenž by měl financovat těžbu z asteroidů.

 

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Uplynulé období přálo neenergetickým komoditám

Ilustrativní obrázek

Negativní dopady marihuany na činnost mozku mizí už po 72 hodinách, tvrdí nejnovější studie

Ilustrativní obrázek

Chcete žít déle a zdravěji? Pijte kávu čtyřikrát denně, radí lékaři

Ilustrativní obrázek

Demokratická republika Kongo odmítá zmírnění poplatků za těžbu nerostných surovin

Ilustrativní obrázek

Deriváty čínské oceli a železné rudy oslabily kvůli nárůstu obchodního napětí vůči USA

Ilustrativní obrázek

Experti UBS varují: Obchodní válka se negativně dotkne především průmyslových komodit a cen energiíČti více
Ilustrativní obrázek

Ceny pohonných hmot dál rostou. Přibližují se ke čtyřletým maximům

Ilustrativní obrázek

Ceny pohonných hmot atakují čtyřletá maxima. Hurikán Florence zdražil cenu ropy

Ilustrativní obrázek

Nižší zásoby, riziko hurikánu a sankce proti Íránu tlačí ceny ropy nahoru

Ilustrativní obrázek

Bude zpomalení těžby ropy ve Venezuele v souhře s protiíránskými sankcemi znamenat vyšší cenu?

Ilustrativní obrázek

Benzín je nejdražší od prosince 2014. Cenu ropy ovlivňuje bouře Gordon

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.