Národní parky a CHKO

19:59 | M Z | Diskuze

Čtyři národní parky a více než dva tisíce dalších chráněných území představují 17 % rozlohy celé České republiky. Ochrana přírody zachovává jedinečné hodnoty, neboť ponechává území svému vývoji.

Ilustrativní obrázek
Foto: Český statistický úřad

 Územní ochranu přírody dělíme podle zákona o ochraně přírody a krajiny na územní ochranu obecnou a zvláštní. Jejím cílem je zachování jedinečných hodnot nebo ponechání území samovolnému vývoji. Oddělení statistiky životního prostředí pracuje s daty o územích spadajících do zvláštní územní ochrany. Data jsou přebírána od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


Zákon vymezuje dvě úrovně zvláště chráněných území (velkoplošná a maloplošná), která se dále dělí na 6 kategorií. Celková rozloha těchto území je 1 317 tis. ha (2016), což představuje 17 % území ČR. U velkoplošných území jsou chráněny rozsáhlé ekosystémy, u maloplošných pak konkrétní jedinečný biotop. Nejmenší přírodní památky chrání třeba jen skalní výchoz se zajímavou geologickou strukturou. Se vstupem do Evropské unie byla vymezena soustava chráněných území Natura 2000, která je také zakotvena v zákoně.


První právní akty k ochraně přírody a krajiny se na českém území vytvářely již od středověku. Týkaly se hlavně ochrany majetku včetně přírodních zdrojů, zvěře a ryb.
Na začátku 19. století se pak vyskytly první vědomé snahy o ochranu přírodních a krajinných prvků a území. Jednotlivé osoby zřizovaly první chráněná území, většinou šlo o aktivity osvícených šlechticů. Roku 1838 byla takto zřízena první chráněná území Žofínský prales a Hojná voda, která existují dodnes.


Právní úprava ochrany přírody v moderním slova smyslu se datuje na území dnešní ČR teprve začátkem 20. století, se vznikem samostatné Československé republiky. V roce 1933 bylo vyhlášeno na 30 chráněných území a do roku 1938 bylo zřízeno celkem 142 přírodních rezervací. V roce 1955 vznikla první chráněná krajinná oblast (CHKO) a v roce 1963 byl zřízen první národní park – Krkonošský národní park.


Nejstarší CHKO Český ráj (zřízena v roce 1955) je romantickou krajinou pískovcových skal s vulkanickou dominantou Trosek. Nejmladší CHKO Brdy (zřízena v roce 2016) se nalézá uprostřed Čech a jedná se o lesnatou vrchovinu s cennými rašeliništi a vřesovišti, která se vyvinula na bývalých vojenských cvičištích. Největší CHKO Beskydy zaujímá rozlohu 1 205 km2 a je to zalesněný horský masiv se zbytky smíšených pralesů, jediná oblast v ČR s výskytem tří druhů velkých šelem – medvěda, rysa a vlka. Harmonická zemědělská krajina s dominantním bájným Blaníkem s bukovými lesy na vrcholu je s rozlohou 40 km2 nejmenší českou CHKO.


V roce 2016 se nejvíce tzv. evropsky významných lokalit nacházelo v Jihomoravském kraji, bylo to celkem 203 lokalit, největší rozlohu však tato chráněná území zaujímala v Jihočeském kraji, a to 164 465 ha. Nejvíce ptačích oblastí co do počtu i do rozlohy se vyskytovalo v Jihočeském kraji, celkem 9 oblastí na celkové rozloze 155 374 ha.

Autor: Helena Němečková

Zdroj:Český statistický úřad
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Produkce ropy v únoru prudce poklesla

Ilustrativní obrázek

Německý DAX ve středu v plusu

Ilustrativní obrázek

3 ze 4 studentů technických škol neví, co to je Průmysl 4.0

Ilustrativní obrázek

Pražská burza nakonec mírně v plusu díky Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Hyundai IONIQ Electric získal v žebříčku Green NCAP nejvyšší hodnocení za nízké emise a mimořádnou hospodárnostČti více
Ilustrativní obrázek

Pražské burze se v úvodu týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po ránu s mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast posílila; konečná dohoda mezi Washingtonem a Pekingem možná až v červnu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek uzavřely v plusu

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřel v zelené

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.