Zpočátku reagoval trh pozitivně, ale trhy rychle otočily směr, protože pojmenování problémů probudilo v investorech obavy. Povrchně se může jevit, že akcie DB utrpěly kvůli odklonu od rizika. Jenže Cryanovo prohlášení přichází po předchozím vyhlášení DB, které přimělo některé zvednout obočí. "Na základě předběžných výsledků roku 2015 věříme, že máme dostatečné ADI a platební kapacitu v rámci německého GAAP vyplatit kupony AT1," řekl podle zápisu hlavní finanční referent Marcus Schenk na jednání 29. ledna. Trhy jsou ale stále nervóznější kvůli nejistotě derivátových aktiv DB.
Kromě tohoto rizika typického pro DB je úvěrové rozpětí na rozvinutých trzích, především v eurozóně, ohniskem současné volatility trhu. Slabé výsledky evropských bank, rostoucí zklamání snad schopností ECB řídit riziko a potenciálním libovolným stanovením daných plnění způsobily rozšíření úvěrového rozpětí. Těžké získávání pozic na úvěrových trzích, obavy z makroekonomického pozadí, volatilita čínského trhu a nečekané dopady rychlého pádu cen komodit zahnaly investory na ostří nože. Zajímavé je, že současné kroky se neodrazily v úvěrových spreadů rozvojových zemí.
CDS index evropských bank vyletěl z relativně neškodných 100 zb v prosinci na 207 zb při pátečním uzavírání. Tyto úrovně se neblíží vrcholným hodnotám dosažených během finanční krize, ale všechny prudké pohyby je třeba sledovat.
Jednou zneklidňující podobností mezi finanční krizí 2007 - 2008 a současným děním je náhlé zveřejnění nového komplexního instrumentu. Podmíněné převoditelné dluhopisy, takzvané CoCo dluhopisy, vznikly jako reakce na strategii "to big to fail", aby ochránily věřitele v případě krize změnou dluhu na akcie. CoCo zkomplikovaly nevyzkoušené vlastnosti umožňující dluhopisu změnu na akcie nebo je ukončit. Kapitál problémových bank by mohl klesnout pod určenou hranici (zjednodušený popis). Zatímco ohlášená odhalení zůstávají nízká, investorům přidělávají starosti obavy z nejasných pasiv bank v době vysoké volatility.
grafika: Swissquote