Napětí na trhu práce i přes prosincový nárůst nezaměstnanosti neustupuje

11:46 | E V | Diskuze

Výkon zahraničního obchodu v listopadu byl příjemným překvapením, přesto celková bilance za loňský rok skončí v nižším přebytku než před rokem. Napětí na trhu práce neustupuje, prosincový růst podílu nezaměstnaných je způsoben sezónností a vyšší počet pracovních míst svědčí o tom, že poptávka po pracovní síle je stále silná.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Auta podpořila výjimečný přebytek zahraničního obchodu Statistika obchodní bilance za listopad překvapila, když skončila výrazným přebytkem 20,2 miliard korun, tedy o téměř 9 mld. CZK více než před rokem. Listopad tak byl spolu s dubnem jediný měsíc, kdy byl přebytek zahraničního obchodu vyšší než v roce 2017.

Na dobrém výsledku se podílela především bilance obchodu s motorovými vozidly, která vzrostla téměř o 10 mld. korun. V druhé polovině loňského roku totiž automobilky hlásily rekordní množství vyrobených vozů. Celkově exporty meziročně vzrostly o 9,7 %, přičemž vývozy motorových vozidel vzrostly o 16 %. Také dovozní dynamika zůstala solidní, když importy vzrostly o 7,1 % y/y. Kromě dvou měsíců skončil zahraniční obchod v roce 2018 vždy horším výsledkem než před rokem a za prvních jedenáct měsíců byla loni bilance zahraničního obchodu o více než 30 mld. korun slabší. Takže zatímco v roce 2017 bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem 163 mld. CZK, za minulý rok to bude i přes dobrý listopadový přebytek podstatně nižší číslo.

V prosinci nezaměstnanost vzrostla, poprvé od léta Podíl nezaměstnaných v Česku v loňském prosinci podruhé od začátku roku stoupnul. Zvýšil se o dvě desetiny procentního bodu na 3,1 %. Nejednalo se však o zvrat na trhu práce, ale o tradiční sezónnost, protože skončilo velké množství prací v zemědělství a stavebnictví. Pokud odhlédneme od tohoto sezónního výkyvu, podíl nezaměstnaných zaznamenal další, i když velice mírný, pokles. Počet nezaměstnaných stoupnul skoro ve všech okresech, ubránily se mu pouze dva, Most a Praha - západ. Překvapivý nárůst jsme zaznamenali u počtu nových pracovních míst. Ani silná prosincová sezónnost nedokázala zastavit růst této statistiky. Stále tedy platí, že poptávka po práci zatím neupadá. Na rozdíl od některých evropských států se v Česku daří zaměstnávat i mladistvé a absolventy. Těch mezi nezaměstnanými najdeme stále méně.

Domácí ekonomika zpomaluje a poptávka po nových zaměstnancích bude postupně ustupovat. Podíl nezaměstnaných již výrazně klesat nebude a měl by se letos stabilizovat těsně pod současnými hodnotami. O výkyvy se pak bude starat zejména sezónnost. Nicméně poptávka po práci bude i stále převyšovat nabídku, a tak i letos rok bude docházet k nárůstu mezd. Ten sice nebude tak markantní jako v loňském roce, ale zůstane silný. Naše odhady ukazují na mzdovou dynamiku okolo 6,5 %. Ta se i nadále bude projevovat v cenovém růstu. Právě trh práce podle nás bude letos hlavní příčinou, proč navzdory zpomalující globální ekonomice bude ČNB pokračovat v utahování měnové politiky. Čekáme, že sazby letos půjdou nahoru ještě třikrát a na konci roku dosáhnou 2,5 %. 

 

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí pokračoval

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 14.6.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v záporu

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 14/06/19

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 14.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie německé aerolinky Lufthansa se utápí hluboko v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.