Napětí na trhu práce i přes prosincový nárůst nezaměstnanosti neustupuje

11:46 | E V | Diskuze

Výkon zahraničního obchodu v listopadu byl příjemným překvapením, přesto celková bilance za loňský rok skončí v nižším přebytku než před rokem. Napětí na trhu práce neustupuje, prosincový růst podílu nezaměstnaných je způsoben sezónností a vyšší počet pracovních míst svědčí o tom, že poptávka po pracovní síle je stále silná.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Auta podpořila výjimečný přebytek zahraničního obchodu Statistika obchodní bilance za listopad překvapila, když skončila výrazným přebytkem 20,2 miliard korun, tedy o téměř 9 mld. CZK více než před rokem. Listopad tak byl spolu s dubnem jediný měsíc, kdy byl přebytek zahraničního obchodu vyšší než v roce 2017.

Na dobrém výsledku se podílela především bilance obchodu s motorovými vozidly, která vzrostla téměř o 10 mld. korun. V druhé polovině loňského roku totiž automobilky hlásily rekordní množství vyrobených vozů. Celkově exporty meziročně vzrostly o 9,7 %, přičemž vývozy motorových vozidel vzrostly o 16 %. Také dovozní dynamika zůstala solidní, když importy vzrostly o 7,1 % y/y. Kromě dvou měsíců skončil zahraniční obchod v roce 2018 vždy horším výsledkem než před rokem a za prvních jedenáct měsíců byla loni bilance zahraničního obchodu o více než 30 mld. korun slabší. Takže zatímco v roce 2017 bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem 163 mld. CZK, za minulý rok to bude i přes dobrý listopadový přebytek podstatně nižší číslo.

V prosinci nezaměstnanost vzrostla, poprvé od léta Podíl nezaměstnaných v Česku v loňském prosinci podruhé od začátku roku stoupnul. Zvýšil se o dvě desetiny procentního bodu na 3,1 %. Nejednalo se však o zvrat na trhu práce, ale o tradiční sezónnost, protože skončilo velké množství prací v zemědělství a stavebnictví. Pokud odhlédneme od tohoto sezónního výkyvu, podíl nezaměstnaných zaznamenal další, i když velice mírný, pokles. Počet nezaměstnaných stoupnul skoro ve všech okresech, ubránily se mu pouze dva, Most a Praha - západ. Překvapivý nárůst jsme zaznamenali u počtu nových pracovních míst. Ani silná prosincová sezónnost nedokázala zastavit růst této statistiky. Stále tedy platí, že poptávka po práci zatím neupadá. Na rozdíl od některých evropských států se v Česku daří zaměstnávat i mladistvé a absolventy. Těch mezi nezaměstnanými najdeme stále méně.

Domácí ekonomika zpomaluje a poptávka po nových zaměstnancích bude postupně ustupovat. Podíl nezaměstnaných již výrazně klesat nebude a měl by se letos stabilizovat těsně pod současnými hodnotami. O výkyvy se pak bude starat zejména sezónnost. Nicméně poptávka po práci bude i stále převyšovat nabídku, a tak i letos rok bude docházet k nárůstu mezd. Ten sice nebude tak markantní jako v loňském roce, ale zůstane silný. Naše odhady ukazují na mzdovou dynamiku okolo 6,5 %. Ta se i nadále bude projevovat v cenovém růstu. Právě trh práce podle nás bude letos hlavní příčinou, proč navzdory zpomalující globální ekonomice bude ČNB pokračovat v utahování měnové politiky. Čekáme, že sazby letos půjdou nahoru ještě třikrát a na konci roku dosáhnou 2,5 %. 

 

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přichází vhodný čas na nákupy chalupy

Ilustrativní obrázek

TZ ARBES Technologies - Zuzana Jakubová vede v ARBES Technologies nově vzniklou divizi HealthCare & FEIS

Ilustrativní obrázek

ČEZ (Koupit, 12m cíl = 620 CZK) - Výsledky za loňský rok jsou zklamáním, výhled managementu naplnil očekávání

Ilustrativní obrázek

Theresa Mayová žádá o odklad Brexitu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza mírně klesla, Čez po výsledcích stagnoval

Ilustrativní obrázek

Bundesbank v nejistotě ohledně spojení Deutsche Bank a CommerzbankČti více
Ilustrativní obrázek

Evropský akciový index STOXX 600 roste na nejvyšší úroveň od 28. září 2018

Ilustrativní obrázek

10 vlastností dobrého investora podle Michaela J. Mauboussina (2. díl)

Ilustrativní obrázek

Čerpacích stanic je nejvíc za posledních 12 let. Přibývají hlavně plničky CNG

Ilustrativní obrázek

9. ročník ve znamení obchodních systémů a strategií

Americké indexy v pondělí uzavřely v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.