Nálada v českém průmyslu se vylepšuje

04.10.2016 08:25 | fa ra | Diskuze

Dnešní kalendář událostí v regionu je v podstatě prázdný. Své dvoudenní zasedání zahájí polská centrální banka. Na jeho konci by však polská měnová politika měla zůstat beze změny.

Foto: Web4Trader

Včerejšek přinesl dvě příznivá čísla z české ekonomiky. PMI z domácího průmyslu se odlepil od hranice 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce a expanze. Průmyslu pomáhají nové domácí zakázky, zatímco zakázky ze zahraničí si zachovávají stabilní objem. Roste i zaměstnanost v průmyslu. Nicméně s hledáním další pracovní síly budou mít zaměstnavatelé problémy, protože při současné nízké nezaměstnanosti se nové posily shánějí špatně. To má pozitivní vliv na růst mezd. Lepší nálada v průmyslu by se měla na podzim projevit i v jeho výstupu. Očekáváme, že produkce znovu ožije a celkově v letošním roce přidá 5 %. Zlepšení PMI zaznamenaly i Polsko a Maďarsko.

Letošní dobrý výkon domácí ekonomiky provázený vyšší zaměstnaností i mzdami se projevuje i ve státním hospodaření, které za první tři čtvrtletí vykazuje přebytek 82,3 mld. CZK. Roste výběr daní z fyzických osob i právnických osob a vyšší spotřeba zvedá i výběr nepřímých daní. Naopak na výdajové straně vidíme pokles investic. V něm se odráží malá připravenost investičních projektů hlavně v infrastruktuře. Trpí tím zejména stavebnictví, které tento rok zaznamenává dvouciferný pokles. Včerejší čísla jen potvrdila náš předpoklad, že by rozpočet na konci roku mohl uzavřít s vyrovnaným hospodařením, čímž by překonal i náš optimistický předpoklad. Poměr veřejného dluhu k HDP by pak podle našeho odhadu měl klesnout z 40,3 % na 38,6 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.