Nákup které komodity bude v příštích letech nejlepší investice? Nebude to investiční zlato, ropa ani pšenice

13:42 | wa pe | Diskuze

Láká Vás obchodovat na burze netradiční komodity? Cena uranu by se mohla do konce roku 2018 až zdvojnásobit. 

Foto: Nicolas Raymond

 

Uran jakožto palivo v jaderných reaktorech neměl v minulých letech zrovna na růžích ustláno. Jeho cena klesala od roku 2011, kdy došlo ke katastrofě reaktoru v japonské Fukušimě. Rozsah katastrofy a její vliv na celosvětovou veřejnost byl natolik závažný, že německá spolková vláda se rozhodla do roku 2022 předčasně uzavřít všechny jaderné elektrárny v Německu a uspíšit takzvanou Energiewende, tedy přechod na obnovitelné zdroje energie. Negativní sentiment vůči uranu má přitom svou historii již od černobylských událostí v roce 1986.

Podle výkonného ředitele Zadar Ventures Ltd., americké prospekční společnosti pro uran a lithium, Paula D. Graye došlo po katastrofě ve Fukušimě k rozvázání závislosti mezi cenou uranu a jeho fundamenty na světových trzích.  I přes stále vysokou poptávku, ceny uranových rud výrazně klesaly. Nyní se zdá, že několik let od katastrofy tento negativní sentiment opadá a stále zdravé fundamenty začínají opět vystupovat do popředí. 

Vzhledem k pokračujícímu globálnímu oteplování a současně nízké výkonnosti globální ekonomiky by jaderná energetika mohla hrát roli schůdného kompromisu ve snaze zbavit svět závislosti na fosilních palivech. Součástí těchto snah je také rozvoj kapacit pro skladování energie a přechod na elektromobily.  V tomto případě bude klíčovou surovinou lithium, které se používá při výrobě akumulátorů. Zatímco důležitost a budoucí ziskovost lithia už trhy vzaly na vědomí, uran stále stojí trochu nezaslouženě, jak se mnozí analytici domnívají, stranou.  Podle Davida Talbota z Dundee Capital Markets bude složený roční růst poptávky po uranu do do roku 2020 dosahovat 6 %, což podle něj způsobí návrat jeho ceny na vysoké úrovně roku 2007, kdy v červnu dosáhly maxima 136, 22 USD za libru (pozn. 1 libra = 0,454 kg). Pro srovnání, v květnu tohoto roku se cena uranu pohybovala kolem úrovně 27,79 USD za libru. David Wang z výzkumné společnosti Morningstar se zase domnívá, že cena uranu vzroste během příštích dvou let na dvojnásobek dnešních hodnot.

Odborníci ze serveru MINING.com očekávají, že roky 2017–2020 budou zlatou érou uranu a akcií na něj navázaných díky celosvětově velkému množství reaktorů ve výstavbě, pro které budou jejich provozovatelé jen s obtížemi hledat palivo. Jen v samotné Asii v současné době probíhá podle agentury Bloomberg výstavba jaderných reaktorů za 800 miliard USD.  V pokročilé fázi výstavby se dnes nachází asi 65 reaktorů, přičemž dalších 165 se plánuje a až o 331 se uvažuje. Pokud budeme počítat pouze reaktory ve výstavbě, tak ty v krátké době zvýší poptávku po uranu o jednu pětinu z dnešních 79 milionů kg ročně. Dlouhodobě nízké ceny komodity na světových trzích učinily její těžbu a investice do ní značně nerentabilní, takže většina dnešních producentů nemá možnosti jak rychle reagovat na zvýšenou poptávku. Výsledkem bude s velkou pravděpodobností značný převis poptávky nad nabídkou a rychle rostoucí cena uranu.

Podle Davida Talbota z Dundee Capital Markets má dnes všech 437 jaderných reaktorů v provozu zajištěny dodávky paliva do konce roku pouze z 80 % a toto číslo bude dále rychle klesat. Na situaci už reagovalo i vedení českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech, které aktuálně rozšiřují své zásoby paliva

Trh s uranem se mílovými kroky blíží svému bodu zvratu a svou příležitost zde s předstihem cítí i velká jména investičního světa. V červnu oznámil miliardář a známý hongkongský investor Li Kashing koupi konvertibilních dluhopisů ve výši 60 milionů USD společnosti NexGen Energy, která je zapojena do uranových těžebních projektů kanadské provincii Saskatchewan.  Společnost plánuje zahájení těžby v roce 2020. Již zmíněná prospekční společnost Zadar Ventures Ltd. má ve stejné oblasti další čtyři projekty a jeden v provincii Alberta. Obě dvě provincie se dělí o pánev Athabasca, ze které pochází 20 % veškeré dnešní produkce uranu na světě. Zde těžený kov má navíc vysokou kvalitu, a je tak ideální pro užití ve zbrojním průmyslu i energetice. Další rozvoj dolů v této lokalitě bude relativně méně nákladný než například v afrických nalezištích, což by mělo během nadcházející uranové rally na světových trzích hrát tamním producentům do karet. Kromě společností Zadar a NexGen se v pánvi Athabasca pohybují také Gameco Corp. a Denison Mines Corp. Mezi další významné investory, kteří nakupují akcie těchto a dalších těžařů uranu, patří například Ken Griffin, Ray Dalio, Steve Cohen a především George Soros

Trochu netradičním způsobem se do uranové rally zapojuje také Bill Gates, jehož společnost TerraPower vyvíjí reaktory čtvrté generace schopné zužitkovat vyhořelé palivo. Za situace, kdy na světových trzích bude panovat kritický nedostatek uranu, mohou právě reaktory TerraPower profitovat z obrovského množství vyhořelého paliva, které produkují méně vyspělé jaderné elektrárny po celém světě.

Česká republika jde ale opačných směrem. Poslední uranový důl Rožná v Dolní Rožínce zavírá. Těžba se podle odborníků nevyplácí. Bylo by tomu i tak kdyby cenu uranu zvýšila dvojnásobně? Česká republika je na uran bohatá. V bývalém Československu se těžilo v oblastech jako Jáchymov a Příbram. Dále pak na uran jsou bohaté lokality jako Vítkov a Dyleň v západních Čechách, Okrouhlá Radouň (jižní Čechy), Hamr na Jezeře a Křižany (Liberecko), Javorník-Zálesí, Licoměřice-Březinka, Chotěboř, Rožná-Olší, Slavkovice-Petrovice (Žďár nad Sázavou), Trutnovsko, Brzkov-Polná, Jasenice-Pucov (Náměšť nad Oslavou). V 70. letech 20. století zaměstnával československý uranový průmysl kolem 60 000 pracovníků.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell zvyšuje v USA své investice do solární energie

Ilustrativní obrázek

Podíl energie z obnovitelných zdrojů letos v Německu dosáhl 33,1 procenta

Soumrak zemního plynu už začal, varuje analytik JPMorgan

Datová centra Microsoft ve Švédsku budou napájena z větrné farmy společnosti Vattenfall

Vyrábíte elektřinu? Zaplaťte 80 EUR za MWh!

Ilustrační foto

V Asii se schyluje k největší akvizici v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojůČti více
Ilustrativní obrázek

Morningstar přehodnotí odhady pro těžaře lithia

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,040 % na 25792,86 bodech

Ilustrativní obrázek

Analytici z Credit Suisse zvýšili doporučení pro akcie Goldcorp

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy dnes mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Investoři nemají dost kovu, který je potřeba pro snížení automobilových emisí

Ilustrativní obrázek

Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.