Nakolik může být rada „prodat vše“ drahá?

09.08.2016 05:55 | fa ra | Diskuze

Řada ostře sledovaných investorů – Jeffem Gundlachem z DoubleLine Capital počínaje a stratégy v Goldman Sachs konče – poslední dobou jakoby opakovala stále stejné heslo – „prodejte všechno“.

Foto: Christine Puccio

 

Tzv. indikátor chuti riskovat (risk-appetite indicator) investiční banky Goldman Sachs rozhodně nehýří býčí náladou. Banka de facto od května zaujímá k akciím zcela neutrální postoj. Podle Jeffa Gundlacha představují aktiva, zejména akcie, v období utlumeného ekonomického růstu a nevalných zisků velice křehké zboží.

Jak ale uvádí server MarketWatch, nezdá se, že by tyto zprávy vyvedly z konceptu účastníky trhu, kteří vyšvihli index S&P 500 a Nasdaq na rekordní maxima a vytrhli je tak z nervozity posledních dní, kdy se akcie i navzdory mírnému úternímu posílení pohybovaly spíše ve spodních vodách.

Nejvýraznější růst zaznamenal kompozitní index Nasdaqu, který podobně jako S&P 500 nebo index Dow Jones pokořil po dlouhé pauze (od 20. července 2015) nové maximum.

Index Nasdaq zatím letos vzrostl o 4,3 % a S&P 500 i DJIA by mohly stoupnout dokonce o více než 6 %.

Páteční obchodování bylo ovlivněno přesvědčivě optimistickými zprávami o vývoji na trhu práce, což také pomohlo v rozhodování některým latentním býkům.

Podobně jako při posledním silném útoku na nová akciová maxima počátkem července povzbudily pohyb na trhu zprávy o vývoji mezd v nezemědělském segmentu.

Zpráva přinesla jednoznačný důkaz o silné pozici na trhu práce (zejména po odchylných květnových číslech), kdy v červenci bylo na americkém pracovním trhu vytvořeno 255 tisíc nových míst. Tento vývoj překonal veškerá očekávání ekonomů. Zvyšující se úroveň mezd může být dobrou zprávou i pro americkou centrální banku, která neustále bojuje s nízkou inflací a nedostatkem přesvědčení ke zvýšení úrokových sazeb.

 

Měli by se snad v tomto prostředí investoři zbavovat svých rizikových aktiv?

Podle Jima McDonalda, hlavního investičního stratéga společnosti Northern Trust, neexistuje pro medvědí náladu a stažení se z trhu žádný důvod, přestože se někteří klienti tímto směrem vydali.

Uvádí, že mnozí investoři jsou ohledně vyhlídek trhu ještě ostražití, což nasvědčuje, že stále mají co investovat. Možná jsou až příliš defenzivní, když příliš velkou váhu přikládají bezpečným dluhopisům a akcie podceňují, dodává.

Dluhopisy byly v pátek po růstu akcií zatlačeny poněkud do pozadí, když výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly o 12,5 bazických bodů na 1,583 % oproti 1,49 % před zveřejněním zprávy o zaměstnanosti. Tento vývoj tak napomáhá opodstatněnému navrácení Fedu k normální měnové politice, od níž se odklonila v prosinci.

Podle údajů Dow Jones zaznamenaly výnosy dvouletých státních dluhopisů, které bývají na změny úrokových sazeb nejcitlivější, nejvyšší jednodenní růst od 18. května.

Jeff Gundlach a nedávno i generální ředitel J.P. Morgan Chase & Co. Jamie Dimon varují před uspěchaným nákupem dluhopisů z obav před výprodeji, které by výnosy mohly ještě prudce zvýšit.

Podle Jima McDonalda zůstanou výnosy amerických státních dluhopisů kvůli kombinaci akomodačních měnových politik na poměrně nízké úrovni okolo 1,5 %. Neočekává proto žádný silný růst.

Mezi hlavní obavy investorů tak patří opatrnost ohledně schopnosti akcií růst oproti již tak skvělému fundamentu.

Trh žene nahoru nálada investorů, nikoli fundament, upozorňuje hlavní stratég Natixis Global Asset Management David Lafferty a dodává, že by rád viděl vyšší růst zisků.

I optimističtí investoři však zmiňují jako svou nejčastější obavu nízké zisky. A nikoli bez opodstatnění. Celkové zisky na akcii společností zařazených do indexu S&P 500 klesly podle FactSet meziročně o 3,5 %. Pokles se týká zhruba 90 % společností, které do pátku oznámily své čtvrtletní výsledky.

Zisky mají tendenci meziročně klesat již páté čtvrtletí za sebou, což je nejdelší období od let 2008-2009.

Navzdory těmto výsledkům trhy stoupají a mnohdy se tak vymykají logice i fundamentům.

Podle oznámení Citigroup by se investoři neměli bránit býčí náladě, i když veškeré signály hovoří pro stažení z trhu.

Citi uvedla, že investoři, kteří se nenechají převálcovat molochem S&P, by měli pochopit, že vývoj akciového trhu v USA vykazuje charakteristiky, které jsou nadále pro globální investory vysoce atraktivní. Určitě nadejde okamžik ke zvrácení tohoto vývoje, zatím ale budeme bojovat na jiné frontě, uvádí Citi.

Trh se vždy pohybuje tím nejbolestivějším směrem, dodal obchodník společnosti Robert W. Baird & Co. Mike Antonelli.

Pro Antonelliho je útěchou skutečnost, že investoři zatím ještě příliš nepodlehli euforii – s odkazem na často citované rčení sira Johna Templetona – „Býčí trhy se rodí z pesimismu, rostou ze skepticismu, zrají na optimismu a umírají na euforii“.

Předchozí růst byl v podstatě charakterizován extrémní euforií, což zatím není vidět, uvedl.

 

Jak tedy naložit se všemi těmi chytrými vyjádřeními a varováními, s jakými přišel například Bill Gross ze společnosti Janus Capital?

Pro MarketWatch se k celé situaci vyjádřil hlavní stratég skupiny ConvergEx Group Nicholas Colas, podle něhož je složité jít proti trendu, ale nikdo zatím neuvedl žádný konkrétní důvod, proč by situace měla nabrat špatný směr. Uvádějí jen spoustu věcí, které jsou obecně známé. Jsou sice platné, ale známé.

Samozřejmě, že ostražitost, k níž přední investoři nabádají, nelze opomíjet, ovšem nezdá se, že by strategie prodeje všeho byla vůbec jakou strategií.

Vyzývání k prodeji není rada, ale marketing, dodává ředitel výzkumu společnosti Ritholtz Wealth Management Michael Batnick s tím, že podobné rady by nevyslovil nikdo, kdo má na mysli nejlepší finanční zájmy investorů. Podle něho by investoři neměli panikařit, ani by to neměli přehánět s euforií, a raději by se nyní měli zaměřit na dlouhodobý přínos svých investic.

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.