Nakazil koronavirus i akciové trhy? Za poklesem je spíše jiný viník

11:02 | Broker Trust | Diskuze

Akciové trhy minulý týden po celém světě prudce klesaly, rekordmanem se stal čínský index, který zaznamenal pokles o pět procent.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Klasickým vysvětlením pro tento vývoj bylo šíření koronaviru v Číně a jeho expanze prakticky po celém světě. Pro každý propad je požadováno vysvětlení a čínský virus v tomto ohledu přišel jako na zavolanou. Z mého pohledu by ale k poklesu muselo dojít i bez koronaviru. Akciové trhy byly prakticky bez výjimky silně překoupeny a jejich divoký růstový vývoj neodpovídal realitě.  Jde tedy už o definitivní přechod od více jak desetiletého nepřetržitého růstu k významnému, a mnoha lidmi očekávanému, tvrdému propadu?

Pochybuji o tom. Není k tomu, alespoň prozatím, žádný zvláštní důvod. Pohled na makroekonomická data žádný dramatický problém nenaznačuje. V minulém týdnu oznámená data o růstu hrubého domácího produktu USA, největší světové ekonomiky, potvrdila odhady analytiků, a i přes určité pochybnosti o struktuře a zdrojích růstu nelze tento výsledek označit za předzvěst blížící se katastrofy. Zároveň je ale celkové tempo růstu za loňský rok na úrovni 2,3 procenta. To je nejméně od roku 2016. Navíc je to hodnota menší než tři procenta, která si jako cíl vytyčila administrativa prezidenta Trumpa. Tolik snad na podporu prvního odstavce o růstu akciových trhů, který neodpovídal realitě.

Také centrální bankéři Spojených států zatím žádnou paniku nevětří. FED po svém zasedání ponechal úrokové sazby na jejich současné úrovni a podle jejich vyjádření banka nehodlá svou politiku stálých sazeb pro rok 2020 měnit ani na dalším zasedání, pokud k tomu nebude okolnostmi donucena. Z dalších důležitých dat pozitivně překvapila úroveň spotřebitelské důvěry a také spotřebitelský sentiment. V samotné Číně byla vyhlášena data o vývoji v průmyslovém sektoru a sektoru služeb. Průmysl se nadále pohybuje na hraně kontrakce a ohlášený údaj jen těsně podstřelil analytický odhad. Sektoru služeb se nadále daří dobře a zveřejněná čísla se pohybují nad odhady.

Další otázkou je, zda jsme se již ocitli na dně aktuální korekce, nebo jestli si budou investoři muset ještě protrpět další pokles. Osobně se domnívám, že pokles akciových indexů ještě u svého dna není. Svědčí o tom nadále vysoký optimismus mezi investory, na který ukazuje následující obrázek, jehož data vycházejí z údajů společnosti Citigroup.

Zdroj obrázku: Citigroup

Optimismus na trzích je stále vysoký. Nikde ani známka po kapitulaci a panice. Také podobný ukazatel sentimentu, který spravuje televizní stanice CNN, neukazuje, že by na trzích vládla panika. Barometr se tam zasekl na normálním stavu, což neodpovídá tomu, že by se trh již ocitl na dně.

Nicméně zatím bych nevsázel na nástup medvědího trhu, kdy budou hodnoty kurzů dlouhodobě v červených číslech. Pokud bych si měl vsadit, pak bych věřil na rally směrem vzhůru a opakované testování vyšších hodnot indexů a následný opětovný pokles. Zelenající se kurzy amerických akcií po skončení úterního obchodování, kdy například index Nasdaq vzrostl o více jak dvě procenta, to prozatím potvrzují.

Zdroj:Václav Pech, Broker Trust
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: FED zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných noháchČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.