Nadějné akcie společností Franklin Electric a TowneBank

01.08.2016 16:19 | Ne Ro | Diskuze

Přišel čas realizovat zisky a vytěžit ze dvou malých nadějných akciových společností Franklin Electric (FELE) a TowneBank (TOWN):

Foto: Public Domain

Ještě před nedávnem termín "průmyslová recese" investory otřásal. Průmyslové společnosti s malou kapitalizací, jejichž jmění bylo navázáno na otlučený komoditní trh, například na ropu, plyn či zemědělství, byly na vrcholu neoblíbenosti. To se mezitím z větší části změnilo. Komoditní trhy se po vleklém propadu stabilizují a investoři zaměření na další oživení se opět vracejí k akciím mnoha těchto společností.

 

Franklin Electric bude těžit z nutnosti modernizovat komunální systémy

Vezměte si společnost Franklin Electric (FELE), která se specializuje na výrobu čerpadel a zajišťuje potřeby trhu s ropou, plynem i zemědělského. Současných 36 amerických dolarech za akcii představuje jasné odražení se od lednového minima, které činilo 24 amerických dolarů, tedy o 42% od ledna. Společnost Franclin Electric je dobře fungující byznys těžící z vyšších důchodů zemědělců a vzestupu ve výdajích za ropu a plyn, jejíž akcie už nevypadají lacině. Akcie firmy Franklin se obchodují za 21 násobek zisků odhadovaných v roce 2017, 1,84 amerických dolarů za akcii, a přibližně o stejný násobek pro 2018, tedy 1,88 amerických dolarů. Akcie vypadají poměrně vysoko ceněné, vzhledem k tomu, že společnost Franklin vytváří okolo 60% svých tržeb prodejem náhradních čerpadel, tedy méně cyklickou operací než je originální zařízení.

V budoucích letech by zisky mohly narůstat, zatímco v krátkodobém horizontu může být pohyb vzhůru omezen. Celých 80% z celkových 925 miliónů amerických dolarů, které společnost Franklin loni utržila, šlo z prodeje vodovodních systémů. Čerpadla této společnosti jsou používána v obytných i průmyslových budovách, v zemědělských zavlažovacích systémech i v břidličných vrtech. Při zveřejnění příjmů minulé úterý společnost oznámila meziroční zvýšení prodeje vodovodních systémů o 6% v březnovém čtvrtletí, a to bez kurzových změn. Zvláště silnými se ukázaly prodeje do zemědělství, které vykazovaly 13% nárůst. Loňský rok byl v období sadby a růstu plodin nadprůměrně deštivý, nicméně tento rok přibylo využití závlahových systémů ze strany zemědělců. To vedlo ke zvýšení poptávky po náhradních dílech. Při poruše musí být pumpa nahrazena novou. Obchody vodovodních systémů společnosti Franklin do obytných domů vzrostly o 8% v prvním čtvrtletí.

Rozvojové trhy představují asi 40% výnosů z vodovodní divize společnosti Franklin. V posledních letech silný dolar obchodu ublížil. Slabý dolar by naopak představoval příležitost. Mimoto společnost Franklin bude těžit ze situace v momentě, kdy rozvojový svět bude modernizovat své komunální systémy. Pouze jeden z devíti analytiků společnosti Franklin provedl modelaci očekávaných zisků až do roku 2019, kdy očekává zisk společnosti za akcii ve výši 2,40 amerických dolarů. To je ale dlouhá doba. A investoři mohou chtít své finanční podíly snížit teď.

 

Townebank - další dobrý případ tohoto roku

Townebank (TOWN), další dobrý případ tohoto roku, je na velice zdařilém vzestupu. Akcie od února vystřelily nahoru o 38% na nynějších 23 amerických dolarů za akcii a také realizace zisku vypadají, že jsou v pořádku. Townebank je komunitní bankou sídlící v Hampton Roads, stát Virginia, měla dobrou strategii přinášející nárůst zisků. V minulém roce Townebank koupila společnost Franklin Financial s 1,1 miliardami dolarů v aktivech. V červnu potom získala společnost Monarch Financial Holdings.

Townebank je dobře fungující bankou, kterou řídí G. Robert Aston. Tato banka má za sebou 16 let nepřetržitého zisku, tedy od doby, kdy ji Aston v roce 1999 založil. Vyhlídky této banky stále dobře vypadají, odhadní cena se zvýšila a není již levná. Townebank oznámila zisky minulý čtvrtek a obchoduje s nelaciným 1,9 násobkem hmotné účetní hodnoty. Akcie se obchodují za 14 násobek zisků odhadovaných v roce 2017. Townebank profituje z širší škály nabízených obchodů. Může přitlačit na úsporu nákladů u akvizic a zvýšit růst s větší bilancí.

Townebank původně začínala jakožto komerční půjčovatel a s postupem času rostla spolu s lokální ekonomikou. V červnovém kvartále půjčky vyskočily o 31% na 5,6 miliard dolarů oproti loňskému roku, což odráží jednak koupi společnosti Monarch, jednak organický růst půjček. Pouze na organické bázi půjčky vzrostly o 4,5%. Townebank mimoto spravuje rostoucí obchod s pojištěním a správou nemovitostí, což má za následek menší závislost společnosti na bankovním prostředí narozdíl od standardní komunitní banky. Dva analytici Wall Street letos očekávají zisky 1,39 amerických dolarů na akcii, na zisk 392 miliónů amerických dolarů. Příští rok očekávají zisky 1,64 amerických dolarů na akcii.

Townebank měla koncem června spoustu přebytečného kapitálu a vlastní hmotný kapitál ve výši 10% celkových hmotných aktiv. To společnosti poskytuje flexibilitu v případě, že se naskytne příležitost pro vhodný nákup, podporující nárůst zisků. Přesto však nutno podotknout, žejakýkoli náznak zpomalení ekonomiky by pravděpodobně zasáhl všechny bankovní akcie, Townebank nevyjímaje.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.