Volatilita na trzích je v současné době již tak vysoká kvůli znatelnému zpomalování hospodářského růstu Číny a rekordně nízkým cenám komodit. Investoři zdá se ztratili dlouho přetrvávající vysokou míru tolerance vůči riziku a opatrní budou podle analytiků i ve Federálním rezervním systému, pokud nechtějí ohrozit křehký růst ve Spojených státech.
Investiční zlato v minulém týdnu dosáhlo svého ročního maxima poté, co se objevily náznaky, že by FED nemusel letos navyšovat úrokové sazby podle původního plánu a zároveň japonská a některé evropské centrální banky posunuly své úrokové sazby do záporných hodnot. Původně se počítalo s mírným zvyšováním v každém čtvrtletí tohoto roku, předsedkyně rady guvernérů Janet Yellenová však prohlásila, že tempo navyšování bude záviset na aktuálním výkonu ekonomiky a dokonce zcela nevyloučila ani návrat k nulovým sazbám a ještě dál. Futures kontrakty na federální fondy aktuálně naznačují, že investoři počítají přibližně s 34% šancí zvýšení úrokových sazeb v prosinci tohoto roku.
Myslíte si, že víte o zlatě víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru. |
Čím dál extrémnější měnová politika centrálních bankéřů po celém světě však začíná ztrácet na účinnosti. Výsledkem je další znejistění trhů, které tak investory žene do bezpečí zlatého přístavu.
Jinak se na situaci dívají v Goldman Sachs, kde považují nedávnou rally na zlatě za neopodstatněnou panickou reakci trhů. Jejich střednědobý výhled pro investiční zlato je prozatím negativní. Ve své poslední zprávě z 15. února doporučili v Goldman Sachs investorům jít v případě zlata na short, přičemž očekávají, že jeho cena poklesne do třech měsíců na úroveň 1 100 USD za trojskou unci a do roka přistane na symbolických 1000 USD za trojskou unci.