Nabízí dnes akcie a dluhopisy rozvojových trhů investiční příležitost desetiletí?

10:22 | wa pe | Diskuze

Výzkumná a poradenská společnost Research Affiliates LLC nedávno možná překvapivě označila akcie a dluhopisy rozvojových trhů za „obchod desetiletí.“ Podívejte se společně s námi na důvody, proč smart money investoři ukládají své peníze tam, odkud ostatní utíkají.

Foto: Public Domain

 

Vzhledem k posledním těžkostem rozvojových trhů od Brazílie, přes Nigérii, až po jihovýchodní Asii by se podobné prohlášení mohlo zdát více než přehnané, ale faktem je, že celá řada hedge fondů a smart money institucí jako například Pacific Investment Management Co., investiční obr BlackRock Inc., Franklin Templeton či Goldman Sachs Asset Management začíná po třech hubených letech po nově vznikajících trzích opět pošilhávat.

Padající ceny komodit a klopýtání čínské ekonomiky si vybraly krutou daň na úvěrovém ratingu celé řady zemí, které tak za svůj přístup na kapitálové trhy jsou nuceny platit rekordně vysoké částky. Zatímco běžní investoři z rozvojových trhů za stavu zvýšeného rizika utíkají, jiní jako například už zmíněná Pacific Investment Management Co. (Pimco) v nich vidí „skvělou příležitost“ pro dlouhodobé investory, jak se nedávno vyjádřil vedoucí investiční manažer společnosti Christopher Brightman.

O tom že v případě Pimca rozhodně nejde jen o prázdná slova mluví i investiční portfolio dvou jeho fondů, Pimco All Asset Fund a Pimco All Asset Authority, které k 31. prosinci držely podle Brightmana 35 %, respektive 39 % všech aktiv právě původem z rozvojových trhů. Objemem spravovaných prostředku se přitom rozhodně nejedná o žádné trpaslíky, dohromady fondy podle údajů agentury Bloomberg spravují asi 29 miliard USD.

Důvodem náhlé obliby nově vznikajících trhů u smart money investorů zdá se nebude jejich současná nebo očekávaná výkonnost, ale spíše nízká cena. Navíc se počítá s tím, že propad cen komodit a zpomalení globální ekonomiky se již dostatečně promítlo do valuace rozvojových trhů na rozdíl od mnoha rozvinutých ekonomik.

Příslušný MSCI benchmark pro rozvojové trhy za poslední tři roky upsal asi 30 % a podle Shillerova P/E poměru klesla jejich valuace v lednu na hodnotu 10. Takto nízkou cenu jsme u akcií rozvojových trhů mohli zaznamenat pouze šestkrát za posledních dvacet pět let. Brightman dále poukazuje na fakt, že po takovýchto poklesech akcie v minulosti v průměru vystoupaly vzhůru o 188 % a to už jako obchod desetiletí zní rozhodně lépe.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.