Nabídka ojetin v lednu výrazně stoupla a zlevnila, auta jsou ale starší a ojetější

16:16 | E V | Diskuze

Ojeté vozy vjely do nového roku ve znamení enormně nižší pořizovací ceny a většího počtu aut k výběru.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zatímco v prosinci 2019 se jejich cena pohybovala nejčastěji okolo 149 000 Kč, v lednu klesla na 136 000 Kč. Zájemci mohli vybírat ze 107 tisíc vozů, tedy o deset tisíc více než v prosinci. Data přinesl kontinuální monitoring trhu ojetých vozů, který provádí mezinárodní síť autocenter AAA AUTO.

Leden 2020 se do statistik promítl jako štědrý měsíc nejen co do ceny vozů, ale i co se týče jejich množství. Kromě levnějších pořizovacích nákladů, které oproti prosinci 2019 klesly o 13 tisíc korun, se značně rozšířila nabídka vozů, konkrétně o 10 tisíc aut. „Letošní teplé lednové počasí má významný vliv na zvýšený zájem lidí o výměnu automobilu, proto se nejen zvýšila nabídka automobilů, ale vzrostla i poptávka po nich. Jen v našich autocentrech jsme v lednu prodali o 19% více aut než vloni a uplynulý měsíc tak pro nás byl s více než 7000 vozy prodejně nejsilnějším lednem za skoro třicet let působení na trhu. Díky predikci ekonomů, že dojde k zdražení automobilů, lze očekávat nárůst zájmu o nákup ojetin i v následujících několika měsících. Lidé si budou chtít pořídit vozy ještě za stávající ceny,“ podotýká Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Nárůst počtu automobilů v nabídce s nižší cenou se odráží na stáří automobilů, které se zvýšilo na 9,7 roku. Vzrostl i nájezd kilometrů o šest tisíc na 157 tisíc. Nabídka nejčastěji nabízených modelů se oproti prosinci nijak nezměnila, a to na žádné z prvních 10 příček. Radovali se tak především zájemci o modely Škoda Octavia, Škoda Fabia či Volkswagen Passat a Golf, kterých se v nabídce sešlo opět největší množství a výběr byl proto nejpestřejší. Většina vozů, přesněji 50,5 %, měla dieselový motor, 46,2 % aut byla na benzin a 2,98 % tvořily automobily na hybridní pohon.

I když některé modely jsou u řidičů oblíbená dlouhá léta, postupně začínají z trhu mizet, a to z pochopitelných důvodů, mezi které patří opotřebení materiálu, nedostupnost součástek či servisu apod. Mezi takové patří na prvním místě Škoda Felicia, která loni oslavila již 25 let na českém trhu. Zatím, co v roce 2018 jich šlo do šrotu 2 157, loni to bylo již 3214. Obdobný pokles výskytu zaznamenává i Škoda Octavia, zejména se svou první řadou. Loňský pokles tohoto modelu představoval 2 781 kusů. Dva roky po sobě klesá i počet vozu Renault Megane. Předloni se jednalo o 1 292 odepsaných vozů, v roce 2019 to bylo dalších 1182 kusů.

 

TOP 10 nejinzerovanějších ojetých vozů v lednu 2020

Č.

Model

Počet ks.

Č.

Značka/model

Počet ks.

1.

Skoda Octavia

10 409

6.

Ford Focus

2 231

2.

Skoda Fabia

6 869

7.

BMW 3

2 175

3.

Volkswagen Passat

3 463

8.

Skoda Rapid

1 688

4.

Volkswagen Golf

3 297

9.

Ford Mondeo

1 504

5.

Skoda Superb

2 649

10.

BMW 5

1 443

 

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Čtyřleté ojetiny loni zlevnily téměř o 5 %

Ilustrativní obrázek

Situace na trhu ojetých aut

Ilustrativní obrázek

Češi chtějí ojetiny a elektromobilům moc nevěří

Ilustrativní obrázek

Co se nejrychleji prodá na trhu ojetin v ČR

Ilustrativní obrázek

Koupě ojetého vozu bez důkladné kontroly technického stavu je riziková

Ilustrativní obrázek

Ojeté vozy v ČR si své majitele najdou v rozmezí 27 až 86 dní, největší zájem je o FelicieČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí přes 3 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou Austrálie v záporu

Ilustrativní obrázek

Wall Street udělal tečku za nejhorším čtvrtletím od r. 1987, Dow Jones -23%!

Ilustrativní obrázek

Německá burza roste

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína překvapila silnějším PMI

Ilustrativní obrázek

Index Index S&P 500 končí + 3,35%, poblíž denních maxim

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.