Na začátku byl bitcoin. Nyní mohou blockchainové operace pomoci zamezit praní špinavých peněz

15:48 | Ne Ro | Diskuze

Není tomu až zas tak dlouho, co technologické a finanční inovace (především díky virtuální měně bitcoin) přinesly celkové urychlení a zjednodušení pohybu a přelévání peněz po celé planetě sem a tam. Technologie ovšem také učinily vysledování praných peněz hůř identifikovatelným a nákladnějším.

Foto: W4T

Technologie a inovace usnadnily řadu podnikových operací i náš každodenní život (alespoň se to tedy moc rádo tvrdí). Odhaduje se, že praní špinavých peněz představuje 2 % až 5 % celosvětového HDP, to jest přibližně 1 až 2 bilióny USD ročně, zatímco odhaleno úřady bývá jen cirka 1 % těchto nelegálních toků, stojí v hlášení Úřadu OSN pro drogy a trestnou činnost.

Vlády a regulační úřady po celém světě zavádějí komplexní procedury a zpřísňují zákony ve snaze zabránit praní špinavých peněz, nicméně utajovaná povaha celé této záležitosti přináší ve svém konečném důsledku spíše větší náklady na komplexnější procedury, než aby skutečně praní špinavých peněz primárně zastavila. Jedním z efektivních a snad klíčových kroků k omezení praní špinavých peněz je ověření identity zákazníka (Know Your Customer - KYC).

Podle agentury Thomson Reuters několik souběžných průzkumů ukazuje, že finanční instituce ročně utratí okolo 500 miliónů USD na ověření identity zákazníka (KYC).  Poslední dobou se finanční instituce dostávají pod větší tlak a zvyšují se jim i náklady jdoucí právě na KYC. Dosud totiž neexistuje jednotný KYC systém, pokuty úřadů rostou, zákony se přitom stále mění, transakce se opožďují atd.

Představuje blockchain východisko?

Blockchainová technologie má schopnost sdílet nezměnitelné záznamy napříč celou sítí, a to téměř v reálném čase a relativně bezpečným způsobem. S touto technologií experimentuje celá řada společností, mj. ve snaze využít ji právě pro KYC. Použití blockchainové technologie umožňuje omezit chyby a odstranit duplicitu v souvislosti s validací určitých dokumentů.

Jak uvádí společnost Deloitte, blockchain by mohl pomoci identifikovat subjekty snažící se o vytvoření podvodné historie. Data v blockchainu by pak mohla být bankami analyzována, a sice za účelem odhalit nesrovnalosti a špinavou hru. Otázkou pak zůstává, zdali by se možnost takového odhalení skutečně vztahovala na veškeré typy subjektů, respektive, zdali by bylo možno či záhodno odhalit špinavou hru určité banky či vládního režimu.

Ve zprávě z Tata Consultancy Sevices se uvádí, že KYC by byl vhodným kandidátem na  využití blockchainové technologie v praxi, jelikož by znamenal výraznou úsporu času, nákladů a úsilí co do validace konkrétního zákazníka. V odhadech stojí, že blockchainové řešení KYC by znamenalo snížení stávajících nákladů přibližně na jednu pětinu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Facebook Libra přitahuje konkurenci: Další společnosti vstupují do hry

Ilustrativní obrázek

Yahoo se pouští do světa kryptoměn, z trhu mizí spekulanti sázející na pokles a druhá šance pro Bitcoinové ETF

Ilustrativní obrázek

Blockchainbude do 10 let běžnou součástí bankovnictví, mimo jiné i sníží náklady

Ilustrativní obrázek

Jeff Bezos i Bill Gates mají pozitivní vztah k technologii blockchain. Kryptoměny zatím berou s rezervou

Ilustrativní obrázek

Úřady v USA vyšetřují možné manipulace s cenou kryptoměn

Ilustrativní obrázek

FedEx testuje technologii blockchainČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Zjednodušte si život a plaťte mobilem

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.