Na Wall Street se rozjíždí další bitva o vysokofrekvenční obchodování

11:13 | Ne Ro | Diskuze

Hráči na poli vysokofrekvenčního obchodování poodhalují možné příčiny plánu na zpomalení tohoto typu obchodování.

Foto: Brigitte Werner

Na Wall Street se pravděpodobně rozjíždí další, tentokráte slovní, bitva.

Chicagská akciová burza (Chicago Stock Exchange, CHX) v srpnu přišla s plánem zavést tzv. Liquidity Taking Access Delay (LTAD), což je zpoždění 350 mikrosekund pro ty z obchodníků, kteří obchodují s akciemi proti nařízenému klidu. Zástupci Chicago Stock Exchange se nechali slyšet, že LTAD bylo navrženo za účelem neutralizovat vysokofrekvenční obchodníky, kteří se věnují latentním arbitrážím. Latentní arbitráž je případ, kdy obchodník využije cenového rozdílu téhož či příbuzného cenného papíru na různých burzách pro zisk. Chicago Stock Exchange se proto rozhodla s tímto zvykem zatočit.

Nyní se však jeden vysokofrekvenční obchodník rozhodl palbu chicagské burzy opětovat a upozornit na možné skryté příčiny tohoto tahu CHX. Hudson River Trading je velkou společností zaměřující se právě na vysokofrekvenční obchodování. Tato společnost je zodpovědná za přibližně 5 % veškerého obchodu akciemi v rámci USA. Zmiňovaná společnost se ve čtvrtek rozhodla podat svůj pohled na věc formou dopisu, určeného SEC, v němž nevybíravým způsobem rozebírá uvažovaný návrh z pera Chicago Stock Exchange. V dopise se píše, že Chicago Stock Exchange svůj návrh ospravedlňuje tím, že "navrhovaná pravidla pro LTAD jsou ... navržena na ochranu investorů a veřejného zájmu, neumožňují nespravedlivou diskriminaci a nepředstavovaly by zbytečnou a nemístnou zátěž v rámci soutěže." Zástupci z Hudson River Trading se ovšem domnívají, že pravý opak je pravdou, než co výše zmíněná citace uvádí.

Z Chicago Stock Exchange se ozývá, že její návrh přišel v reakci na změny, které se odehrály v ETF SPDR S&P 500 a že citovaná burza poprvé pocítila arbitráže v SPDR letos v lednu, kdy tvůrci trhu "dramatickým" způsobem omezili likviditu.  Zástupci z Hudson River Trading pochopitelně s názorem chicagské burzy nesouhlasí. Domnívají se, že latentní arbitráže jsou zkrátka jasným případem toho, že některé firmy jsou lepší v tom co dělají, než jiné, a že se to Chicago Stock Exchange nelíbí, protože upřednostňuje ty druhé. Je logické, že některým společnostem se ve vysokofrekvenčním obchodování vede dobře, a jiným nikoli. A je nasnadě, že pakliže CHX preferuje určité společnosti, kterým se na poli rychlostního obchodování nevede zrovna nejlépe, tak že bude brojit proti těm druhým. Pak je pouze logické, že se CHX snaží zavést nová pravidla, která by pozměnila pravidla hry na tomto poli, a to právě ve prospěch oněch preferovaných členů. Hudson River Trading zkrátka Chicago Stock Exchange předhazuje, že některé firmy jsou zkrátka zručnější a rychlejší, než tato burza chce, aby byly, a proto má problém to akceptovat.

Jakožto poskytovatel likvidity si je Hudson River Trading vědom toho, že jiné mohou být rychlejší než je on a že mohou mít lepší informaci, než má on, čímž jednoduše mohou být lepší v naceňování cenných papírů, což musí zakalkulovat do cen, za něž je ochoten nakoupit a prodat. Nejedná se však o zcela nový koncept, jelikož informace, rychlost a um vždy hrály na trhu roli od doby, co tento existuje. CHX se tedy jen snaží zavést takovou diskriminaci mezi aktéry trhu, která by byla v souladu s představami a zájmy CHX.

IEX Group je společnost známá skrze svůj "speed bump", prodlevu 350-mikrosekund. Místo pro obchodování bylo spuštěno jakožto burza a získalo souhlas regulačních úřadů v červenci tohoto roku. Tomu předcházel zdlouhavý proces obtížných konzultací, během něhož se na firmu zaměřily Citadel, New York Stock Exchange, Nasdaq a další. Bitva o přenesení IEX do praxe rozdělila ty, kteří se domnívají, že se vysokofrekvenční obchodování na Wall Street koná, a ty, kterým vyhovuje status quo. Citovaná debata se odehrávala po několik týdnů, předně prostřednictvím komentářů pro SEC. Virtu, jiná firma na poli vysokofrekvenčního obchodování, třeba podporuje návrh CHX. Nezbývá tudíž, než celou záležitost bedlivě sledovat, jak se to celé nakonec vyvrbí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.