Na vyhlášení cen SDGs slavili úspěch startupy podporované fondem Tilia Impact Ventures

13:13 | E V | Diskuze

V letošních cenách SDGs, které pravidelně oceňují projekty, jež přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs) a mění Česko i svět k lepšímu, získal prvenství startup DOT Glasses.

Ilustrativní obrázek
Foto: Tilia Impact Ventures

Ten poskytuje optické pomůcky pro korekci zraku v nejchudších zemích světa a zlepšuje tak život jejich obyvatel (umožňuje jim tak pracovat nebo chodit do školy).

Stříbrným je projekt Scuk.cz, podporující lokální ekonomiku.

Třetí místo v cenách SDGs letos obsadil startup Cyrkl, který mění podobu odpadového hospodářství a vnáší do něj principy cirkulární ekonomiky.

Projekty, které uspěly na první a třetí příčce, přitom již dříve zainvestoval fond Tilia Impact Ventures, který se zaměřuje právě na projekty s pozitivním přínosem a je prvním tzv. impaktovým (dopadovým) fondem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě.

 

Ceny SDGs každoročně oceňují projekty, které přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) a mění Česko a svět k lepšímu. Vyhlášení nejinovativnějších firem s pozitivním dopadem proběhlo ve čtvrtek 17. září, na prvním místě se umístil startup DOT Glasses.

V DOT Glasses vyvinuli první dioptrické brýle na světě, které díky své snadné nastavitelnosti sedí téměř všem. V kombinaci s převratným konceptem čoček a vlastními nástroji k testování poruchy zraku chtějí DOT Glasses pomoci řešit problém zhoršeného vidění na dálku či na blízko, který postihuje více než jednu miliardu lidí na celém světě (téměř osmina světové populace). DOT Glasses se zaměřují na lidi, kterým by brýle umožnily pracovat, a tedy zásadně zlepšily život, ale nemají k nim přístup kvůli cenové dostupnosti nebo žijí v odlehlých oblastech, a na děti, které díky brýlím mohou chodit do školy. DOT Glasses vyrábí brýle za cenu nižší než 3 dolary díky zjednodušení distribučních cest, zásadnímu snížení potřebných zásob pro distribuci, okamžitému vydávání brýlí po vyšetření a systému měření zraku bez potřeby kvalifikovaného očního lékaře.

Druhé místo patří projektu Scuk.cz, který podporuje lokální ekonomiku a dává prostor malým i středním farmářům, kterým poskytuje férové podmínky prodeje. Podporuje lokální zdroje a výrobu s misí udržitelného nakupování bez plýtvání s maximálním ohledem na životní prostředí a welfare zvířat. Projekt je postaven na konceptu sousedských komunit – nákupních skupin, které vytváří hromadné objednávky, a tím snižují náklady na dopravu, pohonné hmoty a dopad na životní prostředí. Mezi investory Scuk.cz patří zároveň někteří investoři fondu Tilia Impact Ventures.

Na třetím místě cen SDGs se pak umístila firma Cyrkl. Projekt podnikatele Cyrila Klepka od základu mění odpadové hospodářství a vnáší do něj principy cirkulární ekonomiky ve spojení s technologiemi. To se děje pomocí webového nástroje Cyrkl.com, kde se může jednoduše registrovat každá firma, která se snaží zbavit průmyslového odpadu jako jsou plasty, kovy či například textilie. Cyrkl ji posléze pomocí zkušeného týmu a základů strojového učení spojí s někým, kdo tento odpad umí využít. Odpad tak nemusí skončit na skládce nebo ve spalovně. Přes 1500 firem, které v Cyrklu propojili, vytvořilo největší digitální tržiště v Evropě - a plánuje dobýt celý svět.

 

Finalisty podpořila Tilia, první impaktový fond ve střední Evropě

Vítěz cen SDGs a startup na třetím místě patří do portfolia českého impaktového fondu Tilia Impact Ventures. Ten jako první v Česku i střední Evropě stojí na pomezí světa filantropie a světa investic s cílem podporovat pozitivní změnu ve společnosti. Tilia spolupracuje výhradně s projekty, které mají měřitelný přínos pro společnost, a je jim oporou nejen po finanční stránce, ale zároveň i partnerem a poradcem v byznysových otázkách.

V roce 2018 SDGs už přitom vyhrál startup Miwa Technologies, který rovněž patří mezi projekty zainvestované zmiňovaným fondem. Cílem Miwa je eliminace odpadu z jednorázových obalů potravin, zaměřuje se přitom na celý dodavatelský řetězec od výrobce až po domácnost.

Vidět námi zainvestované projekty na předních příčkách cen SDGs nám dělá velkou radost. Potvrzuje se nám, že naši energii, finanční prostředky a know-how investujeme do skutečně prospěšných firem, které mají potenciál změnit společnost k lepšímu,” komentuje aktuální úspěch DOT Glasses a Cyrklu Silke Horáková z Tilia Impact Ventures.

 

 

Více o Tilia Impact Ventures

Tilia Impact Ventures je impaktový investiční fond, který jako první v Česku i střední Evropě stojí na pomezí světa filantropie a světa investic s cílem podporovat pozitivní změnu ve společnosti. Tilia spolupracuje výhradně s projekty, které mají měřitelný přínos pro společnost, a je jim oporou nejen po finanční stránce, ale zároveň i partnerem a poradcem v byznysových otázkách. Fond usiluje o hmatatelnou, systematickou změnu, která přispěje k tomu, že svět bude o něco lepším místem k životu.

Zdroj:Tomáš Gajdošík, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Moneta: Aktivistický akcionář Petrus Advisers do dozorčí rady navrhuje vlastní protikandidátku

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Export roste, stoupá zájem o české IT technologie a e-commerce

Ilustrativní obrázek

Microsoft potvrdil koupi společnosti Nuance za 19,6 mld. USDČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.