Na splátky budou Češi v e-shopech před Vánoci kupovat hlavně elektroniku, na oblíbenosti získávají odložené platby

16:16 | E V | Diskuze

Podle společnosti Shoptet, tuzemské jedničky na trhu e-shopových řešení, se před letošními Vánoci v internetových obchodech uskuteční až 4 % nákupů na splátky.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Zájem již nyní stoupá zejména o sortiment z kategorie elektroniky a zejména mobilních telefonů. Právě přes e-shopové platformy proběhne podle společnosti Home Credit až 80 % všech sjednaných spotřebitelských úvěrů. K nákupům vánočních dárků obecně využije e-shopy podle průzkumu Equa bank 60 % Čechů. Vedle klasických splátek budou Češi také více využívat odložené platby umožňující zaplatit až po obdržení zboží.

Zhruba čtyři procenta předvánočních nákupů v e-shopech, tedy každý pětadvacátý, budou na splátky. Podle společnosti Shoptet, největší české e-shopové platformy, se splátky budou týkat především elektroniky. „Trend se začíná formovat již nyní, nejčastěji se jedná o notebooky a stolní počítače. Pozorujeme, že lidé se při vybírání orientují podle vhodnosti zařízení pro distanční školní výuku dětí. Na splátky si ale spotřebitelé často také vybavují domácnosti, v předvánočním období proto stoupá zájem i o nábytek,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

 

Úvěry na vánoční nákupy

Společnost Home Credit, která nabízí spotřebitelské úvěry, odhaduje, že většina úvěrů sjednaných před Vánoci bude sloužit právě pro nákupy na splátky v e-shopech. „Již od března 2020, kdy přišla koronavirová krize, jsem zaznamenali nárůst. V současné době, kdy každý den zaznamenáváme enormní nárůsty pozitivních případů, předpokládáme, že lidé budou preferovat online nákupy. Troufáme si odhadovat, že nákupy na splátky přes e-shopy budou před Vánoci tvořit 80 % ze všech sjednaných spotřebitelských úvěrů,“ říká Monika Richterová z Home Creditu. Mnohonásobné zvýšení online splátkového prodeje ale společnost predikuje i do budoucna.

 

Platby až po obdržení zboží

Podle Shoptetu se vedle klasických splátek dostanou před Vánoci v e-shopech více ke slovu také odložené platby. Tyto služby, které nabízí například Equa Bank pod názvem PlatímPak, umožní zákazníkům v internetových obchodech nakoupit zboží a zaplatit za něj až po jeho doručení. „Služba odložení platby PlatímPak, kterou jsme uvedli na trh letos na jaře, odbourává dosud přežívající psychologické bariéry pro placení v e-shopech, kdy zákazníci buď nechtějí zadávat na internetu číslo karty, nebo nechtějí platit předem před obdržením zboží. To vše odložená platba řeší,“ vysvětluje Lukáš Mizera, Alternative Distribution Manager z Equa bank. E-shopům zase odložené platby umožňují získat další zákazníky bez rizika nezaplacení.

Z průzkumu Equa Bank také vyplývá, že v e-shopech plánuje vánoční dárky pořizovat 60 % Čechů. Kvůli nejisté finanční situaci ale třetina Čechů nedokáže říct, zda plánuje na dárcích spíše ušetřit, anebo nakoupit dárky ve stejné hodnotě jako v loňském roce.

Zdroj:Roman Macháček, Dark Side a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Výsledky Black Friday: E-shopy zaznamenaly o 42 % vyšší tržby než loni

Ilustrativní obrázek

Předvánoční Black Friday za pandemie představuje žně pro podvodníky. Platíte tomu správnému prodejci?

Ilustrativní obrázek

E-shopy zapomínají na optimalizaci vyhledávání, přichází tak o 20 až 40 procent potenciálních výdělků.

Ilustrativní obrázek

Korona mění retail. Jedním ze současných trendů je rozvoj on-line tržišť

Ilustrativní obrázek

Češi za nákupy v e-shopech na Black Friday poprvé utratí více než miliardu, o čtvrtinu více než loni

Ilustrativní obrázek

MONETA pomáhá živnostníkům a firmámČti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Jednání zemí OPEC bylo odloženo o dva dny

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.