Na připomínky k úpravám obchodování CFD a opcí zbývají jen necelé dva týdny

11:30 | mos ja | Diskuze

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) vydal 18. ledna 2018 návrh opatření na úpravu podmínek obchodování CFD a opcí, s cílem zvýšit ochranu drobných investorů. Zatímco u CFD navrhuje úpravy pouze některých paramentrů, u binární opcí navrhuje úplný zákaz.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Mezi hlavní navržené změny patří snížení finanční páky u CFD až k 1:5 u nejvíce volatilních instrumentů. V současné době je nejčastěji využívaná páka 1:200. Pro drobné obchodníky to bude znamenat, že budou moci otevírat mnohonásobně menší obchodní pozice. Sníží se tím sice riziko spojené s obchodováním daného instrumentu, ale bohužel i případný výnos.

Druhým navrženým opatřením je tzv. negative balance protection, tedy zamezení možnosti ztráty vyšší, než je peněžní kapitál investora na jeho obchodním účtu. Někteří brokeři toto opatření přijali již v předstihu, např. u XTB je kapitál klientů takto chráněn od října 2017.

Ke zvýšení ochrany investorů ESMA dále navrhla omezení různých bonusů, které mohou mít za cíl nalákat drobného investora k investování do finančních instrumentů, které pro něho nemusí být vhodné, a uvádění upozornění na rizika spojená s obchodováním ve všech komunikačních prostředcích brokerů.

Otázkou ale zůstává, zda navržená opatření nezkomplikují činnost zejména brokerů v Evropě, zatímco zahraniční brokeři, na které se regulace ESMA nevztahuje, a kvůli kterým tato opatření byla pravděpodobně navržena, budou dál nabízet své služby, a tím lákat méně obezřetné investory ještě ve větší míře.

CFD, neboli tzv. kontrakty na vyrovnání rozdílu, jsou cenné papíry, jejichž podkladovým aktivem může být akcie, akciový index, komodity, ale i měna. V posledních 10 letech zažily obrovský boom, neboť umožňují drobným investorům spekulovat na růst či pokles daného aktiva, aniž by disponovali vyšším kapitálem, který je zpravidla k obchodování komodit či akcií zapotřebí. Rozšíření těchto instrumentů umožnil také rozvoj moderních informačních technologií, díky kterým dnes mohou individuální investoři realizovat své transakce během několika vteřin přímo ze svého počítače či mobilného zařízení.

Návrh opatření ESMA najdete pod tímto odkazem:

https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma35-43-904_call_for_evidence_-_potential_product_intervention_measures_on_cfds_and_bos_to_retail_clients.pdf

Až do 5. 2. 2018 je možné poslat komentář k navrženým opatřením prostřednictvím tohoto formuláře:

https://www.esma.europa.eu/press-news/consultations/call-evidence-%E2%80%93-potential-product-intervention-measures-contracts

Do formuláře je nutné vložit odpovědi na otázky v závěru výše uvedeného dokumentu, a to v anglickém jazyce.

Zdroj:X-Trade Brokers, PR článek
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.