Na největším Saturnově měsíci Titanu je dostatek energie pro populaci 300 milionů lidí

14:46 | wa pe | Diskuze

Planetolog Ralph Lorenz z Johns Hopkins University se domnívá, že Titan je v rámci sluneční soustavy po Marsu druhým nejžhavějším kandidátem na trvalé lidské osídlení. 

Foto: NASA-JPL-Caltech-Space Science Institute

Ať už je to pevný povrch, příhodná atmosféra či dokonce povrchová voda, Titan by měl mít vhodné podmínky pro dlouhodobé udržení lidského života, tvrdí vědec. Jednou z potíží, se kterou bude potřeba při plánování budoucí kolonie na Titanu počítat, je jeho vzdálenost od Slunce, která je více jak devítinásobná oproti Zemi. Pravidelné dodávky energie ze Země by byly technicky komplikované, kolonie na Titanu by tak musela být v tomto ohledu zcela samostatná.  Lorenz se domnívá, že Titan by měl být schopný generovat energii, která by umožnila život více jak 300 milionů lidí. 

Řešením by mohla být bohatá přítomnost metanu na Titanu. Nedostatek kyslíku by sice patrně znemožnil použít jej jako zdroj energie prostřednictvím hoření, ale vzhledem k tomu, že na Titanu se nachází acetylen, mělo by být možné použít jej v kombinaci se získaným vodíkem. Další možnou cestou, jak získat na Titanu energii, jsou podmořské turbíny, které by se daly využít v rozsáhlém podpovrchovém oceánu, který nedávno potvrdila sonda Cassini. Podle posledních informací leží méně jak 100 km po povrchem měsíce oceán o hloubce až 300 km. Z toho vyplývá, že až 40 % veškeré hmoty Titanu se skládá z vody. Do určité míry lze uvažovat také o větrných elektrárnách a solárních panelech.

Těžba nerostných surovin na cizích vesmírných tělesech nebude nutností pouze pro případné kolonisty, ale mohla by se brzy stát také lukrativním byznysem pro soukromé společnosti na Zemi. I přes stále nevyjasněný právní rámec takového podnikání již některé společnosti o takovéto těžbě vážně uvažují a Lucembursko a další státy v této oblasti již uskutečnilo první investice. Zisková těžba komodit mimo Zemi by se mohla brzy začít podílet na financování značných nákladů na průzkum a dobývání vesmíru.

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Anketa

Využili byste nabídky k osídlení jiné planety i kdyby nebyla možnost návratu na Zemi?

Ano 142
Ne 188
Celkem hlasů: 330
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lidé vylepšení umělou inteligencí jsou již za rohem, shodují se představitelé technologických společností i globální politická elita

Ilustrativní obrázek

Společnost Eni potvrdila objev naleziště zemního plynu u Kypru

Ilustrativní obrázek

Vědci stvořili obrovskou simulaci vzniku vesmíru

Ilustrativní obrázek

Lockheed Martin začíná se stavbou vesmírné stanice Orion

Ilustrativní obrázek

Glencore: Produkce mědi loni klesla

Ilustrativní obrázek

VIDEO: Tihle malí roboti se obejdou bez baterií. Pohání je vlhkost okolního prostředíČti více
Ilustrativní obrázek

Důvěra v evropských ekonomikách mírně zkoriguje

Ilustrativní obrázek

Forex analytici z ING k měnovým párům EUR/USD a USD/JPY

Ilustrativní obrázek

Rio Tinto má problém s nařízením mongolské vlády ohledně elektřiny

Ilustrativní obrázek

Baker Hughes: Vývoj počtu činných vrtů v USA v uplynulém týdnu

Ilustrativní obrázek

Ministerstvo obchodu USA doporučuje uvalit velká cla na hliník a ocel

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.