Na jaké úrovni by měl index S&P 500 podle technických analytiků Goldman Sachs kulminovat?

11:51 | Ne Ro | Diskuze

Techničtí analytici z Goldman Sachs se domnívají, že nehledě na nedávnou korekci o 10 % oproti lednovému maximu má akciový index S&P 500 svůj vrchol stále ještě před sebou. Očekávají, že by totiž mohl kulminovat na klíčové úrovni 3020 bodů, po níž by měl teprve nastat zvrat.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kullez

Ve svých projekcích vycházeli techničtí analytici z Goldman Sachs z Elliotových vln, které se snaží sledovat vývoj daného grafu s cílem určit růstové a klesavé trendy na trhu. Z provedeného rozboru analytici následně vyvodili, že akcie na trzích v USA mají ještě kam posilovat, než dosáhnou svého vrcholu, odkud bude teprve následovat zvrat.

Širší akciový index S&P 500 se počátkem února propadl cirka o 10 % oproti svému maximu, jehož dosáhl 26. ledna 2018. Z tohoto propadu se však dosud vzpamatoval jen z poloviny.

Tradeři zaměření na fundamentální analýzu sledují výši úrokových sazeb, která by akciím mohla uškodit, dopad růstu korporátních zisků a další fundamentální faktory. Sheba Jafariová a její analytický tým z Morgan Stanley naopak věští z vývoje grafů. A právě z teorie Elliotových vln vyvodili, že by měl index S&P 500 nejprve posílit na úroveň 3020 bodů, až od této úrovně by měli investoři začít sledovat možné náznaky blížícího se zvratu.

Princip Elliotových vln spočívá v domněnce, že trhy odrážejí lidské chování a mají tendenci se pohybovat v určitých cyklech, obzvláště pokud se tradeři chovají jako stádo. Dále vycházejí z fundamentálního poznatku, že cokoli roste, musí jednou začít opět klesat. Kompletní cyklus sestává z osmi vln, z nichž prvních pět (značených od jedné do pěti) jsou impulzní vlny, zatímco zbylé tři (značené A, B a C) jsou korekční vlny.

Jafariová představila tři možné scénáře dalšího vývoje kurzu akciového indexu S&P 500, který by mohl obsahovat dva klesavé a jeden růstový trend. Dva z těchto scénářů uvádíme níže:

Základní scénář Jafariové, čili ten nejpravděpodobnější, je zobrazen níže (Scenario 1):

Zdroj: Goldman Sachs

Podle tohoto scénáře nedávné zotavení indexu představuje podle vzorce Elliotových vln protitrend. Podle tohoto scénáře by bylo zapotřebí finálního propadu z impulzní úrovně vlny 5 do koncového minima vlny C. Realizace tohoto scénáře by znamenala propad indexu S&P 500 někam do pásma 2467 až 2352 bodů (ústup o 23,6 % od 2009).

Naopak alternativní býčí scénář, podle něhož index S&P 500 posílí až do oblasti 2793 - 2834 bodů, by byl spíše impulzní vlnou než vlnou korekční. Podle vlnové teorie je možné, že vlna 5 z 16. února není ještě u konce a může pokračovat. Potvrzením by bylo prolomení maxima z 26. ledna na 2873 bodech. To by pak otevřelo možnost dalšího postupu až k úrovni 3020 bodů (cíl 1,618 pro 5. vlnu z 16. února). Až dosažení úrovně 3020 bodů by pak znamenalo úroveň, odkud je třeba začít pátrat po náznacích možného zvratu, uzavírá Jafariová.

Zdroj: Goldman Sachs

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.