Akciový index DFM General v pondělí vzrostl o 2,5 % na 3 170,27 bodů. Od 21. ledna tak index stoupl o více než 20 % a naplnil definici býčího trhu. Společnosti, jejichž akcie jsou v rámci indexu sledovány, byly v uplynulých 12 měsících v průměru obchodovány za 8,7-násobek odhadovaného čistého zisku na akcii, zatímco u indexu MSCI Emerging Markets Index tento indikátor dosahoval 10,9. 21. ledna byly akcie společností sledovaných v rámci indexu DFM General obchodovány za 7,2-násobek odhadovaného zisku na akcii, tj. nejnižší hodnotu za uplynulé čtyři roky.
“P/E poměr je stlačen nízko a dividendové výnosy jsou v porovnání s regionálními i mezinárodními trhy vysoké. Kurz měny je vázán a nabízí investorům ochranu," uvádí Nabil Farhat, partner ve společnosti Al Fajr Securities, sídlící v Abu Dhabi. Tato situace podle něj přetrvá, dokud ceny ropy zůstanou nahoře.
Ceny akcií se vzpamatovávají z nejhoršího začátku roku od roku 2011. Cena ropy, největšího zdroje příjmů zemí v šestičlenné Radě pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu (GCC), pomalu stoupají z dvanáctiletého minima. Financování výdajů dubajské ekonomiky sice přímo nezávisí na výnosech z ropy, ale turistický průmysl i obchod v Dubaji závisí na sousedních zemích, jejich příjmy pocházejí právě z ropy. Země GCC, mezi něž patří i Saúdská Arábie, vlastní asi 30 % prokázaných zásob ropy na celém světě.
V posledních třech měsících hodnota obchodovaných akcií rostla. Dvacetidenní pohyblivý průměrný obrat se od listopadu, kdy dosáhl 31-měsíčního minima ve výši 507 milionů dirhamů (138 milionů dolarů), téměř zdvojnásobil.
„Investoři jsou optimističtější díky nedávnému nárůstu cen ropy. Domnívají se, že nynější ceny již odrážejí většinu špatných zpráv,” uvádí Qaqish.
Aktiálně (09:58 SEČ) se DFMGI pohybuje +0,14 %.