Na co si dát pozor při sjednávání úrazového pojištění

Neočekávaný úraz může v průběhu života potkat kohokoliv z nás a s ohledem na jeho závažnost následně způsobit menší či větší obtíže. Mnoho lidí se pokouší těmto problémům předejít sjednáním úrazového pojištění, které je v Česku jedním z nejpopulárnějších na trhu.

Ilustrační obrázek
Foto: W4T

Bohužel ne vždy věnují dostatek pozornosti podrobnému prostudování všech alternativ a správnému výběru produktu, přestože špatně zvolená pojistka vás nakonec může při lámání chleba nechat na holičkách. Pojďme se podívat na několik věcí, které je při sjednávání úrazového pojištění radno nepodcenit.

Pojistka na míru

Jak název pojištění napovídá, pojistka se vztahuje pouze na následky spojené s nějakým úrazem. Jednotlivé nabídky pojišťoven se ovšem mohou lišit v konkrétní skladbě. Běžně je pojištěna smrt následkem úrazu, trvalé následky úrazu a tělesné poškození, odškodné v průběhu léčení a hospitalizace po úrazu. Dále nabízí pojišťovny také různé druhý připojištění. Jednotlivé části lze buď zvolit, nebo jsou zahrnuty povinně. Ideálně by si pojistník měl vybrat pouze ty služby, které pro něj konkrétně mají význam a nastavit jejich parametry dle vlastních potřeb. Pokud tak pojištění uzavírá osoba, na které není nikdo závislý, vykonává fyzicky aktivní práci a žije dobrodružným způsobem života, úrazové pojištění může být správnou volbou. Pokud hledá otec rodiny, který splácí hypotéku, způsob zajištění pro svou ženu a děti v případě vlastní smrti, lepším produktem bude životní pojištění.

Dalším důležitým bodem je správné nastavení pojistných částek. Ty by člověk nikdy neměl střílet od boku, jelikož mají vliv na výši pojistného, ale hlavně jsou  pro každého člověka individuální a jejich výše by se měla stanovit přímo na míru.

Znalost pojistných podmínek

Pečlivé seznámení s pojistnými podmínky je nezbytnost, kterou řada lidí bohužel opomíjí. Před uzavřením smlouvy je potřeba znát, na jaké situace se pojistné plnění vztahuje a v jakých případech dá pojišťovna od všeho ruce pryč, jinak můžete být později velmi překvapeni. Úrazové pojištění často zahrnuje do výluk situace, kdy k úraze dojde během některého z adrenalinových sportů, nebo když se stane úraz pod vlivem omamných látek. Stejně tak je potřeba vědět, co všechno je považováno za úraz a co ne. Vyloučena mohou být únavová zranění (únavové zlomeniny, vykloubení atd.), stejně tak budete mít smůlu např. v případě infarktu, nádoru apod. Musí jít opravdu o úraz a je tak dobré vědět, co se pod touto definicí v konkrétní pojišťovně skrývá. Ptejte se pojišťovacího agenta, dokud vám nebude vše jasné.

Způsob plnění

Plnění může být nastaveno lineárně, nebo progresivně. V případě lineárního plnění u trvalých následků lze od pojišťovny dostat maximálně dohodnutou pojistnou částku, většina úrazových pojistek je však nabízena s progresivním plněním. V případě progresivního plnění se částka různě násobí, dle rozsahu následků. Způsob výpočtu progresivního plnění se liší snad u každé pojišťovny a někde lze získat při 100 % následcích například až sedminásobek pojistné částky. Výši plnění pro jednotlivé rozsahy trvalých následků je tak potřeba od pojišťovny zjistit a porovnat s konkurencí.

Má to vůbec smysl?

Na závěr zmíním věc nejdůležitější a tou je úvaha nad samotnou nezbytností úrazového pojištění. Mnoho lidí láká poměrně nízká cena daného pojištění, kdy lze pořídit základní produkt již od několika set korun měsíčně. Důležité je ale zvážit, jaký bude mít případný úraz vliv na vaši finanční situaci. Dle statistik je pracovní neschopnost způsobena úrazem jen v minimálním procentě případů, stejná situace platí i pro hospitalizaci. Mnohem větší vliv mají nemoci. Úrazové pojištění může mít smysl spíše pro osoby, které jsou pravidelně vystaveny nějakému zvýšenému riziku a jejich pracovní příjem je závislý na fyzickém zdraví. Většina úrazu je malého rozsahu a pokud můžete vykonávat svou práci bez problému například i se zlomenou nohou či rukou, platit pojištění pro vás nemusí mít smysl.

 

Všechny výše zmíněné body je před uzavřením pojistky potřeba zvážit a pečlivě vyhodnotit, porovnat nabídky několika pojišťoven a ideálně se ještě poradit s nezávislým poradcem.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Doporučuji se podívat na srovnávač pojištění https://www.klikpojisteni.cz/, kde se to potom dá vyřídit kompletně online. Namísto podpisu poslouží zaplacení převodem z osobního účtu, čím potvrdíte pojistnou smlouvu.
Jak to potom přesně funguje? Když si najdu přes srovnávač nějaké pojištění? to potom jdu na konkrétní pojišťovnu?
Ať už budete hledat jakékoliv pojištění, tak mě se vždy nejvíce vyplatilo se podívat prvně na srovnávač pojištění, kde získáte okamžitě přehled nabídek všech pojišťoven během pár kliknutí a nemusíte nikam chodit.
Kde je nejlepší si sjednat životní pojištění? mohl by někdo poradit, kam si to nechat jít vypočítat?
Tyhle ty pojistky a finanční produkty bych zřizoval jen s někým komu důvěřuji, četl jsem že teď pojistky sjednávají i makléři: https://www.euro.cz/udalosti/petr-morcinek-expandujeme-stavime-a-rozsirujeme-nabidku-sluzeb-1409702. příště to budou prodavačky v Lidlu?
Podívejte se na portál mujdok .cz, jen se zaregistrujete, a nahrajete tam všechny své pojistné smlouvy, dokáží si je i stáhnout s vaším souhlasem, pak Vám zdarma hlídají výhodnost těchto pojistných smluv.
Na jaký portál jste to prosím nahrával? že je to zdarma? jak to tedy funguje? když je to zdarma?
Pořád jsem tohle řešil dokola, jestli je někde možnost se přepojistit, na výhodnější pojištění, nakonec jsem všechny pojistky nahrál na portál, kde mi to hlídají zdarma.
Poradíte mi prosím, u koho se dají sjednat nejvýhodnější pojistky? životní, úrazové a domácnosti?
Znalost pojistných podmínek považuji za nejčastější "pochybení" na straně klienta. Běžně se přiznávají, že pojistné podmínky ve smlouvě nečtou a ani se jim nedivím. 15 nahuštěných stran právnickou řečí baví málokoho. V Mutumutu mají smlouvu na dvě strany, to se skousnout dá.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropský průzkum ukázal vliv pandemie na chování spotřebitelů

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Poptávka po dřevěných domech výrazně roste

Ilustrativní obrázek

Poslanci schválili levnější dálniční známky pro CNG automobily. Majitelé vozů na LPG ale budou platit plnou cenu

Ilustrativní obrázek

Každý jedenáctý je ohrožen příjmovou chudobou

Ilustrativní obrázek

Téměř třetina seniorů, kteří dluží z platebních karet, neví, že nějakou kartu vůbec máČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.