Na co si dát pozor při koupi bytu

14:14 | E V | Diskuze

Chystáte se na prohlídku bytu a už z fotografií a základních informací vážně uvažujete o jeho koupi?

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Než podepíšete s realitní kanceláří rezervační smlouvu, věnujte dostatek času nejen posouzení jeho technického, ale také právního stavu. Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi bytu.

Každý, kdo někdy kupoval byt, jistě potvrdí, že nalezení toho ideálního zabere spoustu času. Na začátku máte poměrně jasnou představu, co vše by mělo vaše nové bydlení splňovat. Například hledáte třípokojový byt ve starším cihlovém domě, který se nachází v klidné lokalitě obklopené zelení, s veškerou občanskou vybaveností a v dobré dojezdové vzdálenosti do centra. Jakmile vhodnou nemovitost k prodeji naleznete, domluvíte si schůzku s majitelem či realitním makléřem a vyrazíte na prohlídku. Při ní máte jedinečnou příležitost nejen posoudit skutečný technických stav bytu, ale také zjistit další detaily o nemovitosti. Na co se nesmíte zapomenout zeptat?

 

Hledejte nedostatky bytu

Některé realitní kanceláře nebo také samotní prodávající neváhají investovat čas a peníze do přípravy nemovitosti před samotnou nabídkou k prodeji. Této aktivitě se anglicky říká Home Staging a zahrnuje například kompletní výmalbu bytu, nové uspořádání nábytku včetně jeho barevného sladění s doplňky a doplnění různých dekorací. Pokud máte pocit, že je byt jako z katalogu, zpozorněte. Za čerstvou výmalbou nebo novou omítkou se totiž může skrývat například plíseň či nebezpečné praskliny. Prodávajícího se neobávejte zeptat na konkrétní vady bytu, co vše v poslední době rekonstruoval nebo vyměňoval. Zajímejte se také o to, zda je dům zateplen, v jakém stavu je střecha, stoupačky, jak staré jsou rozvody elektřiny a plynu, kdy došlo k výměně oken a jak vypadají společně užívané prostory domu. Případné vady zapište do kupní smlouvy.

 

Právní prověření nemovitosti

Velmi důležité je rovněž prověření právního stavu bytu. Zajímejte se o to, jaká na bytu váznou práva třetích osob a zda nesnižují jeho hodnotu. Nejčastěji se setkáte se zástavními právy a věcnými břemeny. Pokud si prodávající pořídil byt na hypotéku a stále ji splácí, bude ve výpisu z katastru nemovitosti uvedeno zástavní práno některé z bank. Zástavní právo může mít na nemovitosti například i jiná fyzická osoba nebo firma, která například majiteli poskytla půjčku. Před koupí bytu je nutné vědět, jak budou práva třetích osob vyřešena.

Ve výpisu z katastru nemovitostí jsou uvedena i věcná břemena. Problémem pro kupujícího jsou typicky věcná břemena na dožití (služebnosti). Naopak běžná jsou věcná břemena správců inženýrských sítí, která hodnotu bytu nesnižují.

Od prodávajícího si nechte vždy předložit aktuální výpis z listu vlastnictví. V tomto dokumentu zjistíte, kdo je evidovaným vlastníkem prodávaného bytu a má tedy právo vám nemovitost prodat.

 

Nezapomeňte si prověřit i prodávajícího

Před podpisem rezervační smlouvy proveďte alespoň základní právní prověření osoby prodávajícího. Nahlédnout můžete například do Insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí. Zde zjistíte, jestli není na vlastníka nemovitosti, respektive prodávanou nemovitost vedena exekuce.

Zdroj:Roman Muller, hyponamiru.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

MONETA spouští stavební spoření online, v plánu má i digitalizaci sjednávání hypoték

Ilustrativní obrázek

Stavební trh letos poklesne o 3,0 %

Ilustrativní obrázek

Banky jsou zavaleny žádostmi o hypotéky. Letošní objemy sjednaných hypoték budou rekordní

Ilustrativní obrázek

Na co si dát pozor při prodeji bez realitní kancelářeČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.