Na akciového medvěda je ještě čas

18:35 | Redakce W4T | Diskuze

Přestože není říjen zcela za námi, lze konstatovat, že z pohledu vývoje globálního akciového trhu patřil k nejhorším za několik let. Index MSCI zahrnující akcie rozvinutého i rozvíjejícího se světa od začátku října klesl o sedm procent, což je nejhorší výsledek od srpna 2015. Díky tomuto měsíci tak přišel o všechny letošní zisky a oproti začátku roku se obchoduje o pět procent níže.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Výprodeje na akciových trzích způsobila kombinace několika faktorů, která přiměla obchodníky zavírat pozice a vybírat zisky především u amerických akcií. Překvapivě silným faktorem je zpřísňování měnové politiky v USA, ačkoliv se o zvyšování úrokových sazeb mluvilo již delší dobu a trhy s jejich růstem z velké části počítaly. Přidaly se však obavy z obchodních válek, kdy první vlaštovkou s reálným dopadem byly ve středu oznámené výsledky hospodaření americké společnosti Caterpillar, které byly horší kvůli vyšším cenám vstupů z titulu uvalených cel. Dalším faktorem je nejistota spojená s brexitem či se schvalováním italského státního rozpočtu.

Globální hospodářský růst ale zůstává velmi solidní a prozatím nic nenasvědčuje výraznému ekonomickému zpomalení. Výsledková sezóna za třetí kvartál by měla navázat na předchozí dva kvartály potěšujícími údaji.

Medvědovi se tak otevírají vrátka ke vstupu na trhy, ale ten na zimu obvykle zalézá do svého brlohu. A ne jinak by tomu mělo být v nadcházejícím zimním období. Současné nízké ceny akcií jsou tak dle mne zajímavé pro otevírání nových dlouhých pozic v akciích.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.