Morgan Stanley: Vstoupili jsme do závěrečné fáze rally amerického akciového trhu

13:01 | Ne Ro | Diskuze

Analytici z Morgan Stanley se domnívají, že osm a půl roku trvající býčí akciový trh ve Spojených státech je už ve své poslední fázi. Očekávají vyostřování finanční situace a tvrdí, že Trumpova daňová reforma je již nyní zakalkulována do cen aktiv.

Ilustrativní obrázek
Foto: Alan Wu

Analytici si myslí, že by současný býčí akciový trh v USA mohla pohřbít právě jeho přebujelá jistota. Nejde totiž o nic než část cyklu, který se v historii neustále opakuje. V určitém bodě vesměs každé býčí akciové rally totiž nastane okamžik, kdy investoři začnou jednat natolik suverénně, že začnou bezhlavě navyšovat držené akciové pozice a zapomenou přitom zohlednit možná rizika. Dříve nebo později pak ale přichází fáze, kdy je trh nucen čelit drakonickému zúčtování. A to je zpravidla moment, kdy si takovíto investoři začnou vyčítat, proč nejednali opatrněji. Kdykoli se totiž investoři začnou cítit neporazitelní, začnou se dít zlé věci!

Takže, podle analytiků z Morgan Stanley fáze euforie bývá předznamením počátku konce býčího trhu. A jestlipak uhodnete, v jaké fázi se právě teď nacházíme? Ve svém akciovém výhledu pro rok 2018 se nás analytici z Morgan Stanley snaží připravit na to, jakým výzvám bychom mohli letos v této oblasti čelit. Současný stav by podle analytiků mohl trvat ještě tak půl roku, během něhož zisky pravděpodobně ještě porostou. Příhodné finanční podmínky by však už velice brzy mohly vzít za své, varují analytici. Je totiž třeba počítat s tím, že se s postupem letošního roku vpřed budou zhoršovat, což se samozřejmě podepíše jak na změně sentimentu investorů, tak i na otevírání akciových pozic.

Analytici upozorňují, že se už objevily náznaky toho, že současný býčí trh už vstoupil do obávané fáze euforie. Jak ostatně v polovině prosince pronesl hlavní akciový stratég pro USA banky Morgan Stanley, Mike Wilson: "Žádný cyklicky probíhající býčí trh nikdy neskončil bez toho, aby investoři zažili patřičné vzrušení." Na druhou stranu je nutno říci, že Wilson nehovoří o okamžitém konci býčího trhu v USA. Alespoň tedy prozatím. Jen podotýká, že fáze euforie může trvat více či méně dlouho. Wilson pouze varuje před tím, že další posilování akcií může být už jen omezeného charakteru a že tyto zisky už budou spíše spekulativního charakteru. Za bezprostřední hrozbu pro obecně drahé akcie na trhu v USA Wilson považuje skutečnost, že investoři podle něj přeceňují účinek Trumpovy daňové reformy na další růst těchto akcií. Myslí si totiž, že tato daňová reforma je už nyní do ceny akcií vesměs zakalkulována. Dlužno dodat, že mnohé analytické firmy z Wall Street tento Wilsonův názor nesdílejí. Také korporace si od Trumpovy daňové reformy slibují výrazně pozitivní vliv na růst svých akcií.

Wilson je také skeptický k letošnímu růstu širšího akciového indexu S&P 500, jehož cílovou letošní cenu očekává na úrovni 2750 bodů, což je jedna z nejnižších předpovědí na Wall Street. Jde totiž o úroveň, která je o pouhých 0,5 % nad tou aktuální.

Wilson investorům radí, aby v letošním roce raději přesunuli svou pozornost od akciového trhu v USA k investičním příležitostem v jiných koutech světa. Očekává totiž, že Evropa i Japonsko v roce letošním i v následujících podají lepší výkon než USA. Valuace jsou tam podstatně nižší než v USA a možný růst zisků rychlejší než v USA. Příčinou údajně je, že Evropa s Japonskem jsou v ranější fázi zotavování svých ekonomik ze světové finanční krize než USA.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.