Morgan Stanley již není kvalifikovaným akcionářem banky MONETA

16:16 | A O | Diskuze

Americká banka Morgan Stanley byla bez přestání více než rok kvalifikovaným akcionářem společnosti MONETA Money Bank.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vlastnila totiž více než procentní podíl na bance. Morgan Stanley však téměř všechny akcie prodala.


Aktuální hlášení totiž ukázalo, že Morgan Stanley k 14. květnu snížila podíl v bance MONETA jen na 0,04 %. Její dřívější oznámený podíl přitom činil téměř 1,5 %. Nutno dodat, že zhruba třetinu svého podílu držela ve finančních instrumentech navázaných na banku, přes 1 % bylo každopádně v akciích. Konkrétně jich Morgan Stanley vlastnila přes 5,3 milionu.

Pokles podílu Morgan Stanley na minimum není úplnou novinkou. Obdobný krok již předvedla naposledy v únoru 2018. Tehdy v průběhu měsíce stihla nejprve navýšit podíl na 1,29 %, aby je následně snížila na 0,15 %. Během pár dní se však stala akcionářem s podílem 1,14 %, který v následujících měsících ještě navyšovala.

Podíl Chase Nominees klesl na nové minimum

Jak už jsme dříve několikrát informovali, největším akcionářem je od IPO banky společnosti Chase Nominees. Alespoň tedy z hlediska množství akcií evidovaných na jejím účtu v Centrálním depozitáři (CDCP). Chase Nominees by však měla být jen tzv. custody, resp. na svém účtu tedy spravuje akcie pro jiné konečné vlastníky. Sama nikdy podíl na hlasovacích právech regulátorovi neoznámila. V tomto směru jsme hlášení mohli zaznamenat jen od J.P. Morgan, která je matkou Chase Nominees. J.P. Morgan naposledy letos v březnu uvedla podíl necelých 1,5 %, když v předcházejících měsících disponovala často podílem okolo 2,5 %.

Dle stavu k 30. dubnu podíl Chase Nominees v CDCP klesl na nové historické minimum 14,48 %. O měsíc dříve přitom vlastnila téměř 15 %. Od konce roku 2018 došlo vlastně již k poklesu o téměř 4 procentní body…

Podíváme-li se na akcionářské změny dle posledních známých údajů z CDCP, tak v dubnu k přílišným změnám nedošlo. Vlastníků s více než procentním podílem bylo opět šestnáct. Největší změny lze vysledovat již u zmiňované Chase Nominees.

Největší akcionáři k 30. 4. 2019 (s podílem na základním kapitálu převyšujícím 1%)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zdroj: Moneta


Největší akcionáři k 31. 3. 2019 (s podílem na základním kapitálu převyšujícím 1%)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zdroj: Moneta

K výše uvedeným přehledům více než procentních vlastníků akcií banky MONETA z CDCP nutno zopakovat, že je nelze brát jako jednoznačný přehled skutečných vlastníků. Dle všeho totiž řada firem na svém účtu přinejmenším část akcií drží jako zmiňovaný správce. V některých případech totiž dané společnosti nenahlásily regulátorovi hlasovací práva, případně pak v jiné výši. Relevantní jsou tak především hlášení o výši hlasovacích práv pro regulátora.

BlackRock nadále největším akcionářem

Největším akcionářem dle nahlášených hlasovacích práv by stále měla být největší investiční skupina světa BlackRock. Ta naposledy k 17. dubnu, a tedy rozhodnému dnu pro účast na letošní valnou hromadu, oznámila další mírné navýšení podílu na 5,67 %. Její podíl k rozhodnému dnu na letošní dividendu (30.4.) tedy musel každopádně překračovat 5% hranici. BlackRock se tak od banky dočká přítoku minimálně zhruba 157 milionů korun. MONETA začne požitek všem akcionářům vyplácet za necelé dva týdny, resp. od 6. června.

 

 

Zdroj:Jiří Zendulka, kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 03/09/19

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu

Ilustrativní obrázek

Exane BNP Paribas snížila doporučení pro akcie Erste na underperform

Ilustrativní obrázek

Patria Finance měla v červenci rekordní obchodní měsíc roku

Ilustrativní obrázek

ThyssenKrupp jedná o koupi firmy KloecknerČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Ilustrativní obrázek

Americké akcie zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.