Monsanto v srpnu stáhlo svou nabídku na převzetí firmy ve výši 46, 6 miliard USD. Od té doby byla Syngenta v jednání s ChemChina, která přišla s nabídkou 42 miliard USD.
V rozhovoru pro Benzinga Angie Setzerová uvedla, že potenciální akvizice Syngenty by pro Monsanto „dávala smysl“. Za prvé by akvizice zefektivnila a zkonsolidovala aktivity obou společností, které by tak mohly těžit z rozšíření svých produktových řad a expertních znalostí. Za druhé, v případě převzetí Syngenty by se Monsanto alespoň v krátkodobém výhledu nemuselo potýkat s natolik intenzivní konkurencí.
„Výsledek by pravděpodobně byl přínosem pro obě skupiny, stejně jako pro akcie Monsanto, jelikož společný podnik by produkoval většinu chemikálií užívaných v zemědělské výrobě a zároveň by byla důležitým hráčem na trhu s osivy s prvotřídními programy vývoje a výzkumu,“ dodává Setzerová.
Nicméně varovala, že konsolidace odvětví v takovémto mohutném měřítku nemusí nutně být v nejlepším zájmu jak farmářů, tak spotřebitelů.
Podle Setzerové by společný podnik Monsanto-Syngenta mohl představovat těžkopádný moloch, „pomalu reagující a přizpůsobující se“ změnám a novým trendům v odvětví, který by zemědělcům ponechával „jen málo manévrovacího prostoru“ v měnících se podmínkách. Mimoto naznačuje, že obě společnosti strávily celé roky budováním své reputace a rozvíjením spolupráce s velkoobchodními dodavateli, „což by mohlo být potenciálně ztraceno“ nebo „alespoň poškozeno“ v případě, že by došlo ke sloučení obou podniků.
Když to shrneme, Setzerová je „přesvědčena“, že spojení by nebylo tím správným krokem ani pro zákazníky, ani pro odvětví jako celek. Připouští však, že by bylo „velmi výhodným“ pro akcionáře obou společností.