MONETA v hledáčku Société Générale?

09:35 | Ka Ří | 1 komentář / 1 nový

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Money Bank.

Foto: W4T

Société Générale dlouhodobě disponuje v Komerční bance majoritním podílem 60,4 %. Regulatorní hlášení v posledních dnech nově poodkrylo, že také nakupuje podíl v MONETA Money Bank (dále jen MONETA). K 3. listopadu Société Générale překročila hranici 1 %, resp. vlastnila podíl 1,04 %. Proč francouzská banka kapitálově vstoupila do banky MONETA, nebylo zveřejněno.

Analytik Jiří Zendulka k tomu říká: „MONETA je z hlediska klientů čtvrtá největší domácí banka právě hned po Komerční bance. Akcionářská struktura v MONETĚ je stále velmi roztříštěná a dává tak možným strategickým zájemcům o banku značný potenciál. Zda však má Société Générale výraznější zájem o banku, můžeme jen spekulovat. Případné ovládnutí MONETY by z hlediska hospodářské soutěže zřejmě nemuselo být výrazným problémem. Jedničkou by stále zůstala Česká spořitelna ze skupiny ERSTE, Société Générale by posílila svou pozici, resp. nově by se vlastně vyrovnávala v ČR KBC, resp. její ČSOB. Nicméně nejspíše se ze strany Société Générale bude jednat jen o portfoliovou investici.“

Vlastněných přes 5,29 milionu akcií MONETA ze strany Société Générale lze aktuálně ocenit na téměř 414 milionů korun, když titul v pondělí na pražské burze uzavřel na 78,20 korun.

Vývoj akcií MONETA za poslední rok

MONETA graf vývoje na BCPP

Další noví akcionáři banky MONETA

Za posledních zhruba šest týdnů se mezi více než 1 % akcionáři objevily také dvě významné americké bankovní skupiny. Podíl 1,05 % reportovala Bank of America. Na 1,49 % pak nahlásila The Bank of New York Mellon. Získaný podíl v bance MONETA nicméně v obou případech vlastnicky začíná v dceřiných společnostech bank a lze je tak dle všeho považovat za portfoliovou investici.

Zmínit závěrem lze, že své dřívější akcionářské podíly v bance MONETA v posledních týdnech naopak redukovali jiní významní akcionáři. Zmínit lze například Goldman Sachs, která snížila podíl z 2,62 % na 2,28 %, výraznější prodeje realizovala skupina Fidelity. Její podíl se dříve vyšplhal až na 3,69 %, postupně došlo ke snižování až na posledy reportovaných 0,87 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Takze jedni americani to prodali a druzi zase koupili... asi se porad neda teda rict, ze Moneta je ceska banka?
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.