MONETA nově odložených splátek je přes 5,5 tisíce

13:45 | E V | Diskuze

Po dvou měsících od ukončení vládního moratoria umožnila MONETA svým klientům odložit splátky ve 5 625 případech.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

To je o téměř 65 tisíc méně, než tomu bylo po stejně dlouhé době v jarní vlně pandemie COVID-19. Největší podíl na aktuálně odložených splátkách mají s 82 procenty nezajištěné spotřebitelské úvěry a půjčky.

Zatímco na začátku loňského června, tedy dva a půl měsíce poté, kdy začala MONETA svým klientům odklad splátek sama nabízet, evidovala banka kolem 71 tisíc žádostí, tvoří nyní žádosti o další odklad jen zhruba 8 % původního objemu. „Nejvyšší měrou se na odkladech podílejí domácnosti, kdy evidujeme celých 84 % v žádostech o odklady spotřebitelských úvěrů, naopak nejmenší zájem mají lidé s hypotékami, kteří se na odložení podílejí 5 procenty. Živnostníci a podnikatelé s komerčními úvěry podali žádosti o odklad v 8 % případů,“ potvrdila v této souvislosti mluvčí Skupiny MONETA Zuzana Filipová s tím, že většinu z aktuálních žadatelů tvoří ti, kteří měli o odklad zažádáno již v tzv. vládním moratoriu, které platilo od loňského dubna do konce října. „Pouze 13 % aktuálně schválených žádostí tvoří klienti, kteří žádné z předchozích moratorií nevyužívali a do finančních problémů se dostali teprve během posledního lockdownu,“ dodala Filipová.

Kromě tříměsíčního odkladu splátek nabízí od poloviny prosince banka také restrukturalizační balíček, kombinaci možností snížení úrokové sazby, konsolidaci závazků, případně další úpravu splátkového kalendáře. Zhruba třetina lidí, kteří o odklad či změnu ve splácení finančních závazků zažádá, však nakonec od tohoto záměru upustí: „Od samého začátku, kdy jsme tuto možnost oznámili, klienty upozorňujeme na to, že jakákoliv forma restrukturalizace – a tedy i odložení splátek na určitou dobu – pro ně bude znamenat záznam v registru dlužníků. Tuto povinnost mají všechny tuzemské banky a pokud někdo tvrdí opak, tak se mýlí. Našich klientů si vážíme a máme za to, že mají právo na pravdu, byť může být nepříjemná,“ uvedla Filipová s tím, že nabízené restrukturalizace navíc nejsou poskytovány všem žadatelům bez výjimky tak, jak tomu bylo v případě státního moratoria. „I nadále se nicméně snažíme lidem vycházet vstříc. Procento schválených žádostí se tak pohybuje kolem 90 %,“ dodala.

Kompletní možnosti restrukturalizačního balíčku naleznou klienti Skupiny MONETA na webových stránkách banky. Vedle balíčku banka dlouhodobě nabízí také možnost standardní konsolidace více úvěrů do jednoho, která nepodléhá zápisům v registru dlužníků a je nabízena za speciální úrokovou sazbu.

Zdroj:Jan Cihlář, BEAUFORT s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Tři čtvrtiny Čechů vychází s aktuálními příjmy stejně nebo lépe než pandemií

Ilustrativní obrázek

Neexistuje úspěšnější výrobce televizorů: Samsung je světovým lídrem již 15 let po sobě

Ilustrativní obrázek

Hospodářské výsledky skupiny BASF i české BASF za rok 2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes převážně klesaly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 2.3.2021

Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza roste v čele s Erste a Avastem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.