Moneta: Navrhovaná akvizice Air Bank a Home Credit CZ & SK (+ komentář analytika)

16:26 | Redakce W4T | Diskuze

Moneta Money Bank dnes v ranní prezentaci seznámila investory se záměrem nabýt 100% akciový podíl v bankovním domě Air Bank a české a slovenské větvi Home Credit od společnosti Home Credit Group B.V.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

 

Popis transakce

Souhrnná cena transakce by měla dosáhnout 19,75 mld. Kč, přičemž 6,75 mld. Kč by měla uhradit Moneta v hotovosti. Tu získá Moneta vydáním kapitálových nástrojů Tier2 a ATI s cílem dosáhnout kapitálové přiměřenosti ≥ 17 %. Zbylou část transakce ve výši 13 mld. Kč bude Moneta financovat emisí 165,6 mil. nových akcií při dohodnuté ceně 78,5 Kč za akcii. Nově vydané akcie budou vydány akcionářům Home Credit Group B.V, přičemž usnesení valné hromady bude vyžadovat, aby se stávající akcionáři vzdali přednostního práva na úpis nových akcií. S nově vydanými akciemi nebude spojeno právo na dividendu za rok 2018, která by dle vyjádření managementu Monety měla být zachována při dříve představeném návrhu 5,5 Kč na akcii. Vypořádání transakce je plánováno k datu 1. 7. 2019Po uskutečnění transakce vzroste celkový počet akcií Monety ze stávajících 511,0 mil. ks. na 676,6 mil. ks. Prodávající strana Home Credit Group B.V. získá po dokončení transakce 24,48% akciový podíl v nově vzniklém uskupení, které ponese jméno Air Bank.   

Očekávané efekty transakce

Akvizicí výše uvedených společností by mělo dojít ke zdvojnásobení klientské báze na 2,14 mld. klientů a nově vzniklé uskupení by mělo disponovat třetí největší pobočkovou a bankomatovou sítí v ČR. Ve střednědobém období by mělo nově vzniklé uskupení dosáhnout nákladových synergií ve výši 1 mld. Kč. Mezi předpokládané přínosy pro akcionáře patří navýšení zisku a dividendy na akcii o nejméně 10 % v kalendářním roce následujícím po roce vypořádaní. Výnosy by v důsledku transakce měly vzrůst o 5 mld. Kč v kalendářním roce následujícím po roce vypořádání. Segment retailu a malých podniků by měl ve vzniklém uskupení generovat více než 75 % úvěrových aktivit.

Komentář analytika

CEO Monety se minimálně od začátku letošního roku netajil akvizičními choutkami a investorské obci avizoval, že Moneta bude (pro)aktivní na poli M&A. Ze strategického pohledu dává představený akviziční záměr Monety smysl. Všechny zúčastněné podnikatelské entity jsou silné na trhu spotřebitelského financování a široká klientská základna čítající cca 2,1 mld. klientů umožní nově vzniklému subjektu realizovat úspory z rozsahu a lépe tak konkurovat třem největším bankovním subjektům na tuzemském trhu.

Druhou stránkou věci je finanční pohled. Byť je pro externího pozorovatele v tuto chvíli obtížné komentovat finanční stránku transakce i s ohledem na některé doprovodné komentáře v prezentaci (vybrané korporátní úvěry a vnitroskupinové úvěry mimo HCCZ budou vyňaty z transakce), tak se na základě prezentovaných čísel spíše přikláníme k názoru, že pro potenciálního největšího akcionáře uskupení jde o příznivější obchod než pro stávající akcionáře Monety. 

BUSINESS CASE - PRO FORMA FINANČNÍ UKAZATELE

MONETA SAMOSTATNĚ
2019 2020 2023
Netto úvěry  150 mld. 160 mld. 190 mld.
Vklady 150 mld. 170 mld. 210 mld.
Čistý konsolidovaný zisk  ≥3,6 mld. 3,8 mld. 4,0 mld.
Zisk na akcii  7,0 7,4 7,8
Dividenda  2,5 mld. 2,6 mld. 2,8 mld.
Dividenda na akcii 4,9 5,2 5,4
Návratnost investice n.a. n.a. n.a.

 

PRO FORMA USKUPENÍ
2019 2020 2023
Netto úvěry 190 mld. 210 mld. 260 mld.
Vklady 260 mld. 290 mld.  350 mld.
Čistý konsolidovaný zisk  3,3 mld. 5,5 mld. 6,0 mld.
Zisk na akcii 4,8 8,1 8,9
Dividenda 2,3 mld. ≥3,8 mld. ≥4,2 mld.
Dividenda na akcii  3,4 5,7 6,2
Návratnost investice n.a. 8 % 10 %

Zdroj: Navrhovaná akvizice Air Bank a Home Credit CZ & SK – prezentace

Zdroj:Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

MONETA oznamuje další podporu klientům zasaženým pandemií COVID-19

Ilustrativní obrázek

Podzim u MONETA Money Bank bude mít podobu okamžitých plateb, snazšího nakupování na internetu a zlevnění SEPA poplatků

Ilustrativní obrázek

Fúzí a akvizic celosvětově ubývá. V ČR nikoli

Ilustrativní obrázek

MONETA Money Bank otevřela první veřejnou nabíjecí stanici pro elektromobily

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 31.7.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.