Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

14:14 | E V | Diskuze

Česká národní banka připravila na svém včerejším mimořádném zasedání sérii stabilizačních opatření.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Které mj. zahrnují I) snížení hlavní měnově-politické úrokové sazby v podobě 2T repo o 50 bazických bodů na 1,75 %, II) ponechání proticyklické kapitálové rezervy od 1.7. 2020 na současné úrovni 1,75 % namísto jejího předpokládaného zvýšení na 2 %, ale i výzvu / doporučení ČNB komerčním bankám ke zdržení se výplaty dividend do doby odeznění dlouhodobějších důsledků epidemie koronaviru.

Snížení základní úrokové sazby ČNB bylo tržními subjekty všeobecně očekáváno. Z cen finančních instrumentů na trhu (před včerejším snížením 2T repo sazby) implicitně vyplývalo očekávání tržních subjektů o 3-4 sníženích (o 25 b.b.) základní úrokové sazby ČNB do konce letošního roku. Pro hospodaření Komerční banky i Monety je snížení základní úrokové sazby negativní, nicméně v tuto chvíli nijak dramatické. V případě Komerční banky představuje paralelní posun výnosové křivky o 50 bazických bodů dopad do čistého úrokového výnosu ve výši cca 300 mil. Kč. Citlivost čistého úrokového výnosu Monety na pohyb tržních úrokových sazeb dosahuje dle našeho odhadu cca 80 mil. Kč při pohybu tržních úrokových sazeb o 50 b.b.

Ponechání proticyklické kapitálové rezervy na současné úrovni 1,75 % představuje pro Monetu i Komerční banku mírně pozitivní zprávu, byť obě banky reportovaly ke konci minulého roku kapitálovou přiměřenost s dostatečnou rezervou oproti cílovému požadavku. Souhrnná výše kapitálových požadavků vztahující se na Komerční banku by tak měla nadále činit přibližně 17,4 % (kapitálová přiměřenost banky 19,7 % ke konci roku 2019). Na Monetu by se měly nadále vztahovat souhrnné kapitálové požadavky na úrovni 14,65 % (kapitálová přiměřenost 18 % ke konci roku 2019).

K výzvě na zdržení se výplaty dividendy samotné banky vlastní stanovisko doposud nevydaly. Nicméně předpokládáme, že se doporučením ČNB budou v tuto chvíli řídit (každá výplata dividendy komerční bankou je konzultována s měnovou autoritou). Zároveň si ale nemyslíme, že by to automaticky znamenalo nevyplacení dividendy ze zisku roku 2019 (v případě Monety za 2H/19), jak dle dnešní reakce kurzu akcií obou bankovních titulů předjímají tržní účastníci. Přes současnou výraznou nejistotu spojenou s dopady šíření koronaviru a vládními opatřeními na tuzemskou ekonomickou aktivitu (a hospodaření obou bank) jsme toho názoru, že obě banky jsou dostatečně kapitálově vybaveny na výplatu představených návrhů dividendy, aniž by to jakkoliv ohrozilo jejich ekonomickou stabilitu. Jako nejpravděpodobnější scénář v tuto chvíli vnímáme odložení výplaty dividendy u obou bank ze 2Q/19 na druhou polovinu letošního roku, poté co budou více zřejmé dopady současných opatření na domácí ekonomiku a hospodaření obou bank.

Zdroj:Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.