Moderní styl bydlení Tiny Housing

16:16 | E V | Diskuze

Tiny Housing – tak se jmenuje nový životní styl, který se vyznačuje nejen minimalistickým prostorem a nízkými pořizovacími náklady, ale i minimálním zásahem do přírody.

Ilustrativní obrázek
Foto: PLEON Impact

Ve světě se již toto hnutí rozjelo a vznikají celé komunity lidí, které žijí své velké životy v maličkých domech. V Česku je tento styl života zatím v úplných začátcích, což předpokládáme, že se brzy změní. Je zde hned několik důvodů. Prvním jsou bezpochyby stále stoupající ceny nemovitostí, kdy je vysněný byt či dům pro většinu mladých rodin nedosažitelný. Druhým důvodem je to, že generace dnešních třicátníků nevládne takovou manuální zručností, jako jejich otcové, pro které bylo normální nejen zasadit strom, ale i postavit dům. A třetím důvodem je fakt, že zde vznikl projekt Tiny House DONE, který nabízí cestu, jak se k životnímu stylu tiny housing přidat. A DONE se svým maličkým domem nemá malé ambice, naopak, chce s ním expandovat i za hranice české kotliny.

Projekt DONE, jež vzbudil po své páteční premiéře ve Smržovce velký zájem veřejnosti, je minimalistická montovaná dřevostavba, kterou navrhlo studio DDAANN, jmenovitě architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan, společně s Lukášem Otevřelem, producentem dalšího neformálního obydlí – plovoucího domu PORT X. Jedná se o tzv. DIY stavbu neboli samostavbu, kterou si může každý postavit vlastnoručně podle detailního návodu, jako když si koupí skříň z Ikey. Překvapivě ovšem většina zájemců v současnosti poptává kompletní dodávku stavby. Kompletní projekt DONE zahrnuje i sazenici stromu podle přání klienta a také podle typu dřevěného obkladu použitého v interiéru. Autoři tím vtipně připomínají tradici postavit dům, zasadit strom, ale také poukazují na udržitelnost a potřebu chovat se co nejšetrněji ke svému okolí a k přírodě.
DONE má pouhých 12m2, přesto se do něj vejde obývací místnost, kuchyňka s kamny a dřezem, sprcha s toaletou, technická místnost a venkovní terasa, bohaté úložné prostory a skládací postel, kuchyňský stůl a židle. Vše v precizním řemeslném provedení, kdy jednotlivé části perfektně zapadají do sebe. Vznikl tak stylový komfort na velmi malé ploše, kdy je kladen důraz i na prostor před domem – který je možné postavit na často těžko přístupná místa, kde největším luxusem je právě okolní prostředí a výhled na něj. V případě Smržovky je to panenská příroda a les plný veverek, který začíná hned před okny.

Stavebnici vyrábí česká firma Devoto, která realizuje dřevostavby jako rozšíření svého nábytkového a interiérového sortimentu, a čerstvě oslavila 10 let na trhu. Autory DONE zaujala sofistikovaností výrobních procesů a vysokou úrovní detailů.


Varianty, které jsou připraveny pro zákazníky, se liší v nárocích na vnitřní komfort a infrastrukturu –provedení OFFGRID na klíč nevyžaduje žádné napojení na sítě. Domek je buď osazen pouze kamny a nádrží na vodu, která je do objektu dovážena a doplňována dešťovou vodou na oplach. Elektrickou energii zajišťuje skromnější gelová baterie, případně sofistikovaná soustava solárních panelů a baterií spojených s tepelným čerpadlem. Tato výbava dokáže z domu udělat plně soběstačnou jednotku a v lokalitách, kde by komín i kouř způsoboval komplikaci, je toto řešení plnohodnotnou příplatkovou alternativou. Verze CORE je v podstatě obyvatelná základní verze bez prvků, jako je kuchyňka, komín, kamna, toaleta či sprcha. Může sloužit jako útulna, hospodářské stavení v krajině atp. V Česku je dodávána za startovací cenu 365 tisíc Kč. Někomu se to může zdát málo, někomu moc, ale fakt je ten, že když by si takový dům chtěl český kutil postavit vlastníma rukama, tak by nikdy nedosáhl takové technické úrovně, jakou projektu dodává firma Devoto. Při připočtení ceny materiálu a vlastního času stráveného prací, by byl domek jen o málo levnější, než je jeho prodejní cena. Ale kdo z nás na to má čas?

Naopak nejluxusnější je verze GLAMP, kterou si již objednal první zákazník Jaroslav a získal tak výrobní číslo 001 a speciální prvky výbavy, jako je jasanová kuchyň s úložnými prostory pro delší pobyt, luxusní sprchové hlavice a kohoutky v matné černé úpravě, které kontrastují s bílým jasanovým obkladem a corianovou kuchyňskou deskou, napojení na kořenovou čističku, tlakovou vodu a plnohodnotné napojení na sítě. Dále tato verze obsahuje zařizovací předměty z jasanového dřeva – skládací stůl s židlemi a také bonus ve formě sazenice jasanu. Jasan byl tedy nejen použit v interiéru, ale zároveň byl i zasazen před domem při zahajovacím koncertu kapelou Please the Trees. Ekologický aspekt je pro autory podstatný a dlouhou dobu byl vybírán lokální zdroj používaného dřeva a také český výrobce, který je schopen zaručit smysluplný a ekologický rozměr stavby.


“Chtěli jsme vytvořit něco minimalistického, lokálně českého a současného, i když s ambicí toto v budoucnu rozšířit dál do světa. Koncept DONE vznikl s akcentem na praktičnost užívání v dnešní uspěchané době, vlastní částečnou asistenci při stavbě a splnění si dvou dílů životní triády – tedy postavit dům a zasadit strom.” Lukáš Otevřel, PortX

Zdroj:Zuzana Kuklová, Pleon Impact
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji průmyslu a stavebnictví

Ilustrativní obrázek

Pandemie koronaviru pomohla k rychlejší digitalizaci realitního trhu

Ilustrativní obrázek

Jak určit cenu bytu

Ilustrativní obrázek

Jak se zachovat při neschopnosti splácet hypotéku?

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou nyní nejvíce znevýhodněné profese při žádosti o hypotéku?

Ilustrativní obrázek

Banky nyní zájemce o hypotéky mnohem více prověřujíČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.