Mnoho lidí žije bez větší finanční rezervy

14:14 | E V | Diskuze

Aktuální míra nezaměstnanosti po koronovariové krizi zatím sice roste pomalu, ale stále více lidí se bojí, že přijde o zaměstnání v druhé polovině roku.

Ilustrativní obrázek
Foto: BNP Paribas Cardif

A nejde jenom o to, že by nenašli rychle jinou práci, ale mnoho z nich bude těžko hledat zaměstnání, kde je přijmou ihned, a navíc se stejně vysokou mzdou, jako předtím. To může mít za následek neschopnost splácet své závazky. Mnoho jedinců i rodin totiž žije bez větší finanční rezervy.

Jedno z řešení je uvažovat o pořízení pojištění schopnosti splácet úvěr nebo pojištění pravidelných výdajů. „Pojištění schopnosti splácet si lze sjednat k půjčkám, hypotékám, kreditním kartám, ale třeba i k úvěrům na auto nebo k leasingu. V případě výpadku příjmu při ztrátě zaměstnání pak pojistné plnění pokryje splátky úvěru,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Dalším možným řešením, které chrání rodinný rozpočet ve chvílích rizika ztráty zaměstnání, je pojištění pravidelných měsíčních výdajů. Je určeno hlavně na zajištění pravidelných plateb, například za elektrickou energii, plyn, vodu a podobně,“ dodává Martin Steiner.

Pojištění schopnosti splácet i pojištění pravidelných výdajů chrání nejen před nedostatkem financí z důvodu ztráty zaměstnání, ale i kvůli pracovní neschopnosti a z důvodů invalidity či úmrtí.

Podle aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif, který zpracovala výzkumná agentura G82, by při snížení příjmu mělo 63 % lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů. Velmi snadno by se sníženými příjmy vycházela pouze 4 % Čechů. Spíše snadno by pak vycházelo 30 %, spíše obtížně 36 %, velmi obtížně 20 % respondentů. A zcela nemožné by bylo vyjít se sníženými příjmy pro celých 7 % Čechů, kteří by pak nezvládli ani hradit základní životní náklady.

 

Tipy, jak se v době utahování opasků nedostat do dluhové pasti

V České republice je stále vyšší počet lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. A dnes, v době rostoucí nezaměstnanosti a nejistoty, že při ztrátě zaměstnání rychle najdete stejně dobře placenou práci, se lidé bojí rizika neschopnosti splácet své závazky. Dle aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif by mělo při výpadku příjmů až 63 % lidí potíže se splácením svých závazků a pokrytím běžných výdajů. Jak se vyhnout fatálním problémům dluhové pasti?

 

Zvažte, zda úvěr opravdu potřebujete

Základem zdravého přístupu k dlouhodobým finančním závazkům je dnes (a to ještě více než před nedávnem) zodpovědně se rozhodnout, zda úvěr opravdu potřebujete. Známým pravidlem je, že člověk by se měl zavázat ke splácení zhruba na tak dlouho, jak dlouho mu bude financovaná věc sloužit. Hypoteční úvěr na bydlení je tedy dobrým příkladem vhodného zadlužení. Splácení hypotéky je také možné brát i jako investici do nemovitosti, která je po splacení vaše. Navíc je často při současných výhodných sazbách levnější než nájemní bydlení. Naopak se nedoporučuje zadlužení kvůli pořízení spotřebních věcí, které k životu nutně nepotřebujete, jako je dovolená či luxusní dárky.

 

Úvěry pojišťujte

Když se rozhodnete vzít si úvěr, chytrou ochranou před rizikem je pojištění schopnosti splácet. „Pojištění schopnosti splácet si lze sjednat k půjčkám, hypotékám, ale třeba i k úvěrům na auto nebo k leasingu. V případě výpadku příjmu pak pojistné plnění pokryje splátky úvěru. V současnosti roste důležitost pojištění schopnosti splácet i na riziko ztráty zaměstnání,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

 

Nemáte na splátku? Řešte věc otevřeně

Když už u banky máte spotřebitelský nebo jiný úvěr a dostali jste se do situace, že nejste schopni své závazky splácet, rozhodně se nesnažte tuto skutečnost utajit. Tak se dostanete do ještě větších problémů. Efektivním způsobem řešení je otevřeně o problému s bankou hovořit a hledat řešení. Banky mají zájem na tom, aby situace byla vyřešena ke spokojenosti obou stran. Můžete se dohodnout na odkladu splátek nebo alespoň na jejich dočasném snížení.

 

Neberte si půjčku na splátku půjčky. A když, tak u prověřené banky

Pokud nemáte potřebné finance na splátku úvěru, rozhodně situaci neřešte dalším úvěrem. To je přímá cesta do dluhové pasti. Ze začarovaného kruhu se pak člověk dostává těžko. A když už jiná cesta, než získání dodatečných financí není, obraťte se na prověřenou bankovní instituci nebo na některou z nových fintechových společností, která má dobré renomé, a ne na nebankovní finanční instituce.

Jedním z mýtů, které ještě v českém povědomí o financích panuje, je, že když u banky již jednu půjčku máte, tak vám další nedají. Není tomu tak, v případě finanční tísně je určitě nejlepším řešením jít do své banky a otevřeně s ní svou situaci probrat,“ uzavírá Martin Steiner.

Zdroj:Petr Jarkovský, ASPEN.PR s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Srážky aut se zvěří: s odškodněním úrazu je to velice složité

Ilustrativní obrázek

Starší lidé si kvůli koronaviru častěji kupují auta, jsou pro ně jako mobilní roušky

Ilustrativní obrázek

Lidé se bojí o práci. Pojištění rizika ztráty zaměstnání roste o 53 %

Ilustrativní obrázek

Včelka od Slavia pojišťovny pomůže českým včelařům

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ rozšiřuje partnerské on-line služby o sjednání dlouhodobého cestovního pojištění za atraktivní cenu, kryje i covid-19

Ilustrativní obrázek

Pojištění pro domácí mazlíčky PetExpert je možné nově sjednat i na portálu ePojisteni.czČti více
Ilustrativní obrázek

Praha kladná, zvýšený zájem o ČEZ a KB

Ilustrativní obrázek

Investoři do nemovitostí volí hlavně malometrážní byty, mimo Prahu si je stále častěji kupují mladší lidé

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření mírně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 27.10.2020

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.