Mladé milionáře nezajímá pouze zisk, preferují investice s pozitivními dopady na společnost i přírodu

16:21 | wa pe | Diskuze

Nejenom oblékání, ale také investice podléhají trendům. Milionáři z generace Y nebo také mileniálů investují podstatně jinak než jejich předchůdci. 

Foto: Public Domain

Investiční poradci, kteří radí dnešním dvacátníkům a třicátníkům to dnes mají podstatně těžší než dříve. Cílem dnešních mladých lidí není pouze růst investičního portfolia v dlouhodobém horizontu, ale také dopad, který jejich investice mají na sociální a životní prostředí v krátkodobém a střednědobém výhledu. Společnosti zabývající se správou majetku se s novým trendem musejí vyrovnávat již nějakou dobu a nečekají, že by měl v nejbližší době opadnout, spíše naopak. Odhaduje se, že do roku 2020 budou mileniálové ovládat 50 % veškerého investovatelného majetku.

Investičním preferencím mladých lidí se nedávno věnovala také Jackie VanderBrugová z Bank of America, která analyzovala odpovědi 648 osob s investičními aktivy ve výši 3 miliony USD a výše. Ve vybraném vzorku se vyskytovaly také desítky mileniálů mezi 18 a 35 lety. Celých 93 % z nich uvedlo, že klíčovým pro jejich investiční rozhodnutí jsou sociální a environmentální dopady, které jejich investice mohou způsobit. Ještě před dvěma lety přitom stejně odpovědělo pouze 74 % investiční mládeže.

Pro mnoho sociologů nejsou výsledky podobných průzkumů žádným překvapením. Různá studentská protestní hnutí se angažovala v boji proti nemorálním či přírodu ohrožujícím podnikům celá desetiletí, například ještě za vlády apartheidu proti vládním investicím do uhelných dolů v Jihoafrické republice. Novějším příkladem mohou být protesty studentů proti investicím do podniků provozujících privátní věznice, detenční centra či zajišťující ostrahu hranic na Columbia University a University of Southern California v minulém roce.

Čím dál tím větší odezvu začíná takzvané impaktové investování získávat také mezi staršími investory narozenými ve dvou desetiletích po skončení druhé světové války. Z výzkumu Bank of America vyplývá, že 51 % těchto investorů jsou dopady jejich investic klíčovým faktorem, před dvěma lety to bylo 46 % dotazovaných.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.