Míříme opět do další světové finanční krize?

09:30 | Ne Ro | Diskuze

Níže uvádíme tucet komentovaných grafů, které mohou naznačit, zdali americké akcie či spíše celý svět opět směle míří do další investiční bubliny a globální finanční krize.

Ilustrační foto
Foto: Tambako The Jaguar

Někteří kladou počátek poslední světové finanční krize do 9. srpna 2007, kdy francouzská banka zmrazila tři fondy, které obchodovaly s hypotékami se zvýšeným rizikem možného nesplácení v USA. Tato akce poté vyvolala sérii reakcí, jejichž výsledek známe. Jiní si myslí, že počátek minulé krize se zrodil daleko dřív. Konec konců na tom nesejde. Můžeme sice spekulovat o tom, kdy přesně poslední světová finanční krize začala, nicméně neoddiskutovatelným faktem i tak zůstává, že proběhla.

Dnes to vypadá, že býčí akciový trh v USA rozhodně nehodlá jen tak skončit. Neustále se hovoří o lámání historických rekordů. Profity amerických bank (a nejen nich) narůstají a investoři prahnoucí po tučných ziscích se neváhají vrhat do stále riskantnějších obchodů. Podobné počínání pamatujeme snad jen z dob poslední úvěrové bubliny.

Níže uvádíme vyjádření předních analytiků, jak nynější situaci hodnotí a zdali je vůbec možné předem odhalit nějakou narůstající investiční bublinu či blížící se finanční krizi podobné třeba té z roku 2008, a sice na základě obdobných průvodních jevů: 

George Pearkes, makrostratég z Bespoke Investment Group

George Pearkes si myslí, že je dobré sledovat pokles a volatilitu spreadů zajištěného dluhu (securitized debt). Zajištěné automobilové dluhy se před vypuknutím poslední finanční krize obchodovaly ve velmi těsném pásmu cca 40 bazických bodů nad státními dluhopisy USA. V pokrizovém období pak oscilovaly v daleko širším pásmu a reagovaly na změny fundamentů a prostředí úvěrového trhu.

Zdroj: Bloomberg

David Riley, šéf úvěrových strategií z BlueBay Asset Management

Podle Davida Rileye jsme byly během amerických prezidentských voleb svědky drastického poklesu vzájemné korelace investičních majetků (cross-asset correlation), signálu důvěry v makroekonomický výhled s větším zaměřením na osobité prvky. A naopak, úzce vzájemně korelující trhy znamenají, že investoři zaujali defenzivnější postoj. Nicméně současná úroveň se stále nachází nad úrovní z období těsně před krizí, což naznačuje, že zde ještě je určitý prostor, pakliže by měl stávající trend nadále pokračovat.

Zdroj: Bloomberg, Morgan Stanley

Úvěrové spready (credit spreads) evropských korporátních dluhopisů investičního stupně se velmi rychle přibližují úrovním těsně před krizí. Evropská centrální banka si s ukončením programu tzv. kvantitativního uvolňování dává na čas, fundamentální i technické faktory zůstávají v platnosti a sektorové riziko může narůstat. Negativní či velmi nízká výnosnost státních dluhopisů na starém kontinentě znamená, že evropští investoři stále ještě považují korporátní dluhopisy investičního stupně za druhou nejbezpečnější alternativu. Také evropským finančním úvěrům se zatím daří, kvůli lepšícím se fundamentům. Stále je zde tedy ještě určitý prostor pro další postup, nicméně tento prostor je omezený.

Zdroj: Bloomberg, BofAML

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.