Minoritní akcionáři se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu

06.10.2016 08:59 | Redakce W4T | Diskuze

Minoritní akcionáři, za kterými stojí finanční skupina J&T, se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady.

Foto: Unipetrol

Vedení Unipetrolu však nevidí důvod pro tento krok. Důvodem požadavku minorit je především nedávná koupě chemičky Spolana, která je dlouhodobě ztrátová, podinvestovaná a ekonomicky závislá na finanční pomoci vlastníka. Existují však i další sporné body, jako je dividendová politika, detaily pojištění za škody vzniklé při havárii v rafinérii v Kralupech nad Vltavou nebo prodej společnosti Paramo Asfalt před čtyřmi roky.

Objevují se i spekulace, že o Unipetrol by mohla mít zájem čínská skupina CEFC. Veškeré tyto aktivity (zejména nákup Spolany) by pak mohly tlačit na nižší cenu akcií při případném odkupu od minoritních akcionářů.

Spory mezi minoritními akcionáři a vedením Unipetrolu jsou dlouhodobé, nemyslíme si tak, že by ceny akcií měly na zprávu reagovat. Nicméně zejména nákup Spolany považujeme za velké riziko, kdy obrovské investice, pravděpodobně v řádu miliard korun, by omezily výplatu dividend v příštích letech.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.