Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC

15:15 | E V | Diskuze

 

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila turnovský TOPTEC.

Ilustrativní obrázek
Foto: Toptec

TOPTEC je špičkové evropské centrum pro výzkum a vývoj v oblasti optiky, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. V posledních několika letech se vědci a inženýři z TOPTECu podíleli například na konstrukci přístroje pro sondu ESA – NASA Solar Orbiter, která v únoru odstartovala zkoumat Slunce, spolupracují na stavbě systému hledání asteroidů v okolí Země, konstruují dalekohled spektrografu pro družicový výzkum fotosyntézy v globálním měřítku, anebo zmodernizovali největší český teleskop, dvoumetrový Perkův dalekohled v observatoři Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

 

„Podpora vědy a výzkumu patří k nejvyšším prioritám této vlády. Je to logické – špičková věda vytváří základy prosperity budoucích generací. V nynější situaci, kdy se hospodářství světa vyrovnává s bezprecedentní situací, to budou právě spin-offy, start-upy a vůbec úzká spolupráce mezi vědci a firmami, která určí směřování české ekonomiky v dalších letech. Akademie věd odvádí v tomto ohledu skvělou práci, o čemž jsem se mohla znovu přesvědčit i v Turnově, kde mi TOPTEC, respektive Ústav fyziky plazmatu, představil projekty, na kterých pracuje,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 

„Co Akademie věd dělá dnes, má často dopady do každodenního života třeba až za několik let. To je klasický problém základního výzkumu, protože věda není sprint, ale maraton. V tom je ale výhoda TOPTECu, našeho aplikačního centra. Právě tady se totiž snoubí špičkový výzkum a jeho aplikace v reálném životě. A já si velmi vážím toho, že se nám ve spolupráci s vládou daří v poslední době českou vědu rozvíjet, podporovat,“ říká ředitel Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky Radomír Pánek.

 

„Zabýváme se výzkumem a vývojem optických a optoelektronických systémů a v posledních deseti letech jsme zapojeni do řady mezinárodních konsorcií řešících návrhy a stavbu zařízení jediných svého druhu na světě. Na Turnovsku vzniká know-how rozvíjející optiku už od dob Karla IV – od těžby a následného broušení drahých kamenů k růstu krystalů v laboratoři, hyperdimenzionálnímu zobrazení nebo optice využívající FREE FORM tvarů otických ploch je to už jen pár kroků. Šest set let bižuterního a optického průmyslu je doslova vepsáno do genů místních lidí. Je mi ctí, že na tuto tradici můžeme navázat a rozvíjet ji,“ říká Vít Lédl, výkonný ředitel centra TOPTEC.

 

Centrum TOPTEC momentálně využívá pro svůj provoz dvou starších budov. Jedna je v historickém centru města Turnova, druhá leží na jeho okraji, obě vzdálené zhruba jeden kilometr od sebe. Ústav fyziky plazmatu AV ČR proto pracuje na zajištění nových adekvátních prostor, které budou splňovat jak kapacitní, tak velmi přísné technologické nároky na moderní výzkumné centrum evropského významu. „V současnosti ve spolupráci se zástupci Města Turnova hledáme v této lokalitě pozemek vhodný pro výstavbu centra. Dalším krokem je získání dostatečných finančních prostředků pro realizaci samotné stavby,“ zmínili zástupci Ústavu fyziky plazmatu na setkání.

 

„Liberecký kraj se právem řadí mezi nejinovativnější regiony v České republice. Vděčíme za to místní Technické univerzitě v Liberci i firmám, které nejsou pouhými montovnami, ale věnují se rovněž výzkumu a vývoji. Mnoho z nich spolupracuje s univerzitou, a studentům se tak daří aplikovat nápady do praxe, což považuji za nesmírně důležité. Stejně tak je pro náš kraj důležité, že má v Turnově jednu ze svých klíčových institucí Akademie věd. Pevně doufám, že se TOPTECU podaří najít vhodné prostory a zachová našemu kraji přízeň i do budoucna,“ dodává statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová.

 

Vedle centra TOPTEC si ministryně a její doprovod prohlédli například unikátní projekt Křišťálový chrám v kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova během návštěvy společnosti Pačinek Glass, zavítali do společnosti NORDBEANS & Sweet City či do další české firmy Kitl, která i s pomocí národních a EU financí rekonstruovala budovu Kyselky ve Vratislavicích a navštívili také jabloneckého výrobce bižuterie JSB bijoux nebo pivovar Svijany. Celý akce tak byla ve znamení setkání a debat s českými firmami a jejich zaměstnanci na Liberecku.

 

Více o TOPTEC:

Výzkumné centrum speciální optiky a optoelektronických systémů TOPTEC je jedním z oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i.. Vzniklo v roce 2010 transformací Vývojové optické dílny (VOD) AV ČR v Turnově za přispění Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace (OP VaVpI). Pracoviště VOD mělo více nežli čtyřicetiletou tradici a jeho tým se podílel na řešení celé řady významných projektů např. v programu Interkosmos. TOPTEC je jediným pracovištěm Akademie věd ČR v Libereckém kraji. TOPTEC ÚFP AV ČR, v.v.i. je významným vědeckým a výzkumným partnerem pro řadu firem v České republice, význačným způsobem se podílí na rozvoji know-how a excelence v oboru optiky a jemné mechaniky a přispívá podstatnou měrou ke vzdělávání středoškolských, vysokoškolských i postgraduálních studentů. 

Centrum TOPTEC je součástí sítě aplikačních center AV ČR. Aplikační centra se vyznačují velmi úzkou spoluprací s průmyslem v ČR i ve světě. TOPTEC v tomto ohledu patří mezi špičku jak do objemu, tak i do kvality. Tým TOPTEC aktivně spolupracuje se špičkovými firmami v optickém průmyslu a navázaných odvětvích.

 

Zdroj:Jiří Sochor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Logický zájem o investování do biotechnologií začíná připomínat bublinu

Ilustrativní obrázek

Mezi specialisty ve vědě a technice je pouze čtvrtina žen

Ilustrativní obrázek

Hyundai prezentuje na konferenci MIF 2019 filozofii budoucí mobility, zaměřenou na člověka

Ilustrativní obrázek

Česká IT skupina BootIQ nabrala během dvou let 250 lidí

Ilustrativní obrázek

Lightway udělal z České republiky velmoc a vyváží přirozené světlo do celého světa

Ilustrativní obrázek

Jak proniká umělá inteligence a strojové učení do běžného životaČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.