Ministerstvo financí chce změny v penzijním spoření. Ve stáří si polepšíme, slibuje

15:15 | A O | Diskuze

Ministerstvo financí by rádo zvedlo příspěvky na penzijní spoření. 

Ilustrativní obrázek
Foto: kamyar adl

Polepšit by si tak nově mohl každý, kdo si na stáří spoří více než tisíc korun. Pokud by se nápad ministerstva ujal, mohli bychom se zvýšeného příspěvku dočkat nejdříve za dva roky.

Kdo si spoří měsíčně na důchod, mohl by si ve stáří značně polepšit. Ještě před plánovanou důchodovou reformou totiž s podobným návrhem přišlo ministerstvo financí v dokumentu, který může nyní připomínkovat odborná veřejnost.

"Uvažovanou variantou je také nový státní příspěvek u úložky účastníka v rozmezí 1000 až 2999 korun ve výši 230 korun a 15 % z částky přesahující 1000 korun," slibuje ministerstvo financí. Opozice ve věci jasno nemá. Jedni považují krok za zbytečný, druzí ho vítají.

"Státní příspěvek pobírají většinou lidé s vyššími příjmy. A já nevím, jestli zájmem státu má být dávat ze státního ještě těm, kteří mají vysoké příjmy," tvrdí místopředseda ODS Miloš Vystrčil. "Hnutí SPDdlouhodobě prosazuje zvýšení státního příspěvku na důchodové spoření," řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Ministerstvo financí navrhuje zvýšení státního příspěvku i pro jiné formy spoření a investic. Nejde zatím ale o návrh zákona, jen o plány. Spekuluje se i o tom, že by se zvýšil věk, ve kterém lidé do důchodu odcházejí. Ministryně financí Alena Schillerová chce ale s takovým tvrzením počkat až na zprávu ministerstva práce a sociálních věcí.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí má vždycky jednou za pět let zpracovat analýzu. Já jsem připravená na tu debatu. Takže první výkop musí dát ministerstvo práce a sociálních věcí," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

V médiích se přitom už objevily zprávy, že potřebné finance vzejdou z vyšších odvodů živnostníků. "Co se týče komentáře důchodové reformy - opatření mají vyplynout z jednání Komise pro spravedlivé důchody. Právě proto byla zřízena. Nebudeme tedy dávat komentáře, dokud návrh nevyplyne z jednání komise," dodává ministerstvo financí. Konkrétní představa důchodové reformy bude známá na podzim.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Raiffeisen stavební spořitelna: „Díky ženám bydlíme lépe..."

Ilustrativní obrázek

Pojišťovna VIG zaznamenala ve 3Q nárůst ziskovosti

Ilustrační foto

Vážná životní situace sníží měsíční příjem až o 8000 Kč měsíčně

Ilustrační obrázek

Expert: Mnoha finančním poradcům chybí dostatečné vzdělání v oblasti financí. Pozor na to, kdo Vám radí

Ilustrační foto

Finanční arbitr loni řešil dvojnásobný počet sporů mezi klienty a finančními institucemiČti více
Ilustrativní obrázek

Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomice

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu životního a existenčního minima

Ilustrativní obrázek

Výdaje po kontrolou. Nový způsob dodávky staveb na klíč umožňuje kontrolu díky transparentním účtům

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k minimální mzdě v zemích EU

Ilustrativní obrázek

ČSOB a Poštovní spořitelna zvyšují úročení na termínovaných vkladech až na 1,4 %

Ilustrativní obrázek

Chcete ušetřit za energie?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.