Miloš Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb. Na trhy to mít vliv nebude

17:41 | mos ja | Diskuze

Výsledky prvního kola prezidentské volby dopadly podle očekávání a nebudou mít bezprostřední vliv na kapitálové trhy, stejně jako výsledek druhého kola za 14 dní.

Ilustrativní obrázek
Foto: hrad.cz

Ten by mohl mít daleko větší dopad na vyjednávání o české vládě, pokud by Jiří Drahoš porazil stávající hlavu státu Miloše Zemana. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

"První kolo prezidentské volby dopadlo dle očekávání. Dopad na kurz koruny ani na akcie obchodované na pražské burze nebude veškerý žádný. Jak Zeman, tak Drahoš jsou z hlediska trhů poměrně dobře čitelní kandidáti, od nichž nelze očekávat žádná zásadní překvapení, jež by měla bezprostřední vliv na ekonomickou oblast nebo na oblast finančních trhů," podotkl hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

V případě vítězství Zemana ve druhém kole ekonomové očekávají pokračování současného trendu zaměření prezidentské zahraniční politiky na Rusko nebo Čínu. Naopak volba Drahoše by podle analytika BH Securities Štěpána Křečka mohla být špatnou zprávou pro podnikatele, kteří dosud profitovali ze Zemanovy politiky. Na druhou stranu může posílit vazbu České republiky na západní trhy, kam Česko vyváží většinu svých produktů.

"Drahoš se obklopil týmem vynikajících odborníků, ale chybí mu zkušenosti z vrcholových jednání. Z ekonomického hlediska se nedá říci, že by volba jednoho či druhého byla problematická. Pouze bude více či méně vyhovovat konkrétním zájmovým skupinám," uvedl Křeček. "ČR nejsou Spojené státy americké, aby volba prezidenta měla cenotvorný charakter na kapitálových trzích. V pondělí, až se otevřou trhy, začnou se řešit zveřejněné výsledky Morgan Stanley. Výsledky prezidentských voleb v Česku budou zprávou číslo 86," dodal.

Náskok Zemana před Drahošem vypadá podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank na první pohled značně, není ale ve druhém kole nepřekonatelný. Bude záležet na tom, jak výrazně se přerozdělí ve prospěch Drahoše hlasy pro kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Určitý vliv také může mít následující průběh volební kampaně. "Z ekonomického hlediska nepřinášejí dosavadní výsledky nic podstatného. Před druhým kolem voleb nadále zastávám názor, že s Jiřím Drahošem jakožto prezidentem by se česká zahraniční politika stala civilizovanější, čímž bychom dokázali lépe hájit naše ekonomické i jiné zájmy ve světě," dodal.

Po sečtení hlasů z 90 procent okrsků vedl v prezidentské volbě Zeman s 39,8 procenta. Druhý byl Drahoš s 26 procenty. K volbám přišlo 61,42 procenta voličů.

Podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka první kolo prezidentských voleb nepřineslo žádné překvapení, oba favorité postoupili do druhého kola. "Pro podnikatele je důležité, aby budoucí prezident opravdu podporoval rovné podnikatelské prostředí, podnikatele a export. Zásadní jsou také priority jako EU a NATO a naše pozice v nich," uvedl.

Podle průzkumu hospodářské komory si podnikatelé na Pražském hradě přejí Jiřího Drahoše, nebo Miloše Zemana, přičemž Drahoš má podporu zejména ve velkých firmách nad 250 zaměstnanců, zatímco Zeman převážně mezi živnostníky a malými podniky do deseti zaměstnanců. Drtivá většina podnikatelů (69 procent) považuje za důležité, aby prezident byl hlavně vzdělaný, sečtělý a měl široký rozhled. To oba postupující kandidáti bezezbytku splňují.

Důležitou pravomocí prezidenta je jmenování členů bankovní rady České národní banky. Tím prezident nepřímo řídí monetární politiku státu, což je stejně důležité jako celá fiskální politika, o které se vedou daleko bouřlivější diskuse v rámci Parlamentu. Prezident ČR má důležitou pozici i při otvírání nových trhů pro české podnikatele. Ekonomická diplomacie je jednou z cest, jak diverzifikovat zahraniční obchod.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Reakce na Brexit a britské volby.

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Čína je údajně otevřena částečné prozatímní dohodě s USA i navzdory posledním americkým restrikcím

Ilustrativní obrázek

Brexitoví vyjednavači zrychlí tempo rozhovorů, EK ochotná vyjednávat ale očekává konkrétní návrhyČti více
Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance posílily

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.