Miliony barelů íránské ropy čekají v čínských přístavech a mohou zatřást ropným trhem

14:46 | E V | Diskuze

Podle některých odhadů Čína od začátku roku nakoupila od Íránu 12-14 miliónů barelů ropy, které čekají zaparkované v čínských přístavech jako "vázaná rezerva".

Ilustrativní obrázek
Foto: BP plc

To znamená, že barely dosud neprošly celním řízením a nejsou určeny k reálnému použití a proto nepodléhají americkým sankcím.
Odhaduje se, že stav takových zásob se i nadále zvyšuje. Podle některých odhadů je na cestě dalších cca 20 miliónů barelů.

Pokud by se Čína rozhodla tyto rezervy vyvázat a vrátit na trh, mohlo by to podle některých odhadů srazit cenu ropy o 5-7 USD na barel. Stejný nebo podobný efekt by mělo naopak patrně také zvýšení tempa budování těchto zásob.

Podle komentářů je "trik" s vázanými zásobami v čínských přístavech výhodný pro obě strany. Írán potřebuje i přes sankce udržovat určitou hladinu produkce, tak aby neohrožoval svou budoucí těžbu a zároveň nemusí k uskladňování nadbytečné současné produkce využívat plovoucích úložišť.
Pro Čínu je pak výhodná zřejmě především výrazně lepší cena a také fakt, že takto buduje zásobu alternativního a žádaného platidla pro případné výměnné obchody pro jiné zboží.

Zdroj:Vladimír Urbánek, kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy, benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Ropa po mírném zotavení znovu inkasuje ztráty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.