Miliony barelů íránské ropy čekají v čínských přístavech a mohou zatřást ropným trhem

14:46 | E V | Diskuze

Podle některých odhadů Čína od začátku roku nakoupila od Íránu 12-14 miliónů barelů ropy, které čekají zaparkované v čínských přístavech jako "vázaná rezerva".

Ilustrativní obrázek
Foto: BP plc

To znamená, že barely dosud neprošly celním řízením a nejsou určeny k reálnému použití a proto nepodléhají americkým sankcím.
Odhaduje se, že stav takových zásob se i nadále zvyšuje. Podle některých odhadů je na cestě dalších cca 20 miliónů barelů.

Pokud by se Čína rozhodla tyto rezervy vyvázat a vrátit na trh, mohlo by to podle některých odhadů srazit cenu ropy o 5-7 USD na barel. Stejný nebo podobný efekt by mělo naopak patrně také zvýšení tempa budování těchto zásob.

Podle komentářů je "trik" s vázanými zásobami v čínských přístavech výhodný pro obě strany. Írán potřebuje i přes sankce udržovat určitou hladinu produkce, tak aby neohrožoval svou budoucí těžbu a zároveň nemusí k uskladňování nadbytečné současné produkce využívat plovoucích úložišť.
Pro Čínu je pak výhodná zřejmě především výrazně lepší cena a také fakt, že takto buduje zásobu alternativního a žádaného platidla pro případné výměnné obchody pro jiné zboží.

Zdroj:Vladimír Urbánek, kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.