Meziroční růst cen v Česku zpomalí, dynamika HDP v Q4 17 ale výrazně zrychlila

09:31 | fa ra | Diskuze

Na hlavních trzích se dočkáme sady důležitých dat ve středu. Hlavní pozornost bude upřena na americkou inflaci, protože vyšší tlaky na růst cen se podílely na výprodejích v minulém týdnu. Meziroční dynamika cen v USA by sice měla zpomalit, náš výhled nicméně předpokládá o něco vyšší tempo než trh. V eurozóně budou zveřejněna data o HDP v Q4 17.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Německá ekonomika zřejmě v závěru loňského roku zrychlila růst na sedmileté maximum. V Česku se také dočkáme HDP za Q4 17, který by měl být velmi silný. Cenová hladina se v lednu zřejmě zvýšila o 0,6 % m/m, meziroční inflace ale zpomalila kvůli vyšší srovnávací základně. Investoři tento vývoj čekají, takže by to pro korunu nemělo představovat negativní zprávu. Její kurz bude v nadcházejícím týdnu záviset především na zprávách z globálních trhů.

Americká meziroční inflace mírně zpomalí

Americká inflace bude zřejmě nejsledovanějším indikátorem tohoto týdne, protože obavy z vyššího cenového růstu a rychlejšího zvyšování sazeb Fedu byly jednou z hlavních příčin výprodejů v posledním týdnu. Podle našich odhadů se v lednu ceny zvýšily o 0,4 % m/m, a to především kvůli zdražení benzínu. Meziroční dynamika cen by ale měla zpomalit na 2,0 % kvůli vyšší statistické základně. Trh počítá s mírně pomalejší inflací. Pokud se vyplní náš odhad, mohlo by to přinést novou vlnu nejistoty.

Po velmi silném závěrečném čtvrtletí loňského roku americké maloobchodní tržby zřejmě zůstaly v lednu beze změn kvůli poklesu prodejů automobilů. Naopak tržby očištěné o prodeje aut by měly vykázat mírný nárůst. Takzvaná kontrolní skupina tržeb, které se přímo propisují do odhadu HDP, se pravděpodobně zvýšila o 0,2 % m/m – růst americké ekonomiky by tak v Q1 18 měl pokračovat.

Růst HDP v eurozóně v Q4 17 bude podle našich odhadů potvrzen na 0,6 % q/q. Dočkáme se ale čísel i za jednotlivé země EMU. V Německu by měla dosáhnout dynamika ekonomiky 0,5 % q/q, což by mělo zrychlit meziroční růst na 2,9 %, nejrychlejší tempo od roku 2011.

Dolar vymazal své ztráty díky nervozitě mezi investory

Nejistota mezi investory na globálních trzích, která se nejprve projevila výprodejem akcií a nárůstem volatility, způsobila výrazné posílení dolaru kvůli vyšší poptávce po bezpečných aktivech. Americká měna si vůči euru připsala minulý týden téměř 2 %, když se kurz USD/EUR posunul na dohled úrovně 1,220.

Konec roku 2017 byl pro českou ekonomiku úspěšný

Český běžný účet zřejmě v prosinci vykázal schodek kvůli sezónnímu zhoršení bilance se zbožím a službami. Vánoční nákupy zvyšují dovozy a nižší ekonomická aktivita zase snižuje vývozy. To bylo vidět i na statistice zahraničního obchodu, jehož bilance také skončila v prosinci v deficitu. Na korunu ale tato čísla nebudou mít vliv.

Cenová hladina v Česku vzrostla v lednu zřejmě o 0,6 % m/m především kvůli zvýšení regulovaných cen. V meziročním vyjádření ale růst cen pravděpodobně zpomalil na 2,2 % z prosincových 2,4 % kvůli silné statistické základně. Jádrová inflace by měla dosáhnout 2,0 % y/y, kde se udrží i po zbytek roku díky solidní spotřebě domácností tažené mzdovým růstem.

Polská ekonomika podle našich odhadů vzrostla v Q4 17 o 1,2 % q/q. Její meziroční dynamika by tak zrychlila na 5,2 %. Tahounem růstu pravděpodobně byla především spotřeba domácností, ale také investice.

Lednová inflace v Polsku zřejmě zpomalila na 1,9 % z prosincových 2,1 % y/y. Za tím by měla stát jednak vyšší srovnávací základna, ale i zpomalení růstu cen potravin. Inflace by měla začít zrychlovat zase na jaře a polská centrální banka by měla zvýšit sazby v polovině roku.

Česká ekonomika v Q4 17 pravděpodobně zaznamenala 1% mezičtvrtletní růst díky velmi silné domácí spotřebě a zvyšování investiční aktivity. Příznivě působí i zahraniční obchod díky vysoké poptávce především z Německa. Meziročně tak růst HDP podle nás zrychlil na 5,6 %.

Průměrná mzda v Polsku se v lednu zvýšila podle našich odhadů o 8,3 % y/y, což odráží navýšení ohodnocení práce v části polských firem, kde byla včas ukončena mzdová ohodnocení. V jiných společnostech ale vyjednávání pokračují, což by se mělo projevit v růstu mezd i v příštích měsících.

Koruna v pátek umazala jen část svých čtvrtečních ztrát

V minulém týdnu se koruna dostala na nejslabší úroveň od poloviny ledna. Oslabila především ve čtvrtek, a to v souladu s pohybem ostatních středoevropských měn. Další ztráty vykázala v pátek, kdy se dostala až na úroveň 25,39 CZK/EUR. I středoevropské tak zasáhl výprodej, který se nejprve projevil propadem cen akcií ve Spojených státech.

Koruna během minulého týdne odepsala 0,6 %, zlotý 0,5 % a maďarský forint dokonce 0,7 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak jsou na tom Češi s chudobou, obezitou či sportováním?

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů: Česko předvedlo ve Q4 slušný výkon i navzdory německé stagnaci

Ilustrativní obrázek

Komentář Jiřího Schwarze k aktuálním výsledkům vývoji HDP:

Ilustrativní obrázek

Česká ekonomika v roce 2018 vzrostla o 3 procentaČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie Stamps.com klesají v předburzovní fázi o téměř 50 %

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevírá páteční obchodování na červené nule

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 22.2.2019

Ilustrativní obrázek

Evropské akciové futures na červené nule

Ilustrativní obrázek

Vybírání zisků na pražské burze, pod prodejním tlakem Erste Bank a Čez

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.