Měsíčník EU aktualit - EKONOMIKA A EURO

13:13 | E V | Diskuze

Evropský parlament trvá na změně rozpočtu.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

Státy Evropské unie potýkající se s druhou vlnou covidové nákazy by chtěly rychle začít čerpat peníze z fondu obnovy ekonomik, o jehož podmínkách se již od léta dohadují s Evropským parlamentem.

Europoslanci však v jednáních nehodlají ustoupit ze svých požadavků a podle diplomatů hrozí, že se první výplaty plánované na leden zpozdí.

Lídři unijních zemí se na červencovém summitu shodli na obecných podmínkách rozpočtu a fondu, z nichž by v příštích sedmi letech mělo 27 zemí obdržet přes 1,8 bilionu eur (50 bilionů korun). Mimořádný fond ve výši 750 miliard eur byl reakcí na jarní vlnu pandemie, během níž země omezily výkon svých ekonomik. Státy se nyní shodují na tom, že rychlý přístup k penězům potřebují i s ohledem na to, že budou jejich obyvatelé i firmy potřebovat pomoc kvůli novým omezením.

Europoslanci však mají k balíku schválenému lídry výhrady. Jednak chtějí přidat několik desítek miliard eur, které by měly putovat například do vědy, výzkumu či studentských výměn. Chtějí také co nejpevněji svázat čerpání z unijních fondů s dodržováním principů právního státu (shody na této podmínce bylo dosaženo 5/11). Poslanci z nejsilnějších parlamentních skupin dlouhodobě tvrdí, že kvůli tomuto principu budou ochotni schválení celého balíku zablokovat, čímž by se rozdělování první části peněz z krizového fondu plánované již na leden zdrželo.

Zástupci unijních vlád naproti tomu nabídli zvýšení rozpočtu o necelých deset miliard, s čímž se značná část europoslanců nechce smířit. V otázce vlády práva však našel EP spojence ve státech severní či západní Evropy, které rovněž chtějí její pevnější propojení s penězi. Maďarsko a Polsko, s nimiž vedou unijní orgány řízení kvůli porušování evropských hodnot, však hrozí vetem celého balíku, pokud by ostatní státy vyšly v této věci požadavkům parlamentu vstříc.

 

Návrh rámce pro evropskou minimální mzdu

Evropská komise navrhla 28. října principy, podle nichž by členské země Evropské unie měly jednotně stanovovat „odpovídající“ minimální mzdy svých obyvatel.

Unijní exekutiva chce, aby státy snížily rozdíly mezi nejnižšími a průměrnými příjmy, konkrétní závaznou hranici však neupřesnila.

Hladinu minimální mzdy by měly státy určovat podle své hospodářské situace tak, aby motivovala lidi k práci a zmenšila dopady současné krize na nejchudší.

Plán Komise nepočítá se zavedením jednotné úrovně minimální mzdy pro celou Unii, ale navrhuje postup, jak by jednotlivé země měly dospět k její dostatečné výši.

Státy by měly mimo jiné změnit často nejasná kritéria jejího výpočtu, pravidelně je aktualizovat podle ekonomického vývoje nebo omezit výjimky, pro něž minimální mzda neplatí.

EU sladění podmínek minimální mzdy plánuje dlouhodobě, naráží však na odpor části států, které sázejí na kolektivní vyjednávání a žádnou úředně stanovenou nejnižší mzdu nemají.

Mezi tyto země vedle severských členů EU patří Itálie či Rakousko. Návrh Komise je ke změně přístupu nenutí, také ony by však měly více přiblížit nejnižší vyjednané mzdy průměru.

Zbylých 21 zemí EU včetně Česka pravidla pro minimální mzdu má, podle Komise však ne vždy zajišťují její dostatečnou výši. Pokud Komisí navrženou směrnici schválí členské státy a Evropský parlament, budou jí členské státy muset svá pravidla přizpůsobit.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Služby otevřeny! Ale pozor, ke kadeřníkovi se jen tak nedostanete

Ilustrativní obrázek

„Nejste v tom sami,“ vzkazují studentům a učitelům z portálu LearnTube.

Ilustrativní obrázek

Společnost Snowflake zveřejnila své výsledky za 3Q FY21 s výnosy nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Průmysl v České republice se nezotavuje podle očekávání. Může mu pomoci digitalizace?

Ilustrativní obrázek

Společnost Crowdstrike reportovala za 3Q růst tržeb a očištěného zisku na akcii nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Podniky očekávají dvourychlostní zotavení z pandemie covid-19Čti více
Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.