Měsíčník EU aktualit - Brexit

14:14 | E V | Diskuze

Spojené království na výzvu EU kvůli porušení brexitové dohody neodpovědělo.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Spojené království ve stanovené lhůtě neodpovědělo Evropské komisi na dopis, kterým Brusel zahájil právní řízení kvůli porušení loni uzavřené brexitové dohody. Exekutiva Evropské unie proto zváží další kroky.

Vyjednávání o budoucích vztazích mezi evropským blokem a jeho bývalou členskou zemí zatím zásadní průlom nepřinesla.

Komise zahájila začátkem října s Londýnem řízení kvůli zákonu o vnitřním trhu, jehož části porušují právně závaznou dohodu o britském vystoupení z EU. Británie dostala měsíc na reakci, s níž ovšem podle mluvčího nepřišla.

Spolu se stanoviskem může Komise zaslat britské vládě žádost o nápravu. Poté může případ předat Soudnímu dvoru Evropské unie, který by mohl v konečném důsledku rozhodnout o finanční pokutě pro Británii za nedodržení unijního práva.

Celý proces se nicméně může táhnout roky.

Britská norma schválená Dolní sněmovnou s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů brexitové dohody. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která je členskou zemí EU.

Podle diplomatů komplikují spory okolo severoirské hranice probíhající jednání o dohodě upravující budoucí obchodní a další vztahy. Vyjednávací týmy pokračují v rozhovorech v Bruselu, zatím se však nepřiblížily ke kompromisu v klíčových sporných tématech. Těmi jsou pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a práva na rybolov v britských vodách.

Čas na dosažení dohody se přitom velmi rychle krátí. Obě strany jsou si vědomy, že na jednání mají již jen několik týdnů. Případnou smlouvu musí totiž potvrdit i národní parlamenty a také EP. Ten tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince.

Pokud do té doby nebude úmluva hotova, začne se přes Lamanšský průliv od ledna obchodovat na základě pravidel Světové obchodní organizace se všemi cly a komplikacemi, které to bude znamenat

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Události v EU - EKONOMIKA A EURO

Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Zasedání ECB - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.