Měsíční strategie - Ekonomický vývoj v USA a eurozóně

14:14 | E V | Diskuze

Druhé čtvrtletí přineslo významný pokles HDP jak v eurozóně, tak i v USA.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Celkově již ale postupně dochází k pozvolnému oživení ekonomické aktivity. To potvrzuje i vývoj různých předstihových indikátorů.

USA: Americká ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí meziročně o 9,5 %. Aktuální data tak reflektovala negativní dopady pandemie, když ve směru poklesu působily všechny složky HDP až na výjimku vládních výdajů. V současné době již ale dochází k ekonomickému oživení; to je nicméně brzděno aktuální epidemiologickou situací. K výraznějšímu oživení tak dojde o něco později (konec třetího a především pak čtvrté čtvrtletí letošního roku). Letos pak očekáváme pokles HDP v rozsahu 5,6 %. V příštím roce by ale mělo následovat poměrně rychlé oživení ekonomiky, které se projeví 5% růstem.

Předstihové indikátory ukazují smíšený obrázek, což ale plně odpovídá aktuální situaci. Na jedné straně je zlepšení vývoje ekonomické aktivity a růst poptávky. V červenci přesáhl průmyslový indikátor PMI klíčovou hranici 50 bodů, která poukazuje na růst sektoru. Ve službách zůstává hodnota mírně pod zmíněnou hranicí, avšak vykazuje rostoucí tendenci. Na druhé straně je ale stagnace spotřebitelského sentimentu, což v sobě odráží pokračující vysokou nezaměstnanost. Nálada v USA se tak výrazněji zlepší oproti původním očekáváním o něco později; i tak by ale měla pozvolna růst.

EMU: Eurozóna v průběhu druhého čtvrtletí meziročně poklesla o 15 %. Rovněž v této ekonomice byl příčinou propadu nepříznivý vliv pandemie, který vedl k poklesu veškerých komponentů HDP až na vládní výdaje, které v rámci jednotlivých zemí významně vzrostly. Letos by eurozóna měla poklesnout o 8,6 %, zatímco v následujícím roce vzroste o 5,1 %. K postupnému ekonomickému zotavování dochází již nyní, když pozitivní faktor z hlediska budoucího vývoje představuje také schválení fiskálního stimulu členskými zeměmi. Míra nezaměstnanosti zůstává relativně příznivá, když rostoucí tendenci by měla začít vykazovat zhruba od konce léta. Nyní jejímu zvýšení brání vládní program a časová zpoždění mezi vývojem na trhu práce a hrubého domácího produktu.

Na zlepšující se náladu poukazují taktéž předstihové indikátory v eurozóně. Kompozitní ukazatel PMI přesahuje klíčovou hranici 50 bodů, když totožné se týká ukazatele ve službách. A roste také nálada jak mezi spotřebiteli, tak i firmami. Celkově ale zůstává sentiment stále hluboko pod svým dlouhodobým průměrem.

 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.