Měsíční strategie - Ekonomický vývoj v ČR

13:13 | E V | Diskuze

Česká ekonomika během druhého čtvrtletí významně poklesla.

Ilustrativní obrázek
Foto: depositphotos

Od května již ale dochází k jejímu pozvolnému zotavování. Letos tak produkt poklesne o 7 %, avšak v příštím roce opět poroste, a to díky všem složkám HDP.

HDP: V průběhu druhého čtvrtletí roku poklesla česká ekonomika meziročně o 10,7 %. K výraznému poklesu HDP přispěly veškeré jeho komponenty až na výjimku vládních výdajů, které v důsledku fiskální expanze významně vzrostly. Ve směru poklesu tak působila oslabená spotřeba domácností, propad investic, ale také utlumený zahraniční obchod. Aktuálně již ale dochází k postupnému oživování české ekonomiky. Takový vývoj by měla reflektovat data za třetí čtvrtletí, která by již měla vykázat mezičtvrtletní růst HDP. I přes rychlé zotavení očekáváme, že pokles české ekonomiky letos dosáhne 7 %. V příštím roce by však mělo HDP opět růst, a to konkrétně tempem 4,5 %. Předkrizové úrovně pak ekonomika dosáhne v roce 2022, když ve směru žádoucího vývoje budou působit všechny složky produktu.

Průmysl a maloobchod: Průmysl a maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně vzrostly; v meziročním vyjádření ale obě veličiny poklesly. V případě průmyslu ještě stále nedošlo k obnovení především zahraniční poptávky v procyklických odvětvích (automobily). U maloobchodu může za meziroční pokles nižší nákup pohonných hmot a potravin, tedy značně volatilní položky. Celkově ale data potvrzují postupné zlepšování ekonomického vývoje.

Inflace: V červnu dosáhl meziroční růst spotřebitelských cen 3,3 %, když ve směru růstu cenové hladiny působily ceny potravin, lednové zvýšení nepřímých daní na alkohol a tabák a také silný trh práce z doby před vypuknutím pandemie. Ten má za následek 3,5% jádrovou inflaci, která je nejvyšší za celou dobu měření (od roku 2007). V příštích měsících by měl růst spotřebitelských cen pozvolna zpomalovat, a to zejména kvůli ekonomickému poklesu a míře nezaměstnanosti, která se pozvolna zvyšuje. Během příštího roku se ale začnou inflační tlaky opět pozvolna obnovovat.

Předstihové indikátory: Po dubnovém propadu se hodnoty předstihových indikátorů opětovně zvyšují. Ukazatel PMI se sice nachází pod 50 bodovou hranicí, avšak naznačuje pozvolné zlepšování průmyslové aktivity. Rovněž konjunkturální průzkumy poukazují na lepšící se sentiment jak mezi spotřebiteli, tak podnikateli, když takový vývoj bude podporovat růst poptávky. Ke zlepšování by mělo docházet i v následujících měsících.

Rizika: Rizika jsou i nadále významná. Aktuální ohrožení příznivého ekonomického vývoje představují další vlny pandemie, které by byly spjaty s nežádoucími dopady do ekonomiky. Ačkoliv jsou již země na další kola lépe připraveny, případné uplatnění karanténních opatření nelze vyloučit.

 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.