Měsíční strategie - akcie

10:15 | B Z | Diskuze

Komentář k českým a vybraným zahraničním titulům

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Červenec akciím přál, v srpnu se však opět rozhořela obchodní válka

Akciové indexy v USA během prázdninového července rostly a několikrát překonaly historická maxima, S&P 500 přidal 2,7%, Dow 2,3% a Nasdaq 4,1%. Pozitivním impulsem bylo znovuobnovení vyjednávání obchodní dohody mezi USA a Čínou po summitu G20 na konci června. Dále to byl velmi rychle rostoucí holubičí sentiment centrálních bank v čele s FEDEM a ECB. FED již sazby snížil o 25b.p., což bylo poprvé od finanční krize. U ECB by to zase znamenalo posun do ještě většího záporu oproti současným -0,4%. ECB prozatím sazby nesnížila, ovšem připravila si půdu pro akci na zářijovém zasedání. U FEDU nyní zůstává otázka trajektorie budoucího nastavení sazeb, trhy totiž počítají až se 3 dalšími sníženími do konce příštího roku. Více zdrženlivý výhled centrální banky tak bude pro trhy spíše negativní. Srpen začal prozatím velmi negativně, jelikož prezident Trump oznámil uvalení 10% cel na dalších 300 mld. USD čínských importů, které nyní v mnohem větší míře zahrnují spotřební zboží od elektroniky po obuv. Čína reagovala oslabením měny a opět se tak roztáčí kolotoč, který bude mít na trhy v následujících týdnech patrně silně negativní vliv.

Akciové indexy podporuje zatím pozitivní výsledková sezóna za 2Q19, kdy zatím reportovalo 80% společností z indexu S&P500. Z těchto společností jich dle Bloombergu 77% reportovalo lepší než očekávané zisky, přičemž meziročně zisky rostly o 1,7% a tržby o 4,2%. Podle Factsetu však tzv. kombinované odhady (zahrnující jednak skutečně reportované výsledky a jednak také výsledky které se teprve očekávají) předpovídají pokles zisků za 2Q19 o -1%. Z toho by vyplývalo, že firmy, které budou ještě reportovat, by měly také významněji ohlašovat výsledky nad očekávání, aby výsledková sezóna celkově skončila v kladných číslech. Ze sektorů reportovaly nejvyšší růst zisků doposud telekomunikace (+15%), utility (+12%), zdravotní služby (+10%) a spotřebitelské služby (+8%). U těchto sektorů se pozitivní výsledky dle konsenzuálních odhadů víceméně čekaly, i když ne tak výrazné. Nejvíce překvapily technologie (o 9%) a zdravotní služby (o 6%). Technologie byly také nejvýkonnějším sektorem za červenec (+4,8%), následovány komunikačními službami (5%) a spotřebním zbožím (+4,2%). Nejvíce naopak cenově zaostaly energie (-2,4%), díky tomu, že tento sektor jako jediný zatím reportoval negativní překvapení oproti očekávání a to až o 11%. Sektoru nepřidává ani volatilita na trhu ropy kvůli protichůdným impulsům, kdy na jedné straně stojí rekordní americká produkce a vyšší, než očekávané zásoby pohonných hmot a ropných produktů, které na týdenní frekvenci publikuje vládní organizace EIA spolu s klesajícími odhady světové spotřeby a na druhé straně napětí v americko-íránských vztazích, kdy jednotlivé události způsobují náhlé výkyvy. Ropa v červenci nakonec klesala o 2%. Organizace OPEC přitom také stále omezuje režim těžby o 1,2 mbd. a rozhodla jej prodloužit minimálně do jara 2020. Konsenzuální odhady podporují negativní výhled pro sektor i nadále, když EPS jak ve 3Q19 tak i v celém roce 2019 by mělo výrazně klesat přes 15%.

Následující tabulka srovnává sektorový cenový vývoj za červenec s procentuálním překvapením zveřejněných zisků v 2Q a odhady růstu zisků ve 3Q19 a FY19. Můžeme vidět, že trhy ve většině případů odměňují pokoření odhadů růstem ceny, dynamika cenové reakce je však různá. Výjimkou jsou utility a zdravotní péče, kde lepší výsledky vedly ke stagnaci resp. poklesu ceny. Utility zaostávají za většinou sektorů od začátku roku a přidaly „pouze“ 12,5 %, zatímco technologie již 30%. Za tím zřejmě stojí defenzivní povaha utilit a preference více rizikovějších sektorů. Utilitám by se však mělo dařit při snižování úrokových sazeb a zpomalování ekonomické aktivity, k čemuž nyní dochází, jednak z důvodu klesajících nákladů pro tyto firmy a jednak kvůli tradičně stabilní dividendové atraktivitě, která se při snižování úrokových sazeb a potažmo výnosů z ostatních, více konzervativních produktů, bude zvyšovat. Konsenzuální odhady hovoří o predikovaném růstu ve 3Q19 o 5%, obdobně jako v celém roce 2019 a 2020. Ocenění sektoru se nyní pohybuje na úrovni 18,7 násobku P/E, což je sice nad 5ti letým průměrem 16,9x, ovšem nad průměrem se v těchto intencích pohybuje většina sektorů. Zdravotní služby jsou vůbec nejhůře performujícím sektorem, když od začátku roku přidaly jen 5,3%. Hlavním důvodem jsou regulatorní a politické tlaky cílící na vysoké ceny léků pro koncové uživatele, jejichž snížení prezident Trump prosazoval ve své kampani. V polovině měsíce prezident sice upustil od plánu na zrušení provizí pro farmaceutické dealery, což povzbudilo jejich akcie, místo toho by se však úprava mohla vydat cestou regulace cen samotných výrobců formou srovnávacího cenového indexu, což zase zatížilo akcie těchto firem v sektoru. Přetrvávají i obavy ohledně většího či úplného zestátnění zdravotní péče v USA, což bude čím dál více rezonovat s blížícími se prezidentskými volbami a kampaní některých demokratických kandidátů. Tyto nevyzpytatelné faktory tedy prozatím zastiňují solidní fundamenty v sektoru a brání ceně v růstu.

 

Český akciový trh červenci

Pražská burza v červenci přidala 1,4% a předčila tak panevropský STOXX600 (+0,2%), S&P500 (+1,3%), ale i klesající DAX (-1,7%). Nejvýrazněji rostly akcie CME, které reagovaly na velmi dobré výsledky za 2Q19, tažené vyššími tržbami i lepší marží a atakují několikaletá maxima. Akcie Avastu byly v závěsu, firma oznámila prodej minoritního podílu v analytické firmě Jumpshot za 61 mil. USD. A sektor rozvířily informace o jednáních o převzetí konkurenta firmy Symantec Broadcomem za zajímavou prémii, což podpořilo valuace v sektoru, z obchodu však nakonec sešlo. Akcie ČEZu se od 1.7 obchodovaly bez nároku na dividendu, což způsobilo pokles, jinak by akcie končily mírně v plusu. Negativní zprávou bylo prodloužení neplánované odstávky Dukovan nejméně do půlky srpna, což se negativně promítne do hospodaření firmy. ČEZ reportuje výsledky za 2Q19 13. srpna. Z bank nejvíce rostla Moneta, když investoři patrně spekulovali na zveřejnění pokračujících dobrých výsledků, na začátku srpna. Erste reportovala výsledky poslední den v červenci a i přes lepší než očekávaný zisk titul výrazně neposílil, jelikož ke konci měsíce nastoupil výrazně negativní trend po zasedání ECB, na kterém sice nesnížila sazby, ale pro jejich brzké snížení si připravila půdu, což nasměrovalo dolů celý evropský bankovní sektor, včetně českého. O2 ČR na začátku srpna reportovala solidní výsledky, čelí však strukturálním změnám v odvětví díky plánované aukci 700 MHz kmitočtů a potenciálnímu vstupu nového operátora, stejně jako i právě dokončené akvizici UPC Vodafonem, díky kterému vyrostl velmi silný hráč na poli kabelových služeb, za červenec proto akcie mírně ztrácely. Mimo zbývajících výsledků za 2Q19 (viz. kalendář) bude pražskou burzu ovlivňovat zejména vývoj evropského bankovního sektoru a situace kolem plánovaného snižování úrokových sazeb ECB a také samozřejmě vývoj globálních trhů a ekonomik ve znovurozbouřených vodách obchodních sporů, na které bude silně proexportní česká ekonomika citlivě reagovat.

Ve středoevropském regionu se pražské burze dařilo nejlépe, když přidala 1,4%, v závěsu byla maďarská burza, kde index BUX přidal 1,2%, rakouský ATX rostl pouze mírně o 0,2% a polský WIG20 ztratil poměrně výrazně -2,2%. Maďarská burza rostla díky výraznému růstu banky OTP (+8,9%), která má v indexu největší váhu, zatímco většina ostatních titulů klesala, včetně například MOLu (-4,8%). U banky OTP se 9. srpna čeká zveřejnění rekordního zisku za 2Q19, díky dřívějším akvizicím v Bulharsku a Albánii, i pokračujícímu organickému růstu.

V Rakousku se nejlépe dařilo energetické společnosti Verbund (+10%) při očekávaném zveřejnění meziročně o mnoho lepších výsledků za 2Q19 na začátku srpna, díky rostoucím cenám elektřiny a kontrole nákladů. Výsledky očekávání víceméně potvrdily, když Verbund dosáhl meziročně o 51% lepšího zisku a jen mírně za nimi zaostal. Pěkně rostly i akcie OMV (+5,7%), která také zveřejnila meziročně výrazně lepší výsledky a překonala očekávání jak v tržbách, tak v zisku. Nedařilo se naopak titulům FACC AG (-11%) či Voestalpine (-7,5%).

V Polsku rostly nejvíce akcie PKN ORLEN, který plánuje fúzi s konkurentem Lottos, zatím však čeká na schválení Evropské komise. Firma také ohlásila dobré výsledky za 2Q19 a nepotvrdily se tak obavy o negativní vliv přílivu znečištěné ruské ropy v dubnu. Významně ztrácely naopak akcie mBanky (-18,7%), jako i celý bankovní sektor, jelikož velká část polského bankovního sektoru čelí problémům kvůli cizoměnovým hypotékám (zejména ve švýcarských francích), které nabízely svým klientům. Tyto hypotéky se po posílení franku v roce 2015 staly pro více než 0,5 mil. klientů velkou přítěží a Soudní dvůr Evropské unie by nyní v této záležitosti měl vydat rozhodnutí, které by mohlo vést k nutnosti polských bank vytvořit opravné položky ve výši až 20 mld. USD.

 

Výsledky CME za 2Q19 nad očekávání zásluhou silných marží

CME reportovala 23.6. výsledky za druhý kvartál letošního roku. Tržby společnosti rostly po započtení kurzových vlivů o 1%, po vyjmutí vlivu posilujícího dolaru byl růst výrazně vyšší (o 8%) zásluhou rostoucích cen za reklamu na většině trzích. Silné výsledky vykázal zejména klíčový český trh s 12% růstem tržeb, obnovení růstu se podařilo i v Rumunsku (+6% r/r), které v předchozím kvartále trpělo zavedením nových daní. Pozitivní vliv měl rovněž posun období Velikonoc spadající oproti loňsku do druhého kvartálu (odhadujeme dopad do celkových tržeb mezi 1- 2%). Zisk OIBDA rostl o 20,5% r/r (29% r/r při stálých kurzech) a to díky zvýšení OIBDA marže na vysokých 39,9% z loňských 33,4%, což bylo o více než 3,5 p.b. nad očekáváním. O překvapení se opět postaral český trh, kde OIBDA rostl o 21% r/r. Nezaostalo ani Rumunsko a Bulharsko, které potvrdily vysoké marže z prvního čtvrtletí. Marže na Slovensku vyskočila více, než jsme čekali, zejména kvůli neopakování jednorázových právních nákladů. Čistý zisk se zvýšil o 69% r/r s přispěním rychle klesajícího zadlužení. Poměr ND/OIBDA klesl na 2,6x z loňských 4,4x, což překonalo očekávání kvůli silné tvorbě cash flow.

Firma pro rok 2019 zvýšila výhled provozního zisku a zřetelně také toků hotovosti. Nekomentovala potenciální výplatu dividend kvůli probíhající strategické revizi. Celkově oceňujeme vysoký růst na klíčovém českém trhu, zatímco trh č. 2 v Rumunsku potvrdil očekávané zlepšení tržeb. Firma také potvrdila silné marže v Rumunsku a Bulharsku z prvního čtvrtletí a předvedla silnou tvorbu cash flow.

 

Předběžný odhad na Avast: Zaměření se na růst na nových trzích

Avast zveřejní své výsledky za první pololetí letošního roku 14. srpna v 8 hodin, následované konferenčním hovorem v 10 hodin. Očekáváme 8% růst tržeb (očištěný o vliv kurzových změn), což by mělo být v souladu se solidními výsledky z prvního kvartálu. Tržby jsou výsledkem rostoucí klientské základny na klíčových trzích spolu s růstem počtu produktů na klienta (APPC) v segmentu počítačů (70% tržeb). Očekáváme 6% růst počtu zákazníků využívající produkty na počítači a 5% růst v APPC. U tržeb v segmentu mobilních telefonů (10% tržeb) očekáváme meziroční pokles o 2% bez vlivu kurzových rozdílů z důvodu poklesu businessu s operátory, kdy došlo k rozvázání smlouvy s americkým Sprintem a naopak k domluvení spolupráce s rakouským VEONem. Tržby by se ale v tomto segmentu měly ke konci roku obrátit k růstu kvůli růstu přímých odběratelů. U nepřímého prodeje (11% tržeb) je očekáván růst o 10% r/r (bez kurzových vlivů). Objem vyfakturovaných objednávek by měl zpomalit okolo 7% po očištění o kurzové a jiné vlivy. Očekáváme silnou EBITDA marži kolem 55,3% (5- 6% r/r) kvůli silnějšímu pozitivnímu vlivu IFRS 16 než negativnímu FX. Snížení zadluženosti ze 3x čistý dluh/adj. EBITDA na 2,5x a pokles úrokových nákladů by měl vést k růstu čistého zisku o 11% r/r, záležet bude na výši daně. Výplatní poměr je na 40% FCF v pololetních platbách a očekáváme pololetní dividendu 0,05 USD na akcii ve 3Q19 (1,2% dividendový výnos).

Celkově očekáváme, že Avast ukáže tempo růstu v souladu s jeho výhledem na letošní rok (bez vlivu kurzových změn). Pokračující rychlý růst počtu stolních zákazníků na klíčových trzích a stabilizace vyfakturovaných objednávek v segmentu mobilních telefonů bude klíčovým faktorem pro střednědobý výhled. Budeme také sledovat komentáře nového generálního ředitele, který podle všeho zvažuje vstup do segmentu podnikového zabezpečení. 

 

Erste Group reportovala vyšší než očekávaný zisk

Erste Group zveřejnila poslední červencový den své výsledky za druhý kvartál, kdy ohlásila čistý zisk 355 mil. EUR, což bylo přibližně 8% nad konsensuálním odhadem (posbíraným bankou) díky lepšímu výsledku obchodních aktivit a nižším než očekávaným provozním nákladům. Zisk meziročně poklesnul o 19% kvůli vytvoření rezervy ve výši 151mil. EUR na nepříznivé rozhodnutí soudu ohledně obchodních aktivit v Rumunsku, což už ale firma oznámila koncem června. Čistý úrokový výnos se zvýšil o 3,3% r/r a výnos z poplatků a provizí se zvýšil o 2% r/r. Výsledek obchodních aktivit byl meziročně výrazně vyšší na úrovni 157 mil. EUR. Banka opět lehce pozitivně překvapila rozpuštěním opravných položek na úvěry ve výši +7 mil. EUR, zatímco se čekala tvorba opravných položek na úrovni 8 mil. EUR. Provozní výdaje se zvýšily o 2% r/r, cost/income poměr však i tak klesl na 56,6% z 58,8% ve 2Q18. Podíl nesplácených úvěrů se snížil ze 3,0% na 2,8% a poměr CET1 kapitálu se oproti prvnímu kvartálu také zlepšil na 13,6%. Erste potvrdila ROTE cíl na úrovni 11% pro rok 2019.

 

Výsledky O2 ČR: Silný růst tržeb zásluhou O2TV a pevnému internetu

Společnosti O2 CR ve druhém kvartálu letošního roku rostly tržby na 9,75 mld. Kč (+3,6% r/r), což bylo 3% nad konsenzuálními odhady zásluhou ICT a HW prodejům v pevném segmentu. V souladu s naším očekáváním díky růstu počtu zákazníků silně rostly tržby z pevného internetu a TV (+6% r/r). Ani tržby na Slovensku nezůstaly pozadu a zásluhou rychleji rostoucího počtu zákazníků (+5%) se vyvíjely nad očekávání. V českém mobilním segmentu zrychlil růst příjmů z dat a HW, což bylo částečně tlumeno horšími hlasovými službami. Počet zákazníků silně rostl v O2TV (+20tis kv/kv a +94 tis. r/r) a společnost přidala klienty i v mobilních službách v ČR (+34tis. kv/kv) a na Slovensku (+33tis. q/q). Po dlouhé době zaznamenal růst klientů i segment pevného internetu (+11tis. kv/kv).

EBITDA zisk činil 3,15 mld.Kč (+13,6% r/r a +7% bez vlivu IFRS 16) a překonal o 4% konsenzus. EBITDA marže se zlepšila o 93bp (bez započtení vlivu účetních změn) díky úsporám v IT a provozní páce. Čistý zisk byl na úrovni 1,37 mld. Kč (-5,5% r/r), což je také 2,1% nad odhady trhu. Čistý zisk byl o 4,5% r/r níže bez vlivu změn IFRS16 kvůli nárůstu odpisů a amortizace, které byly způsobeny investicemi do televizního obsahu a IT transformace. Poměr čistý dluh/EBITDA (bez vlivu leasingu) se snížil z 0.66x na 0.49x, což bylo dle našich odhadů. O2 reportovala ve 2Q19 velmi silné tržby, částečně díky jednorázovému skoku v prodejích ICT a hardwaru, jež má nízké marže. Výsledek je však podpořen hlavně pokračujícím silným růstem zákazníků O2TV, dobrým růstem v mobilním segmentu jak v ČR, tak na Slovensku a obnoveným růstem v pevném internetu po několika letech. EBITDA marže byla na dobré úrovni zhruba dle našich očekávání díky úsporám plynoucím z IT transformace a insourcingu prodeje. Investice po dokončení IT transformace klesají (v souladu s odhady) a zadlužení tak také klesá. Z těchto důvodů hodnotíme výsledky za 2Q19 jako pozitivní. Výsledky by měly minimálně z části kompenzovat dlouhodobější rizika a měly by poskytnout pozitivní impuls pro akcie firmy. Akcie O2 ČR se po předchozích poklesech již obchodují na solidních násobcích zisku a CF pro nejbližší období.

 

Předběžný odhad na ČEZ: Rostoucí produkce a ceny

Energetická společnost ČEZ zveřejní své výsledky za druhý kvartál letošního roku v úterý, 13. srpna v 8 hodin ráno, konferenční hovor je naplánován na 4 hodinu odpolední. Očekáváme 38% růst EBITDA a čtyřnásobně vyšší čistý zisk z důvodu vyšších zajištěných cen elektřiny, rostoucí produkci uhelných elektráren, příznivých podmínek pro plynárny a negativního přecenění elektrických a CO2 derivátů. Očekáváme o trochu nižší produkci z jádra kvůli neplánované odstávce jednoho bloku v Dukovanech. Celková tradiční produkce by měla meziročně vzrůst o 5%. Očekáváme solidní výsledky v rámci distribuce a zvýšení produkce v RES segmentu. Důležité budou tržby, u kterých ČEZ reportoval slabé objemy a marže v prvním kvartálu letošního roku. Očekáváme mírně nižší odpisy a amortizaci, spolu s lehkým zvýšením úrokových nákladů kvůli zvýšení čistého dluhu. Zadlužení by se ale mělo z hodnoty 2,8x čistý dluh/EBITDA postupně snižovat zásluhou solidního volného cash flow a vyšší EBITDA. ČEZ by měl potvrdit svůj výhled na letošní rok, který stanovuje EBITDA mezi 57-59 mld. CZK a čistý zisk na úrovní 17-19 mld. CZK. Naše odhady za 1H19 odpovídají 55% celoroční EBITDA a 68% celoročního čistého zisku. První polovina roku má tendenci být silnější než druhá kvůli sezónně vysokým nákladům ve čtvrtém čtvrtletí. Nadále budeme sledovat prodej aktiv v jihovýchodní Evropě, zejména prodej bulharských aktiv za 8-9 mld. CZK by měl být brzo uzavřen. Společnost nedávno aktualizovala svoji strategii, kdy se zaměří na český trh spolu s dividendovou politikou, u které zvedla výplatní poměr z 60-100% vyplaceného zisku na 80-100% a v budoucnu nevyloučila mimořádné dividendy z probíhajícího prodeje aktiv. Neočekáváme žádné novinky ohledně nových jaderných bloků. Česká vláda nedávno schválila „investiční model“, což je vágní. Uvádí však, že projekt bude realizován ČEZ SPV a že stát zajistí náklady na financování blízké vládním nákladům na financování. Jinými slovy, stát projekt plně zaručí. ČEZ by měl mít možnost převést projekt státu v případě nepříznivých tržních podmínek. Společnost vyjednává smlouvu se státem, která by mohla být dokončena do konce roku 2019 a výběrové řízení na dodavatele může být zahájeno v letech 2020-21. Konečné rozhodnutí by však bylo ve skutečnosti učiněno až po dokončení výběrového řízení v roce 2024. Proto nevidíme jaderný projekt jako hnací motor hodnoty akcií ČEZ v blízké budoucnosti. Hnací silou by v nadcházejících čtvrtletích měla být spíše likvidace aktiv a ceny elektřiny. 

 

Výsledky Komerční banky: Vyšší čistý zisk, rozpouštění opravných položek

Komerční banka prvního srpna zveřejnila za druhý kvartál růst celkových tržeb meziročně o 5% (8 217 mil. Kč), které však za konsenzuálním odhadem zaostaly o 1%. Tržby ovlivnil zejména čistý úrokový výnos, který rostl o 6,8%, což však bylo o -1,7% za odhady. Objem úvěrů si připsal +2,6% spolu s rostoucím objemem hypoték a velmi mírně se zvedl příjem z poplatků a provizí (meziročně o 0,6%). Pozitivním překvapením se stal výsledek obchodní činnosti, který překonal očekávání a rostl o 1,1%. Bance mírně klesly provozní náklady o 0,3% na hodnotu 3 524 mil. Kč, což spolu s vyššími příjmy vedlo k růstu provozního zisku o 9,4% (4 693 mil. Kč). I tak tento výsledek zklamal trhy přibližně o 1%. Banka pokračovala v rozpouštění opravných položek k úvěrům v selhání a překvapila jejich výší, která místo předpokládaných 6 mil. Kč byla 178 mil. Kč. Čistý zisk i zásluhou rozpouštění opravných položek rostl o 7,5% a zastavil se na hodnotě 4 129 mil. Kč, což pokořilo konsenzuální odhady o 4,6%. Poměr nesplacených úvěrů se snížil na 2,3% a kapitálový požadavek TIER 1 zůstal vyrovnaný na úrovni 18,4%. Banka po zbytek roku 2019 očekává mírný růst příjmů spolu s růstem OPEX nákladů na úrovni inflace kvůli investicím do digitalizace a další rozpouštění opravných položek.

Celkově hodnotíme výsledky jako neutrální, čistý zisk byl solidní a nad očekáváními zásluhou vyššího než očekávaného rozpouštění opravných položek. Čistý úrokový výnos zaostal za konsenzem trhu a banka naznačila, že ve druhé polovině roku 2019 bude ještě ovlivněn klesajícími výnosy dlouhodobých dluhopisů, podle kterých se stanovují úrokové sazby na úvěrech. Jinak byly výsledky víceméně v souladu s očekáváními. Cena akcií se ještě nevrátila na úrovně, které ztratila kvůli dřívějším spekulacím ohledně možného zavedení bankovní daně, z hlediska hospodaření banky lze však hovořit o pozitivním vývoji a proto i náš výhled zůstává pozitivní.

 

Výsledky Moneta Money Bank: Lepší obchodní činnost a vyšší zisk

Moneta zveřejnila za druhý kvartál růst čistého zisku o 9% na hodnotu 1 029 mil. Kč, což bylo jak nad konsensem trhu, tak i nad našimi očekáváními. Moneta vytvořila opravné položky k nespláceným úvěrům ve výši 147 mil. Kč a reportovala meziroční růst čistého úrokového výnosu o 9% na 1 955 mil. Kč, což bylo 1% pod konsenzem. Očekávání překonal jak výnos z poplatků (+5%), tak i výsledek obchodní činnosti ve výši 173 mil. Kč. Moneta na druhou stranu také reportovala větší růst provozních nákladů o 10%. Pozitivní zprávou byl ukazatel NPL, který klesl oproti minulému čtvrtletí z 2% na 1,8%, zatímco kapitálový požadavek TIER 1 se ve stejném období snížil o 0,3% na aktuálních 16,7%. Banka reportovala růst úvěrového portfolia mezičtvrtletně o 4% a meziročně o 12%. Spolu s pozitivními výsledky Moneta lehce zvýšila své odhady na letošní rok a očekává čistý zisk na hladině mezi 3,8 mld. Kč oproti původním 3,7 mld. Kč na základě sníženého předpokladu tvorby opravných položek. Sama banka tento cíl však považuje za poměrně ambiciózní i vzhledem k jejímu varování na rostoucí konkurenční tlak na ceny úvěrů a depozit. Výsledky Monety za druhý kvartál byly lepší než očekáváné, zejména zásluhou nižších nákladů na tvorbu opravných položek a solidnímu obchodnímu výsledku. Čistý úrokový výnos solidně rostl, ale byl lehce pod odhady spolu s vyššími než očekávanými OPEX náklady. Snížen byl i odhad na náklady na tvorbu opravných položek a úvěrové portfolio nadále roste. Přestože se Moneta musela zotavit po diskuzích ohledně potencionální bankovní daně, stále ji považujme za atraktivní dividendový titul a doporučujeme ke koupi.

 

Market Watch

V této sekci prezentujeme výběr titulů z regionu (a v budoucnu i z rozvinutých trhů), které doporučujeme sledovat ať už z důvodu jejich ocenění, možných překvapení či reakcí trhu na aktuální dění. Tyto vlivy by se měly ideálně realizovat v horizontu tří měsíců, i když nevylučujeme delší či kratší dobu. V Market Watch nadále ponecháváme akcie rakouské OMV i v ČR obchodovaných Monety, Stock Spirits a CME. Moneta je naší defenzivní sázkou na vysoký dividendový výnos v době značných geopolitických rizik. Tato společnost v posledních čtvrtletích po předchozích poklesech stabilizuje výnosy, čemuž pomáhá růst jejího hypotečního portfolia. To potvrdily i výsledky za 2Q19, kdy banka dosáhla meziročního růstu úvěrů o 12% a podíl nesplácených úvěrů dále klesl o dvě desetiny na 1,8%. Banka aktuálně upozorňuje na rizika v podobě obnovení konkurenčního tlaku na sazby úvěrů a depozit, domníváme se však, že ocenění akcií zatím poskytuje dostatečnou rezervu pro případné zhoršení situace. Moneta zvýšila výhled zisku pro rok 2019 o 100 mil. Kč a potvrdila dividendovou politiku (nyní cca 8% výnos). Moneta dosahuje 16% ROE, a obchoduje se na 1,5 násobku účetní hodnoty a disponuje vysokou kapitálovou přiměřeností a nízkým podílem úvěrů ke vkladům. Stock Spirits potvrzuje pokračující růst tržního podílu v Polsku. Ten již v některých měsících dosahuje 30%. Firma také pokračuje v premiumizaci portfolia a dražší značky již atakují hranici 33% tržeb. SSG tedy dosáhla na cíl 30% podílu o rok dříve (cílovala rok 2020). U některých svých produktů zahájila společnost proces „znovuuvedení“ na trh, kdy mění tvar láhve a potisk, příkladem může být v současné době Fernet. Zveřejnění dalších cílů očekáváme spolu s výsledky za rok 2019, které společnost reportuje v prosinci. Akcie Stock Spirits se nám nadále jeví jako výrazně podceněné. 

Akcie CME jsou letos jednoznačně nejvíce rostoucím titulem na pražské burze. Potvrdily to i v červenci, kdy byl růst podpořen velmi dobrými výsledky za 2Q19, které charakterizoval růst tržeb díky vyšším cenám reklam, dobrá kontrola nákladů a snižování zadlužení díky pěkné tvorbě hotovosti. Firma také zvýšila svůj výhled pro rok 2019 na provozní zisk a volné toky hotovosti. Titul dále provází spekulace na prodej firmy či jejích částí a to za zajímavé valuace. Naposledy se spekulovalo o zájmu PPF o koupi slovenských aktiv CME za vysokých 300 mil. EUR. To by odpovídalo asi 11ti násobku EV/OIBDAe, zatímco celá CME je na trhu oceněna pod 10x EV/OIBDAe. PPF by akvizice za vysoké násobky mohla dávat smysl díky synergiím v inzerci.

OMV v za 2Q19 zveřejnila meziročně o 6% vyšší tržby a o 170% čistý zisk a výrazně překonala očekávání. Produkce ropy se zvýšila na 490 tis. barelů/den díky zlepšené produkci v Lybii či na nových ložiscích v Malajsii nebo Novém Zélandu. Realizační cena ropy se zvýšila na 66 USD za barel z 60 USD v minulém kvartále. Rafinérské marže byly velmi silné u ropy (díky znečištěné ruské ropě a odstavení některých rafinérií konkurentů) a očekávají se i v dalším kvartále díky nízké úrovni vody v Rýně. Firma pro letošní rok sice snížila odhad úrovně těžby ropy pod 500tis. bpd., ale stále cíluje 600 tis. bpd. do roku 2025, což je pro nás hlavním investičním argumentem.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztrátyČti více
Ilustrativní obrázek

Burza v Německu přidává 1,31%

Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.